Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Michał Woś w Polsacie: nie ma systemu totalnej inwigilacji. „Nie powiedzą panu na Śląsku, że pan fandzoli?”

Poseł i wiceminister sprawiedliwości z Raciborza wystąpił w programie Gość Wydarzeń telewizji Polsat News. Odpowiadał na pytania związane z artykułem Gazety Wyborczej o tym, że ze środków Funduszu Sprawiedliwości CBA kupiło system Pegasus do śledzenia smartfonów

Michał Woś w Polsacie: nie ma systemu totalnej inwigilacji. „Nie powiedzą panu na Śląsku, że pan fandzoli?”
Michał Woś polityk Zjednoczonej Prawicy, raciborzanin, wystąpił 3 grudnia w Polsacie News i mówił o artykule Operacja Pegasus w Gazecie Wyborczej

- Gratuluję Wyborczej świeżości. Napisali newsa sprzed 4 lat. Od tamtej pory napisano o dotacji dla CBA ponad 50 artykułów, że było to legalne działanie - zaczął Woś swoją wypowiedź przed kamerami Polsatu.

Jego zdaniem „mityczny Pegasus, Hydra, Minotaur, bądź Gorgona, czyli system totalnej inwigilacji Polaków nie istnieje”.

- To naturalne, że poważne Państwa mają narzędzia pozwalające zwalczać przestępczość. 100 lat temu otwierano listy, 50 lat temu słuchano rozmów, podpinając się do słupa telefonicznego, a dziś są inne narzędzia - mówił na antenie Polsatu News poseł Woś.

Zaznaczył, że kontrola operacyjna to jest bardzo sformalizowany proces i musi zasądzić ją sąd.

Woś przywołał czasy rządów koalicji PO - PSL, „gdy rządził pan Tusk, to zakupiono program trojan, który inwigilował komórki”.

- Mamy takie narzędzie jak Pegasus czy nie mamy? - dociekał prowadzący rozmowę.

Wiceminister oznajmił, że wie o tym, że jest „program kupiony za czasów rządów pana Tuska, który zbiera dane ze smartfonów”, ale stosowany jest pod kontrolą sądu.

- Wszystkie poważne Państwa mają narzędzia do zwalczania przestępczości, ale nie ujawniają tego, czym dysponują. O technikach operacyjnych nie mówi się publicznie. Dzięki takim działaniom ci, co mają coś na sumieniu nie mogą spać spokojnie - stwierdził polityk Solidarnej Polski.

Czy umowa między CBA a Ministerstwem Sprawiedliwości może zostać ujawniona?

- W 2017 roku Fundusz Sprawiedliwości zobligowano do finansowania działań zwalczających przestępczość. To legalne działania. Minister sprawiedliwości odpowiada za powierzone mu zadania - odparł Woś.

Ustalenia Wyborczej raciborzanin nazwał bzdurami medialnymi.

- Gdyby komendant policji złożył wniosek o zakup narkotestów - poparłbym go. Tak samo CBA się zwróciło do ministerstwa i w pełni legalnie przekazaliśmy te środki - podkreślił sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości.

Czy wiedział pan, na co te 25 mln zł z funduszu zostanie przeznaczone?

- Na zwalczanie przestępczości poszły te środki. Wszystko się działo zgodnie z procedurami, żadna z kontrolnych instytucji nie miała wtedy zastrzeżeń. Ja jestem zobowiązany do ochrony informacji niejawnych i nie mogę dać przestępcom tej wiedzy na tacy. Zapewniam, że system totalnej inwigilacji Polaków nie istnieje. Opozycja stara się wywołać temat zastępczy, odgrzewa kotlet sprzed 4 lat - powiedział w Polsacie News były radny Miasta Racibórz.

Wstawi się pan na posiedzenie komisji śledczej lub nadzwyczajnej komisji senackiej w tej sprawie?

- Uważam, że to hucpa, a od wyjaśniania wątpliwości są instytucje kontrolne - odparł wiceminister

W TVN24 mówił pan niedawno, że nie wie pan o Pegasusie, a teraz po artykułach, o tym, że pan podpisał przelewy nie boi się pan, że na Śląsku panu powiedzą, że pan fandzoli?

- Ja zapytałem wtedy dziennikarza co to jest system Pegasus, bo ja nie słyszałem o tym, żeby ktoś z tego korzystał. Wiemy o tym tylko z mediów i ja wiem tyle co pan - podsumował Michał Woś.

Po rozmowie z Wosiem w studiu Polsat news połączono się z posłem Michałem Szczerbą, który był cytowany przez Wyborczą. Ten stwierdził, że ma absolutna pewność, że w sprawie chodzi o Pegasusa. Podkreślił przy okazji, że Michał Woś nie zgodził się usiąść z nim w studiu.

Szczerba powiedział, że Woś wiedział, że Fundusz zawiera umowę z prezesem CBA na zakup techniki specjalnej. Tłumaczenia wiceministra, że nie chodzi o system totalnej inwigilacji, poseł skomentował: radzę mu jako kolega, żeby się nie pogrążał, bo co mówi, będzie wykorzystane przeciwko niemu.

- Woś wiedział, że to Pegasus, wiedział, że łamie prawo. To nie jest odgrzany kotlet, bo ja korespondencję z ministerstwa finansów dostałem 30 grudnia 2021, gdzie potwierdzono, że nastąpiła szkodliwość tego czynu dla finansów publicznych - usłyszeli od posła widzowie Polsat News.

Ludzie

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~dziwne_to (46.134. * .16) 05.01.2022 10:30

Uderz w stół a odezwą się nożyce" - mówimy w sytuacji, gdy osoba, mająca coś na sumieniu, dopatruje się aluzji do swego niecnego zachowania w wypowiedziach innych osób i reaguje na nie z dziwną na pozór i zdawałoby się niczym nieusprawiedliwioną gwałtownością.

coś tu śmierdzi ?
po co się tłumaczy ?

~Tytus (94.254. * .88) 05.01.2022 07:43

Nie dobrze.

~michau (195.66. * .10) 05.01.2022 06:45

michau przegłeś

~Bartłomiej_Marchewka (5.173. * .114) 04.01.2022 20:23

Nigdy już nie zagłosuje na pis!!!

~ooojej (37.19. * .158) 04.01.2022 20:18

Dużo tych wątpliwości wokół Michała W

~Goya (188.137. * .10) 04.01.2022 14:00
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jak rozum śpi to budzą się demony. W/g opozycji tajne służby mają dawać informacje na słupach ogłoszeniowych.

~qazwsxqaz (90.181. * .74) 04.01.2022 11:58
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

a może t pan woś powinien byc sledzony , bo przeciez skoro zapraszal ksiedza oko, to ułatwiał mu szerzenie nienawisci....

~qazwsxqaz (90.181. * .74) 04.01.2022 11:55
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Pan woś zanim się stał politykiem zorganizował księdzu oko w Raciborzu kampanę nienawiści przeciw gender. A teraz ten ksaidz oko jest skazany w niemczech za podżeganie do nienawiści. Czy bedzie swojego "pryncypala" teraz wos tez zacznie sledzic Pegasusem?

gen87 04.01.2022 11:40
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Tym co tak ochoczo biorą Wieeelkie czeki od pana Wosia i samochody strażackie radziłbym się zastanowić.
Jest wielce możliwe że będą zwracać w formie pieniężnej z odsetkami.

Axel210678 04.01.2022 11:11
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Czy dziennikarze się z choinki urwali? Każde państwo posiada systemy inwigilacji, które służą do ochrony wewnętrznej państwa. Wiadomo, że nikt nie inwigiluje pani Jadzi Kowalskiej ze sklepiku osiedlowego - no chyba, że jest podejrzenie, że pani Jadzia przemyca kokainę w bananach ;) Druga kwestia, logicznym jest, że za coś taki system trzeba kupić i wiadomo, że nie kosztuje to 100 zł.

~Alf100 (89.25. * .176) 04.01.2022 09:59

A świstak zawija w sreberka.....