Kolęda w diecezji opolskiej. Nie będzie odwiedzin w domach, spotkamy się w kościele

- Zamiast odwiedzać parafian w domach, duszpasterze powinni zaprosić ich do kościoła w mniejszych grupach (np. mieszkańców poszczególnych ulic lub ich części bądź małych miejscowości) na Mszę świętą - czytamy w dekrecie Biskupa Opolskiego.

Kolęda w diecezji opolskiej. Nie będzie odwiedzin w domach, spotkamy się w kościele
Biskup Opolski Andrzej Czaja nakazuje, aby msze w intencji parafian były odprawiane w uroczysty sposób.

Tak jak w poprzednim roku, tak i w tym roku duszpasterskie odwiedziny kolędowe w Diecezj Opolskiej będą przebiegać według reżimu sanitarnego. Zamiast odwiedzin w domach parafian, duszpasterze zaproszą ich w mniejszych grupach do kościoła. Tam zostaną odprawione msze święte w ich intencji. Księża zachęcą wiernych, aby po powrocie do domów odprawili liturgię rodzinną (modlitwa i pokropienie mieszkania wodą święconą). Wszystko to precyzuje najnowszy dekret biskupa:

W trosce o dobro duchowe Wiernych diecezji opolskiej, w imię odpowiedzialności za ich doczesne życie i zdrowie, w obliczu trwającego stanu pandemii SARS-CoV-2, postanawiam, aby tegoroczne duszpasterskie odwiedziny kolędowe zostały zastąpione formami wypracowanymi w roku poprzednim. W związku z powyższym kolędę A.D. 2022 należy odbyć wg zasad podanych poniżej.

Zamiast odwiedzać parafian w domach, duszpasterze powinni zaprosić ich do kościoła w mniejszych grupach (np. mieszkańców poszczególnych ulic lub ich części bądź małych miejscowości) na Mszę św., która winna być sprawowana w ich intencji. W przypadku, gdy intencja Mszy jest już zajęta, można skorzystać z prawa do binacji a nawet trynacji. Celebracje należy tak rozłożyć, aby możliwe było zachowanie reżimu sanitarnego, obowiązującego w tym czasie w świątyniach.

Msza św. zastępująca odwiedziny duszpasterskie ma być odprawiana w sposób uroczysty z obowiązkową homilią. Ponadto, podczas tej Eucharystii duszpasterze powinni odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Można także w jej trakcie poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła we własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów. Po liturgii, jeśli warunki na to pozwalają, można poprowadzić wspólne kolędowanie. Wskazane jest też rozdanie druku modlitwy do odmówienia w domach. Duszpasterze powinni zachęcić wiernych, by po powrocie do swoich mieszkań wraz z innymi domownikami odprawili liturgię rodzinną, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.

Obrazki kolędowe, kawałki poświęconej kredy czy naklejki na drzwi należy wyłożyć w kościele, aby wierni mogli je zabrać po Mszy św. zastępującej odwiedziny duszpasterskie. Tam, gdzie podczas kolędy istnieje zwyczaj zamawiania intencji mszalnych, należy je przyjąć w inny sposób.

Wszystkim P.T. Duszpasterzom i Wiernym w tym trudnym czasie, w którym jednak nie ustaje nadzieja na zwycięstwo nad lękiem, chorobą i cierpieniem, z serca błogosławię.

 Biskup Opolski

 + Andrzej Czaja

Kanclerz kurii

ks. Wojciech Lippa

Ludzie

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Maruda (83.27. * .244) 11.12.2021 14:16

Ludzie, szczepcie się. Na mapie szczepień nasz region czerwony niczym wschód Polski.