Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Było warto. O tym, jak w ciągu 25 lat Radlin powstał na nowo [ZDJĘCIA]

2022 rok to jubileusz Radlina - 25 rocznica odłączenia się od Wodzisławia Śląskiego. O tym, jakie były początki, jaką drogę musiało przejść miasto i jego mieszkańcy do tego, co jest teraz i co dalej, opowiedziała nam burmistrz Barbara Magiera. 

 Było warto. O tym, jak w ciągu 25 lat Radlin powstał na nowo [ZDJĘCIA]
Burmistrz Radlina Barbara Magiera. Fot. UM Radlin

- 2022 rok jest ważny dla Radlina. To rok, kiedy miasto świętuje swoje 25-lecie. 

- Barbara Magiera: Radlin prawa miejskie uzyskał w 1954 roku, ale w tym roku wypada 25-lecie naszego odłączenia się od Wodzisławia Śląskiego. Należy pamiętać, że dawniej Radlin zajmował o wiele większy obszar niż Wodzisław Śl. 

- Jak to się stało, że te granice administracyjne do tego stopnia się zmieniły?

- 1975 roku podczas reformy administracyjnej tworzono tzw. stutysięczne miasta. Wtedy państwo polskie chciało się pokazać jako potężne, chciano mieć duże miasta. W tym celu łączono ze sobą gminy, które były zlokalizowane wokół miast - u nas był to Wodzisław Śląski. I w tym 1975 roku Radlin został przyłączony do Wodzisławia. Ten sam los podzieliły też Pszów, Rydułtowy, Marklowice. Po zmianie ustroju, już w 1992 roku, jako pierwsze od Wodzisławia odłączyły się Rydułtowy. Potem Marklowice i Pszów w 1995 roku, a Radlin jako ostatnia gmina - w 1997. Dlaczego zrobiliśmy to jako ostatni? Mieliśmy najtrudniej, ponieważ  granica wodzisławsko-radlińska sięgała terenów osiedli XXX-lecia i Piastów.  To wszystko jeszcze były tereny należące do Radlina. Dzisiaj już mało kto o tym pamięta, ale siedziba policji mieszcząca się przy ulicy Kokoszyckiej w Wodzisławiu, to był kiedyś Radlin. Granica przy ul. Radlińskiej sięgała prawie pod kościół Św. Herberta! 

- Nie udało się odłączyć w starych granicach? 

- Niestety, nie było to możliwe. Mieliśmy o tyle trudniej, że musieliśmy na nowo negocjować i definiować granice swojego miasta. Część mieszkańców terenu, który dawniej należał do Radlina, zdecydowała, że chce zostać w granicach Wodzisławia Śląskiego, więc siłą rzeczy granice nie mogły wrócić do poprzedniego stanu. Z powodu bardzo długich konsultacji społecznych, jako ostatni dokonaliśmy odłączenia. 

Początki Radlina - Plac Radlińskich Olimpijczyków oraz MOSiR w tle

Archiwalne zdjęcia Radlina. Fot. UM Radlin

- I jak było w tym 1997, kiedy Radlin znów stał się odrębną miejscowością? 

- W tym pierwszym czasie, po 1997 roku byliśmy takim miejscem opuszczonym, niewiele się tutaj działo. Władze Wodzisławia Śląskiego już wcześniej to wyczuwały, że Radlin będzie chciał się odłączyć, dlatego nie inwestowały w ten rejon. Myślę jednak, że ta inicjatywa i uzyskanie samodzielności na tyle pobudziły mieszkańców, że miasto zaczęło się rozwijać. A my swoimi dalszymi działaniami pokazaliśmy, że było warto. 

- Od czego zaczęto przywracanie Radlina do dawnej, a może raczej - do nowej świetności? 

- Zaczęliśmy od spraw porządkujących tę nową rzeczywistość. Następnie przeszliśmy do inwestycji - z ważniejszych, na przykład, nie było kanalizacji. Wszystkie te nasze kolejno podejmowane kroki sprawiały, że obecnie miasto może odetchnąć pełną piersią i normalnie funkcjonować. Mieszkańcy mają wszystko to, czego potrzeba do życia. 

- Ile to zajęło? Potrzeba było tych 25 lat? 

- W 1997 roku stanęliśmy przed bardzo trudnym zadaniem. Musieliśmy stworzyć Radlin od nowa, od podstaw. Drogi nie były utwardzone i tak jak wspomniałam wcześniej - o kanalizacji nie było nawet mowy. Zapewnienie mieszkańcom dostępu do kanalizacji było dla nas priorytetem, ale też jednocześnie największym wyzwaniem. Bardziej świadomi już wtedy wiedzieli, że to jest bardzo potrzebne, ale niektórzy uważali, że ta inwestycja jest zbędna i był też spory opór. Na szczęście, dziś to myślenie jest już zupełnie inne, nastąpiła radykalna zmiana. 

Dawny Radlin - nie było utwardzonych dróg. Fot. UM Radlin 

- Teraz mieszkańcy już sami domagają się nowoczesnych rozwiązań i zmian? 

- Dokładnie tak. W miejscach, gdzie jeszcze nie ma nowych rozwiązań, mieszkańcy sami dopytują o to, kiedy będą robione. Myślenie zupełnie się zmieniło. A następnym wyzwaniem, z którym się mierzymy i o które zabiegaliśmy od kilku lat, jest gazyfikacja. Kolejne części miasta są przyłączane do sieci i wierzymy w to, że przez to poprawi się komfort i standard życia w Radlinie. Jest to kolejny, ważny krok, w tym naszym 25 - letnim działaniu, na rzecz tworzenia nowego, niezależnego miasta. 

- To w takim razie jeszcze wróćmy do tego, jaki Radlin był te 25 lat temu? 

- Szary i – niestety - brudny. Natomiast metodą małych kroków wyszliśmy na prostą i sukcesywnie tworzyliśmy miejsce przyjazne do życia. A nie było to łatwe. Pamiętam, że gdy postawiliśmy w mieście pierwsze donice z kwiatami, to było to duże wydarzenie. Mieszkańcy przychodzili zobaczyć, co się dzieje, zainteresowanie było duże. Wtedy mieszkańcy potrafili się cieszyć z najdrobniejszych rzeczy, które pojawiały się w Radlinie. Z czasem, co zupełnie zrozumiałe, wymagania zaczęły rosnąć. Dzisiaj oczekuje się „spektakularnych” działań i rozwiązań. Nie jest łatwo temu sprostać. 

- Wysoko ustawiliście sobie poprzeczkę? 

- Radlin jako pierwszy w regionie miał swoją tężnię. Był to projekt bardzo krytykowany, obśmiewany, niezrozumiany przez wielu, który ostatecznie okazał się hitem.

- Skąd pomysł na to, aby w Radlinie powstała tężnia? 

- Dawniej często wyjeżdżałam na zachód i w Niemczech, w praktycznie wszystkich miejscowościach wypoczynkowych, spotkałam się z tężniami. I „chodziło to” za mną. Myślałam o tym, jak zrobić, aby w Polsce takich miejsc było więcej. U nas, jedyna znana tężnia była w Ciechocinku, a teraz mamy już w Radlinie czy Rydułtowach. Kiedy już udało nam się zagospodarować na nowo miasto, po tym odłączeniu od Wodzisławia, uznałam, że nadszedł czas na kolejne kroki i pomysły. Koncepcja tężni mnie nie opuszczała. Bardzo chciałam, aby w Radlinie i dla jego mieszkańców powstało coś ekstra. I to się udało. Uważam powstanie tężni za swój sukces i jestem bardzo dumna z tego, że udało się tę koncepcję przeforsować, mimo wielu przeciwności. Wiele osób nie wiedziało nawet, co to jest tężnia i co zrozumiałe, nie widziało potrzeby jej powstania w naszym mieście. I kiedy później, przy tężni właśnie spotykałam te osoby, które sprzeciwiały się jej powstaniu, mówiły mi: „Wie pani co, my tak krytykowaliśmy tę tężnię, a to jest takie fajne”. Miałam ogromną satysfakcję i radość. Cały czas mam na uwadze to, że nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd do sanatorium czy urlop. Kierowałam się ideą, aby takie „małe sanatorium” powstało w Radlinie. 

- Jaki chciałaby Pani, aby Radlin się stawał w kolejnych latach? Jaki byłby ten Radlin marzeń? 

- Wiele dużych inwestycji, związanych z infrastrukturą mamy już za sobą. Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia. Natomiast dzisiaj chcemy naszym mieszkańcom zaoferować miejsca rekreacji i odpoczynku. I to sukcesywnie, od kilku lat tworzymy. Zaczynając od tężni, przez planowane ścieżki rowerowe, na Parku Jordanowskim kończąc. Sama jeżdżę na rowerze i wiem, że jazda wzdłuż głównej drogi nie jest przyjemna, w związku z tym mamy projekt poprowadzenia dróg rowerowych z dala od ciągów komunikacyjnych. 

- Mieszkańcy Radlina dziś a te 25 lat temu. Są już inni? 

- Zmiany są ogromne. Po odłączeniu Radlina od Wodzisławia Śląskiego w mieszkańcach pojawiła się od nowa iskra, motywacja do działania. Podejmowali już wtedy inicjatywy dla własnego miasta, dla Radlina, i to stanowiło ich siłę. Radlinianie nigdy do końca nie czuli się wodzisławianami, mieli w sobie radlińskie poczucie tożsamości i od tego się wszystko zaczęło. Powstawały nowe stowarzyszenia, inicjatywy integrujące społeczeństwo i prospołeczne. Teraz też możemy się pochwalić jednym z najprężniej działających stowarzyszeń, czyli Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych, które realizuje bardzo dużo projektów na rzecz lokalnej społeczności. To wszystko przemodelowało myślenie mieszkańców, którzy nie chcą mieszkać w zaścianku tylko w rozwiniętym i nowoczesnym mieście. I cały czas na to pracują. 

Rozmawiała Agata Paszek 

Barbara Magiera - Od 1992 r. radna miasta Wodzisław Śląski. Jedna z inicjatorek wyłączenia miasta Radlin ze struktur miasta Wodzisław Śląski. Od 1997 roku burmistrz Radlina. 

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ManiaWielkosciCzyKompleksy (5.173. * .97) 19.01.2022 14:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tropicielu, zwiedzając kopalnie na Niewiadomiu uważaj żebyś sie nie potknął o dziurę w chodniku, bo lampę uliczną w tej dzielnicy z rzadka spotkasz. Zresztą tam tak samo chcieli sie oderwac jak i w SWD (niektórzy do dzis chcą). Patrzysz na Pszów jakby byl oderwanym od kosmosu statkiem. A Pszowiki pracują w Wodziu, Niewiadom w Rybniku w centrum, czy na Bierach. Roznica taka ze kasa z Pszowa zostsje w Pszowie a kasa z Niewiadomia idzie do centrum. No, chyba ze na zabytkową kopalnię. Ale zerknij na plany Pszowa dot.starej łazni. Niebawem beda miec u siebie lepszą wersje Ignaca. Więc kolejny argument za byciem dzielnicą "wiekszego gracza" poszedł...spać

~TropicielBzdur (46.134. * .185) 19.01.2022 08:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A nie mógłby? Widzisz gościu, Rybnik tak samo klejony z "pogwałceniem zasad logiki", coś tam jednak znaczy i stale pokazuje, że duży może więcej. Spacerując po Niewiadomiu nie zapomnij zwiedzić kopalni. Potem spróbuj zrobić to samo w Pszowie :D

~LoslauStanUmyslu (5.173. * .85) 18.01.2022 21:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czytajac komentarze teskniacych za "wielkim Wodzislawiem" odnoszę wrazenie ze albo piszą to roczniki 2000 albo TurboWodzisławianie, wierząxy że ten "wielki Wodzislaw" serio moglby cokolwiek znaczyc dziś xD Już pominę to że te tereny znalazły sie w Wodzislawiu z pogwałceniem zasas logiki - to byly osobne wsie, gromady, potem gminy. Zduszono w nich regionalną tożsamość w imie gierkowskiej propagandy ale rozumiem ze dzis to wraca do łask bo nawet o Gierku kręci sie filmy. Czy Zawada ma sie tak super lepiej w porownaniu z Pszowem? A jak moglyby wyglądać te miejscowości (Radlin, Rydułtowy, Pszów...) w duzym Wodzislawiu? Zapraszam na spacer po Niewiadomiu...

~Ojej (83.30. * .184) 17.01.2022 21:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wszędzie syf i marazm. Nie ma znaczenia czy to Wodziu, Rydy, Pszów czy Radlin

MGol 17.01.2022 20:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Czytając ten wywiad poczułem się choćby już nie długo miały odbyć się wybory. Czy warto było się odłączyć? Najlepiej na tym wyszły Rydułtowy. Radlin niekoniecznie a jak Pszów pikuje to już nie ma nawet co pisać. Fajnie się rządzi jak jest kopalnia. Może szkoda, że zamiast czterech osobnych miast nie zostały dwa większe? W końcu Rybnik to też zlepek różnych wsi i miasteczek i źle im to nie wyszło.

~rumbrum (188.137. * .64) 17.01.2022 19:18
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Matematyki nie oszukamy. Mały może mniej. Po rozpadzie Wodzisławia Radlin, Wodzisław, Rydułtowy i Pszów zwyczajnie mogą mniej. Radlin jest ładniejszy? Dziwny argument bo która w Polsce miejscowość jest brzydsza niż 25 lat temu? Jedno co się zwiększyło przez rozdrobnienie to... urzędy miejskie. Zamiast jednego z jedną sekretarką, skarbnikiem, przewodniczącym rady i prezydentem jest wszystko razy 4.

~Mily (5.184. * .159) 17.01.2022 17:22
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Najlepiej grunta dźwigać co roku jakim prawem swoją własność i nik sie nie sprzeciwia szkoda nerwów

~ciekawy (188.137. * .185) 17.01.2022 16:47
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Co chcecie ? przecież macie tężnie ;)

~Oponent (46.204. * .214) 17.01.2022 16:27
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Babo burmistrz ty historia nie zasłaniaj się bo jej nie znasz. Jakby tak wszystko brać na serio to Biertultowy powinny być osobno to samo Obszary a nie w granicach Radlina. Powiedz lepiej kobieto ile zrobione jest od tego czasu długu 55 czy już 60 milionów?! Bo konto było czyste i nie ma wymówek! Na czyj tam koszt siedzicie i kto ostatnio podniosl podatki ?!

zxc 17.01.2022 13:55
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Radlin z Wodzisławiem mogli coś znaczyć. Razem. A tak, podzielili to co integrowało się, stołki w radach miastach podostawali. Dla urzędników to plus, dla rozwoju Wodzisławia i Radlina minus. Ale kto tam z nich patrzy dalej niż do następnych wyborów?

Don_C 17.01.2022 13:52
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

To podobnie napisane jak na ulotce wyborczej. Dosłownie Kazimierz Wielki w spódnicy która zastała Biertultowy drewniane a po ul. Korfantego czy Rymera jeździli na koniach po klepisku. Jakby jakieś przemówienie towarzysza Gomułki czytać. Jedno jest pewne że poprawiło się bo 25 lat siedzą w korycie wraz z pedagogiczną koteria. 27,5 tys na miesiąc jako nauczycielka i radna nigdy by nie wyciągnęła. To i cała gromada koleżanek w urzędzie na posadach też zadowolona.

~Wyspakochankow (87.101. * .96) 17.01.2022 10:35
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

25 lat temu mało gdzie była kanalizacja więc po co te bzdety. A o historii burmistrzka albo nie ma pojęcia albo traktuje ją wybiórczo. No i jeszcze ten jej rower to chyba Skoda SuperB się nazywa. Lanie wody i propaganda.

zxc 17.01.2022 10:10
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

jak skończy się KWK Marcel (a skończy się) to Radlin skończy jak Pszów. Najsłabsze miasteczko w całym województwie. Zresztą te tereny to Biertułtowy i nie mają prawie nic wspólnego z Radlinem.

~echszalona (46.204. * .240) 17.01.2022 08:23
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

chciałbym Panią burmistrz zobaczyć na rowerze...niezapomniany widok pewnie

~Maruda (5.173. * .5) 17.01.2022 07:51
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Historycznie to Radlin II jest tym prawdziwym Radlinem.