Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

77. rocznica Marszu Śmierci. W Marklowicach złożono kwiaty i zapalono znicze

W Marklowicach uczczono pamięć ofiar Marszu śmierci. Zbiorowy grób, który znajduje się na terenie gminy, jest jedną z wielu mogił, które powstały na trasie marszu od Auschwitz-Birkenau do Wodzisławia Śl.

77. rocznica Marszu Śmierci. W Marklowicach złożono kwiaty i zapalono znicze
Jak co roku 19 stycznia w rocznicę tragicznego marszu przedstawiciele gminy Marklowice złożyli wiązankę kwiatów dla uczczenia ich pamięci.

17 stycznia 1945 r. po ostatnim obozowym apelu, do którego stanęło ponad 67 tys. osób, rozpoczęła się ewakuacja więźniów i więźniarek kompleksu obozów KL Auschwitz. Dla wielu z nich rozpoczynający się Marsz Śmierci był ostatnią drogą. W 77. rocznicę tych wydarzeń pamięć ofiarom oddali przedstawiciele gminy Marklowice.

- 19 i 20 stycznia 1945 r. część kolumn Marszu Śmierci idących z obozów i podobozów Auschwitz-Birkenau do Wodzisławia Śl. przemaszerowało przez Marklowice. Wodzisław był jednym z dwóch ośrodków przeformowywania pieszych kolumn w transporty kolejowe do obozów Buchenwald, Dora – Mittelbau, Bergen – Belsen, Mathausen, Ravensbruck i Sachsenhausen - przekazują marklowiccy urzędnicy. Dodają, że na terenie gminy pozostało ośmiu zmarłych i zastrzelonych więźniów oświęcimskich. Pochowano ich w zbiorowej mogile poniżej cmentarza.

Jak co roku 19 stycznia w rocznicę tragicznego marszu przedstawiciele gminy Marklowice złożyli wiązankę kwiatów dla uczczenia ich pamięci. W tym roku uczynili to: sekretarz Henryk Siedlaczek, przewodnicząca rady gminy Krystyna Klocek oraz Czesława Somerlik inspektor pionu spraw społecznych w marklowickim magistracie i jednocześnie radna powiatu wodzisławskiego.

Zobacz także:

Ludzie

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].