Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co przyniesie Nowy Rok? 3 pytania do Stowarzyszenia Moje Miasto z Rydułtów

Przepytaliśmy organizacje pozarządowe działające na terenie powiatu wodzisławskiego. Sprawdź, jakie mają plany na wydarzenia lub działania w nadchodzącym roku, czego udało się im dokonać w 2021 roku oraz czego by sobie życzyli na nadchodzące miesiące. Tym razem odpowiada Marek Wystyrk ze Stowarzyszenia Moje Miasto z Rydułtów. 

Co przyniesie Nowy Rok? 3 pytania do Stowarzyszenia Moje Miasto z Rydułtów
Na zdjęciu Marek Wystyrk, prezes Stowarzyszenia Moje Miasto z Rydułtów.

- Jak zapowiada się Nowy Rok?

Marek Wystyrk: Jestem przekonany, że w 2022 roku nie będziemy realizowali mniej przedsięwzięć niż w 2021. Na pewno nadal będziemy kontynuować funkcjonowanie 3 klubów seniora, zorganizujemy kolejną, już 2-gą, edycję Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego. Chcemy, aby to była impreza cykliczna, która będzie wyróżniała Rydułtowy. Kontynuować będziemy działalność grupy PIKOTKI, a także chórów Cecylia i Lira. Chcemy również uruchomić kolejną Akademię Aktywnego Rydułtowika – edycja 2022. Liczymy na to, że tak jak w 2021 roku, uda nam się pozyskać środki z nowego rządowego programu AKTYWNI+ i uruchomimy pełną parą Rydułtowską Akademię Aktywnego Seniora 60+. 

Chcemy w 2022 roku zakończyć inicjatywę lokalną, polegającą na zagospodarowaniu części Malachitowej Wyspy pod kątem utworzenia miejsca do rekreacji i grillowania. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy naszego miasta zyskają nowe miejsce do spędzania wolnego czasu. W 2022 roku chcielibyśmy uruchomić, a w zasadzie rozpocząć na dobre kontynuację zapoczątkowanych działań grupy „Biegamy Pomagamy”. To właśnie dzięki tej inicjatywie i szerokiej współpracy z grupami biegowymi, a także różnymi instytucjami publicznymi udało nam się w 2021 zebrać pokaźną sumę na rehabilitację młodego mieszkańca Rydułtów – Irka Niedzieli. Chcemy promować aktywność fizyczną a jednocześnie pomagać innym, którzy tej pomocy potrzebują.

Mam nadzieję, że w 2022 roku wybiegamy „Szlachetną Paczkę” dla jakieś potrzebującej rodziny z Rydułtów albo podejmiemy też inne inicjatywy charytatywne.

To na razie plany, które nakreśliliśmy sobie jako zarząd stowarzyszenia. Myślę, że w trakcie roku powstaną jeszcze jakieś nowe inicjatywy w które się zaangażujemy. Rok 2022 jest też dla naszej organizacji bardzo ważny gdyż właśnie w lutym br. będziemy obchodzić 15-lecie Stowarzyszenia MOJE MIASTO. Zastanawiamy się jeszcze jak uczcimy nasz jubileusz. Zapewne w jakiś aktywny sposób.  

 - Czy mijający rok był lepszy od poprzedniego? Czego udało się dokonać Państwa organizacji w 2021 roku?

- Rok 2021 był na pewno trochę lepszy od 2020, bo nauczyliśmy się już żyć w innej rzeczywistości, rzeczywistości pandemicznej. Jako organizacja realizująca co roku około 7-8 różnych projektów w 2020 roku stanęliśmy w obliczu totalnego zastoju spowodowanego wprowadzonym lockdownem. Zresztą myślę, że to było dla wszystkich szokiem. Nie tylko dla naszej organizacji. W minionym roku było inaczej. Zaplanowaliśmy i realizowaliśmy nasze działania w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać korzystny okres poza wprowadzonymi restrykcjami. Oceniam, że 2021 był dla nas bardzo dobrym rokiem gdyż udało nam się zrealizować wszystkie przedsięwzięcia i projekty. Zrealizowaliśmy po raz pierwszy nowe projekty takie jak: RAAS60+ w ramach Programu AKTYWNI+ oraz Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego Rydułtowy 2021 i Akademię Aktywnego Rydułtowika 2021. Ukierunkowaliśmy nasze działania nie tylko na seniorów, ale przede wszystkim dużą młodszą część społeczności naszego Miasta. To dla nas bardzo ważne, bo wielokrotnie spotykamy się z opinią, że bardzo dużo robimy, ale głównie pod seniorów. Udało nam się to zmienić. W 2021 roku rozpoczęliśmy współpracę z nowymi grupami nieformalnymi takimi jak „Aktywni Rydułtowy” czy „Little Ultra Runster” w obszarze aktywizacji sportowej jak i działalności charytatywnej. W tych grupach zrzeszeni są ludzie młodsi niż 60+ dlatego tym bardziej dla nas ważna jest ta współpracy, bo dzięki niej wspieramy i angażujemy się w aktywizację ludzi młodych.   

- Czego można Państwu życzyć w Nowym Roku 2022 - czego byście sobie życzyli?

- Myślę, że najważniejsze, czego można życzyć to zdrowie i chęć do dalszego działania w tej trudnej rzeczywistości. Chcielibyśmy również, aby do naszej organizacji dołączyli nowi ludzie aktywni społecznie, którym nie jest obojętne, co się dzieje wokół nich. Jako stowarzyszenie MOJE MIASTO od 15-stu latu dajemy różne możliwości do aktywizacji społecznej. Chcemy, aby w naszych szeregach pojawiali się bardzo wartościowi i aktywni ludzie, dzięki którym będziemy mogli tworzyć nowe projekty i realizować przedsięwzięcia na rzecz społeczności lokalnej. 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].