Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Andrzej Kuśnierz wraca w góry. Zaczyna w Górach Świętokrzyskich, potem pojedzie w Sudety

Już drugiego dnia nowego roku ekipa z PTTK pojawi się na najniższym ze szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski - Łysicy. Wizyta w Górach Świętokrzyskich otwiera bogatą ofertę przygotowaną przez miłośników górskich wędrówek w 2022 roku.

Andrzej Kuśnierz wraca w góry. Zaczyna w Górach Świętokrzyskich, potem pojedzie w Sudety
Andrzej Kuśnierz (pierwszy z lewej) z raciborzanami, którzy towarzyszą stale w wyprawach górskich

Ostatnią w minionym roku wspólną wyprawą Kuśnierza i śmiałków, którzy chcieli zdobyć górskie szczyty, było zorganizowane w drugim tygodniu grudnia "Zakończenie Sezonu Wypraw Górskich 2021". Za cel obrano wtedy Klimczok i Skrzyczne. Dwudniowa wyprawa miała początek w Ośrodku Beskidek.

Kulig w Wiśle

Trasa na Klimczok wiodła niebieskim i czarnym szlakiem. Ze szczytu, z krótkim pobytem w schronisku PTTK, 30-osobowa grupa zeszła do Szczyrku i zakwaterowała się w hotelu. - Pojechaliśmy stamtąd do Wisły na kulig, z którego wróciliśmy nocą. Następnego dnia czekało nas przejście zielonym szlakiem na szczyt Skrzycznego 1257 m.n.p.m. - relacjonuje Andrzej Kuśnierz, który z Dariuszem Herokiem są organizatorami wypraw.

Najstarszy z uczestników tej wyprawy miał 72 lata. Najmłodszym był 22-latek.

Klasztor na Świętym Krzyżu

W niedzielę 2 stycznia Kuśnierz z Herokiem zabierają raciborzan na Łysicę i Święty Krzyż w Górach Świętokrzyskich. - Zaczynamy w miejscowości Święta Katarzyna, skąd będziemy wędrować czerwonym szlakiem GSŚ na szczyt Łysicy. Kiedy zejdziemy stamtąd, planujemy przejazd autokarem w pobliże klasztoru na Świętym Krzyżu. Chcemy go zwiedzić i wrócić do Raciborza - zapowiada członek PTKK Racibórz. Długość trasy na szczyt Łysicy w obie strony wynosi ok. 3,5 km, a sumę podejść określono na ok. 239 m.

Korona i Diadem

Kuśnierz reklamuje wyprawę zaplanowaną na 22 i 23 stycznia w nowym cyklu Poznajemy Sudety. Pierwszym wyjazdem w te góry jest wyprawa na Cztery Wieże: Kłodzka Górę, Wielką Sowę, Orlicę i Jagodną. Te szczyty należą zarówno do Korony Gór Polski i Diademu Polskich Gór. To oferta dla łącznie 50 uczestników. Już wiadomo, że część trasy na Kłodzka Górą będzie przebiegać odcinkiem bez szlaku, drogą leśną. W sobotę turyści będą musieli przejść prawie 12 km w górach. Zakwaterowanie przewidziano w Hostelu Browar Jedlinką. W niedzielę 23 stycznia ekipa z Raciborza znajdzie się w Zieleńcu i uda się na szczyt Orlicy. Drugą z gór - Jagodną Północną ma zdobyć, przemieszczając się z przełęczy Spalonej. Niedzielne wyprawy wymagają od wędrowców górskich pokonania dystansu ponad 12 km.

- To są wyprawy górskie, przy których wymagany jest strój i obuwie odpowiednie do panujących warunków atmosferycznych. Najlepiej zaopatrzyć się w kije trekingowe oraz raczki lub raki - przekazuje Andrzej Kuśnierz.

Koszt dwudniowej wyprawy oszacowano na 170-190 zł (taniej płacą członkowie PTTK). Zapisy odbywają się w raciborskim biurze PTTK do 13 stycznia, w godz. od 10 do 16. Numer telefonu do biura - 32 415 30 93.

Dwa razy do Czech

W lutym PTTK Racibórz planuje zorganizować wyprawy do Turbacza (6 lutego) oraz Lackowej i Jaworzyny Krynickiej (26 i 27 lutego). Odbędą się one w ramach cyklu Poznajemy Beskidy. Na początku marca odbędzie się kolejny wyjazd w tej tematyce - do Leskowca i Łamanej Skały.

Kalendarz PTTK przygotowano z myślą o każdym miesiącu. Przewidziano co miesiąc po dwie wyprawy górskie z parą Kuśnierz-Herok. 14 maja członkowie PTTK zamierzają zabrać turystów do Czech - na Pradziada i Karlową Studzienkę.

Także w maju przewidziano wyprawę w Tatry, m.in. Doliny 5 Stawów, Starobociańskiego Wierchu, Rusinowej Polany, Wiktorówki i Gęsiej Szyi.

Nowością 2022 roku ma być trwająca tydzień wycieczka na Mierzeję Wiślaną - Śladami zabytków dawnego Państwa Krzyżackiego. Planuje się nią od 24 do 31 lipca.

PTTK Racibórz chce upamiętnić zmarłego społecznika i strażaka Stanisława Borowika - 21 sierpnia odbędzie się jego rowerowy memoriał, I Rodzinny Rajd dla 100 uczestników.

Do Czech towarzystwo zamierza udać się także na początku października - na Łysą Górę.

Zakończenie sezonu 2022 ma się odbyć w połowie grudnia w Bukowinie Tatrzańskiej.

To "mała wyprawa" A. Kuśnierza w święta. - Dobrze poszło. Babia Góra 1725 m.n.p.m zdobyta - przekazał członek PTTK Racibórz

Ludzie

Andrzej Kuśnierz

Miłośnik wędrówek górskich i jazdy na rowerze, popularyzator turystyki i członek PTTK Racibórz

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~bernatka (10.0. * .15) 01.01.2022 17:31

Byłam z panem Andrzejem na kilku wyjazdach. Jest wspaniale. Organizacja top, bez zarzutu. Wspaniali ludzie. Warto skorzystać. Aż trudno uwierzyć, że dopiero od niedawna taka fajna oferta jest w Raciborzu. Cieszę się na te zapowiedzi, bo wygląda interesująco. Pozdrowienia dla pana Kucznierza!