Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Herbata z imbirem, gorący prysznic i zima w górach mu niestraszna. Kuśnierz w Sudetach

To była druga wyprawa górska z PTTK Racibórz w tym roku. W weekend 22 i 23 stycznia turyści z naszego miasta zdobywali sudeckie Cztery Wieże. W sumie weszli na pięć szczytów - Kłodzka Górę, Szeroką Górę, Wielką Sowę, Orlicę i Jagodną.

Herbata z imbirem, gorący prysznic i zima w górach mu niestraszna. Kuśnierz w Sudetach
Grupa raciborzan na wycieczce w Sudetach z Andrzejem Kuśnierzem z PTTK

Cykl wypraw organizowanych przez raciborskie PTTK pt. "Poznajemy Sudety" odbywa pod patronatem honorowym starosty raciborskiego Grzegorza Swobody.

Raciborzanie wyjechali w góry sobotnim rankiem 22 stycznia i dotarli autokarem na przełęcz kłodzką. Stąd weszli na szczyt Kłodzkiej Góry (765 m.n.p.m), gdzie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Obejrzeli krajobraz z tamtejszej wieży widokowej i udali się na szczyt Szerokiej Góry (766 m.n.p.m).

Dalsza droga wiodła, z użyciem autokaru - na przełęcz sokolą. - Stamtąd weszliśmy na Wielką Sowę (1015 m.n.p.m). Po tych wędrówkach zmierzaliśmy na nocleg do Hostelu Browar Jedlinka w Jedlinie Zdrój - relacjonuje organizator wyprawy Andrzej Kuśnierz.

W niedzielę grupa z Raciborza udała się po śniadaniu do Zieleńca. - Weszliśmy zielonym szlakiem na szczyt Orlicy (1084 m.n.p.m). Kolejnym etapem wycieczki był dotarcie na przełęcz Spalona - informuje A. Kuśnierz.

Raciborzanie tego dnia weszli na szczyt Jagodna (977 m.n.p.m.), a po drodze na szczyt Jagodna Północna 985 (m.n.p.m.)

Po posiłku w schronisku uczestnicy wyprawy ruszyli w drogę powrotną do Raciborza.

- W wyprawie brało udział 34 osoby. Najmłodszy rocznik 2014 a najstarszy rocznik 1943. Zapraszam na kolejne wyprawy z PTTK Racibórz. Planujemy 6 lutego wyjazd na Turbacz i 26-27 lutego na Lackową oraz Jaworzynę Krynicką - podsumowuje Andrzej Kuśnierz.


Oto krótka rozmowa z organizatorem styczniowej wyprawy.

- Która z sudeckich ”wież” jest dla pana najatrakcyjniejsza?

Spośród czterech wież, które zdobywaliśmy w tamten weekend była wieża na Orlicy. Jest ona masywna, wykonana z drewna i posiada zaplecze pod dachem, gdzie można usiąść i odpocząć.

- Śnieżna i mroźna aura sprzyjała czy też utrudniała wędrowanie po górach?

Zima w górach ma swoje uroki. Jeśli ma się odpowiednią odzież i obuwie, można śmiało wędrować tak w zimie, jak i latem. Sudeckie szczyty, na które się wybraliśmy, są nie za wysokie, a szlaki turystyczne wydeptane dużą liczbą chętnych do zdobywania Korony Gór Polski, więc z dotarciem na szczyty nie było problemów.

- Jaki posiłek smakuje najlepiej po powrocie z takiej białej i zimnej trasy?

Myślę, że najbardziej smakuje gorący posiłek i pożywny. Dla mnie tradycyjna góralska kwaśnica czy żurek.

- Na zdjęciach widać więcej dzieci niż zazwyczaj - czy dotrzymują tempa reszcie uczestników? Czy PTTK nie myśli o takiej wyprawie rodzinnej, gdzie promowany byłby wyjazd z dziećmi?

Dzieci na naszej wyprawie zawsze dotrzymują tempa w marszu. Robimy krótkie przerwy na uzupełnienie płynów w postaci gorącej herbaty i wędrujemy dalej. Najmłodsza uczestniczka miała zaledwie osiem lat i byłem zaskoczony, jak wędruje z mamą bez jakichkolwiek narzekań. Cały czas staramy się, żeby wyprawy były dla każdego. A w harmongramie mamy w tym roku dużo ofert i mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

- Czy wśród 34-osobowej grupy byli debiutanci? Jeśli tak - to z jakimi wrażeniami wrócili jeśli się nimi dzielili?

Praktycznie na każdej wyprawie są debiutanci, ale są to ludzie, którzy wcześniej sami chodzili po górach, a teraz postanowili z nami wędrować. Myślę, że wrażenia mieli pozytywnie, bo większość zapisywała się na kolejne wyjazdy.

- Czy liczą państwo udział poszczególnych członków wypraw? Czy ci stali bywalcy to są członkowie PTTK? W ogóle czy w ciągu tych ostatnich lat ich przybyło w Raciborzu dzięki cyklom wypraw?

Co roku jak zaczęliśmy organizować wyprawy górskie grono członków PTTK Racibórz powiększa się. W ubiegłym roku zapisało się ponad 30 osób a w tym już 5 i są kolejni chętni. Jeśli jest się członkiem, to na każdej wyprawie jednodniowej jest zniżka 10 zł a na dwudniowej 20 zł, dodatkowe ubezpieczenie i zniżka na noclegi w schroniskach PTTK. A więc warto zapisać się.

- Jak utrzymuje się pan w dobrym zdrowiu w tym trudnym okresie? Jaki jest pana sposób na dobrą kondycję i obronę przed wirusami, których zimą niemało?

Sam codziennie staram się wypić gorącą herbatę z imbirem i miodem, a po powrocie z trasy biorę gorący prysznic. I jak na razie nie narzekam.

Ludzie

Andrzej Kuśnierz

Miłośnik wędrówek górskich i jazdy na rowerze, popularyzator turystyki i członek PTTK Racibórz

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].