Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy w Górkach Śląskich dojdzie do wycinki drzew?

To pytanie, które do redakcji „Nowin Raciborskich” skierowali mieszkańcy tej części gminy Nędza. Zadają je także lokalni miłośnicy przyrody w mediach społecznościowych. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, któremu podlega ten teren, wyjawia, że do wycinki dojdzie, tłumacząc, że ma to związek ze zwiększeniem bezpieczeństwa.

Czy w Górkach Śląskich dojdzie do wycinki drzew?
Na zdjęciu niektóre z drzew, które zostały oznaczone farbą

- Alarm Górki Śląskie. Zadajemy pytanie w imieniu mieszkańców! - napisano na Facebooku Lasy Rudzkie - chrońmy je. We wpisie poinformowano m.in., że w tzw. lesie Smolok (przy ul. Rudzkiej) czerwoną farbą oznaczono kilka drzew. Pojawiła się obawa, że zostaną wycięte. Takie też pytania dotarły do redakcji „Nowin Raciborskich”. - Apelujemy o rozsądne podejście do sprawy. O niewycinanie starego drzewostanu - przekazał naszej redakcji Henryk Postawka, radny tej części gminy Nędza.

Skontaktowaliśmy się z Nadleśnictwem Rudy Raciborskie. Spytaliśmy, czy faktycznie w Górkach Śląskich ma dojść do wycinki bądź przycinki drzew? Jeśli tak, jaki jest powód tej decyzji oraz czy będą nasadzenia w zamian? Zainteresowało nas również, czy drzewa, o których poinformowali nas mieszkańcy, są jedynymi przeznaczonymi do wycinki (jeśli faktycznie miałoby do niej dojść) na terenie wioski?

Tomasz Pacia, zastępca nadleśniczego, potwierdził, że w Górkach Śląskich dojdzie do wycinki i przycięcia drzew rosnących przy granicy dróg gminnych. - Związane to jest z pisemnym wnioskiem Gminy Nędza jak również mieszkańców miejscowości Górki Śląskie - uzasadnia. Dodaje, że „wycięte i przycięte zostaną drzewa zagrażające bezpieczeństwu i powodujące niszczenie nawierzchni asfaltowej ulic Rudzkiej, Za Lasem, Nad Koleją oraz przycięte zostaną dęby przy ul. Leśnej (Aleja Dębowa)”. - Po wyciętych drzewach przy granicy dróg gminnych nie będzie nasadzeń, ponieważ za kilka lat powtórzy się sytuacja z degradacją nawierzchni asfaltowej dróg. Oczywiście zawsze w miejsce wyciętych drzew sadzone są nowe - powstała luka jest uzupełniana młodymi drzewkami - odpowiedział Tomasz Pacia. Na pytanie o inne wycinki, zastępca nadleśniczego, wyjaśnił, że w miarę możliwości i po stwierdzeniu zagrożenia, nadleśnictwo będzie reagować w różnych miejscach na całym obszarze będącym w jego zarządzie.

W nadleśnictwie spytaliśmy także o powalony dąb wzdłuż ulicy Rudzkiej (nieopodal kapliczki). Bo drzewo od 2017 roku leży w tym samym miejscu. - Dlaczego nie zostało posprzątane? - powtórzyliśmy pytanie, które dotarło do redakcji „Nowin Raciborskich” - Powalony dąb nie stanowi zagrożenia - odpowiedział Tomasz Pacia. Wyjaśnia, że drzewo zostało przeznaczone do naturalnego rozkładu jako rezerwuar różnorodności biologicznej.

Ludzie

Henryk Postawka

Były radny gminy Nędza.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].