Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Michał Woś odnosi się do „Operacji Pegasus” w Polskim Radiu i RMF. „Robi się aferę, to kapiszon Wyborczej”

Czy dopuszcza pan sytuację, że kogoś kontrolowano tylko z tego powodu, że kimś jest, a nie z powodu podejrzeń? - pytano raciborzanina w Polskim Radiu 24. - Jest tyle wątpliwości czy politycy opozycji byli w Polsce podsłuchiwani. Czy nie można wszcząć śledztwa w tej sprawie - z tą kwestią wiceminister mierzył się w RMF.

Michał Woś odnosi się do „Operacji Pegasus” w Polskim Radiu i RMF. „Robi się aferę, to kapiszon Wyborczej”
Michał Woś wystąpił we wtorek 4 stycznia w dwóch stacjach radiowych, pytany o "Operację Pegasus" - artykuł Gazety Wyborczej

W publicznej rozgłośni Woś skwitował artykuł w Wyborczej: jaka redakcja taki news. Podkreślał, że sprawa dotacji Funduszu Sprawiedliwości dla CBA była legalna od A do Z. - NIK ją badał pod kierownictwem Krzysztofa Kwiatkowskiego dziś senatora związanego z PO. Nie dopatrzyli się przestępstwa w 2018 - zaznaczył M. Woś. Na pytanie, czy można finansować CBA z budżetu państwa, odparł, że nie tylko jest taka możliwość, ale istnieje też obowiązek finansowania z Funduszu jednostek z sektora finansów publicznych.

- Próbują na siłę wywołać jakąś aferę. Trzeba być nieświadomym działania państwa, żeby to robić - oznajmił poseł Solidarnej Polski.

Prowadzący pytał go, czy słyszał nazwę urządzenia, że chodzi właśnie o Pegasusa? Stwierdził, że na rynku było oprogramowanie niemieckiej firmy i był program włoskiej firmy Galileo. - Wiedział pan, że chodzi o konkretne narzędzie? - dociekał dziennikarz Polskiego Radia 24.

Od Wosia usłyszał, że polskie Państwo jest poważnym państwem i ma narzędzie do zwalczania przestępczości.

Woś zauważył, że już w 2012 roku kupiono system Galileo dla CBA, który działał na zasadzie wirusa trojana, m.in. można było go wykorzystać w mediach społecznościowych jak i podkładać w telefonie czy komputerze np. pornografię dziecięcą, żeby skompromitować użytkownika.

- Dopuszcza pan sytuację, że kogoś kontrolowano z tego, że kimś jest, a nie z powodu podejrzeń? - padło pytanie na antenie.

Wiceminister odpowiedział, że jeśli wypełniono procedurę o wdrożenie kontroli operacyjnej, to nie ma w Polsce świętych krów. Musi być jednak na to zgoda sądu. Woś stwierdził, że nagłośnienie sprawy jest być może próbą odwrócenia uwagi od tych, co mają coś na sumieniu.

- Z dużym dystansem patrzę na panikę, którą wywołuje ta grupa osób - ocenił poseł doniesienia prasowe o podejrzeniu podsłuchu u polityków i prawników.


Tego samego dnia Michał Woś gościł w radiu RMF, w Popołudniowej Rozmowie tej stacji. Prowadzący Paweł Balinowski był ciekaw czy wiceminister sprawiedliwości dopuszcza możliwość, że sprawa z podsłuchami byłaby samowolką polityków. - Po to są organa i procedury, żeby takie działania ścigać, ale CBA i prokuratura oświadczyły, że nie mają wiedzy o nielegalnych podsłuchach. Minister sprawiedliwości nie ma kompetencji w zakresie działań służb - stwierdził w studiu M. Woś.

- Jest tyle podejrzeń, toczy się wokół sprawy taka debata i nie od dziś się mówi o Pegasusie. Skoro jest mowa o inwigilowaniu opozycji to czemu nie wszcząć śledztwa? - pytał prowadzący.

- Robi się jakąś aferę, a to kapiszon Wyborczej - skomentował raciborzanin.

Na pytanie, czy to on podpisał się pod przelewem 25 mln zł dla CBA, Woś odparł, że to w pełni legalnie przekazana dotacja.

- Mówi się o sprawdzaniu polityka opozycji podczas kampanii wyborczej i to szefa sztabu - kontynuował dziennikarz RMF.

- Poza doniesieniami medialnymi nie mamy wiedzy w tym zakresie, są jeszcze informacje samych zainteresowanych. W przypadku panów Brejzy i Giertycha toczą się postępowania karne, a co do prokurator Wrzosek, to sama nie zgodziła się oddać biegłemu swoją komórkę. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa musi być rzetelne, by wszcząć śledztwo - zauważył Woś.

Ludzie

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
ble 05.01.2022 16:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak już pisałem wiele razy, PiS już jest tak bezczelny w swoich działaniach, że już nawet się z nimi nie kryje. Pluje ludziom prosto w twarz i wmawia im, że to deszcz! Najgorsze jest to, że kompletnie nie ma nikogo, na kogo można by zagłosować, żeby odsunąć PiS od władzy.

~niejestemrobotem (46.223. * .141) 05.01.2022 13:01
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Opowiadanie historyjek o kapiszonie i konsoli to zwykjłe rżnięcie głupa. Na złodzieju czapka gore.

alexachililover 05.01.2022 12:08
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

@taktak wpadło mi w oko "Woś odparł, że to w pełni legalnie przekazana dotacja" Zgodnie z prawem dla CBA zakupy można dokonywać TYLKO bezpośrednio z BUDŻETU, nie z funduszy, spółek i osób prywatnych (bo to łapówka) Kolejny raz Woś mija się z prawdą. Woś i zatwierdzający zakup min. Patkowski to rocznik 91, stare pisowskiej wygi wystawiły młodych na odstrzał :))

~taktak (91.204. * .242) 05.01.2022 11:18
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Te kolorowe zakreślenia to na zamówienie to na zamówienie czy inicjatywa własna redakcji?

alexachililover 05.01.2022 10:38
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

"W przypadku panów Brejzy i Giertycha toczą się postępowania karne, a co do prokurator Wrzosek, to sama nie zgodziła się oddać biegłemu swoją komórkę." A wczoraj wieczorem o 23.07 pan Woś napisał na TT - Nie stwierdziłem, że sen. Brejzie postawiono zarzuty- To co p. Woś stwierdził? Podobnie z Prok. Wrzosek, nie zgodziła się oddać komórki, bo cyt." Przekazanie iPhone’a biegłemu z zakresu informatyki miało nastąpić przy moim udziale - vide akta sprawy. Biegły nie został w ogóle przez prokuratora powołany "... Panie Woś, nie brnij dalej.

~zielonka (178.255. * .107) 05.01.2022 10:35

ten kapiszon urywa jaja...

~dziwne_to (46.134. * .16) 05.01.2022 10:28
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Uderz w stół a odezwą się nożyce"
- mówimy w sytuacji, gdy osoba, mająca coś na sumieniu, dopatruje się aluzji do swego niecnego zachowania w wypowiedziach innych osób i reaguje na nie z dziwną na pozór i zdawałoby się niczym nieusprawiedliwioną gwałtownością.