Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Najlepsi tancerze z całej Polski przyjechali do Rydułtów [WIDEO]

Kolejna udana impreza w Rydułtowach. Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego 2021 już za nami, ale jak wspominają go organizatorzy i uczestnicy, był to najlepszy i najbardziej efektowny turniej taneczny, w jakim brali udział. - Impreza była bardzo udana. Co więcej, takie wydarzenie na ogólnopolską skalę pierwszy raz odbyło się w Rydułtowach. To dla nas duży sukces i powód do dumy - mówił nam Marek Wystyrk, prezes Stowarzyszenia Moje Miasto. 

Najlepsi tancerze z całej Polski przyjechali do Rydułtów [WIDEO]
Do turnieju zgłosiło się około 180 par. Nie wszyscy przyjechali, ale według organizatorów, turniej odbył się na bardzo wysokim poziomie

28 listopada do Rydułtów zjechali się tancerze z całej Polski. Barbara Kaleja- Pawelec była pomysłodawczynią turnieju, jej syn jest tancerzem i jeżdżąc po różnych turniejach tanecznych, zaczęły pojawiać się myśli, że fajnie byłoby taki turniej zorganizować też w Rydułtowach.

W stroju tanecznym zwycięzcy tegorocznego turnieju - Iga Kosteczko i Wiktor Pawelec. Od prawej prezes Stowarzyszenia Moje Miasto Marek Wystyrk i senator RP Ewa Gawęda. 

W swojej działalności w Stowarzyszeniu Nasze Miasto staram się kłaść nacisk na to, żeby młodzi ludzie i młodzież też mieli coś dla siebie, dlatego zdecydowaliśmy o zorganizowaniu turnieju tańca. Podczas pandemii był to pomysł bardzo ryzykowny, ale mieliśmy szczęście i się udało - powiedziała koordynatorka projektu, Barbara Kaleja- Pawelec.

Dodała, że w turnieju wzięli udział zawodnicy wysokiej klasy. - Swoją obecnością zaszczycili nas nawet tancerze mający taneczną klasę A, naprawdę było to niesamowite widowisko. Jury zostało wyłonione z Polskiego Towarzystwa Tanecznego, którego mieliśmy patronat i zgodnie z ich regulaminem cały turniej został zorganizowany - powiedziała. Idea zorganizowania turnieju tanecznego w Rydułtowach zyskała też aprobatę Polskiego Związku Tanecznego, dużego wsparcia udzieliła też Szkoła Tańca RONDO z Rybnika. 

Rywalizacja na najwyższym poziomie 

Tancerze rywalizowali ze sobą w tańcach towarzyskich. - Były tańce latynoamerykańskie i standardowe, na nich się skupiliśmy. Turniej trwał tylko jeden dzień i jest to za mało, aby wprowadzać też inne tańce. Mieliśmy kategorie dla dzieci, młodzieży i dorosłych - powiedziała. Jak podają organizatorzy, do turnieju zgłosiło się 180 par, ale ostatecznie nie wszystkie dojechały na turniej, przeszkodziły też kwarantanny. Jak tłumaczyła Barbara Kaleja - Pawelec, stroje tancerzy również były na światowym poziomie - porównywalnym do Tańca z Gwiazdami.

Przecieraliśmy szlaki z zupełnie nowym projektem kulturalnym, które było dedykowane przede wszystkim młodym ludziom, ale też mieszkańcom Rydułtów, którzy mieli okazję podziwiać piękno tańca towarzyskiego w odsłonie mistrzów - powiedział Marek Wystyrk.

Jak powiedzieli organizatorzy, zorganizowanie ogólnopolskiego turnieju tańca było bardzo ambitnym wyzwaniem. - Był to projekt wymagający umiejętności organizacyjnych, ale też dużych nakładów finansowych. Na szczęście otrzymaliśmy dofinansowanie z budżetu Urzędu Miasta Rydułtowy, natomiast cały budżet tego wydarzenia był 2 lub 3 razy większy. Udało nam się pozyskać sponsorów. Impreza była prestiżowa, więc firmy chętnie angażowały się w nią też finansowo - tłumaczył. 

Do Rydułtów zjechali się tancerze z całej Polski 

Pary taneczne na turniej przyjechały z różnych zakątków Polski. - Były to osoby z Wrocławia, z województwa śląskiego, małopolski. Ich występy robiły naprawdę duże wrażenie. Pierwszy raz miałem okazję brać udział w takim turnieju na żywo, w telewizji wygląda to całkiem inaczej. Samo patrzenie na umiejętności tancerzy zapierało dech w piersiach - powiedział M. Wystryk. Organizatorzy są również dumni z tego, że do Rydułtów udało im się ściągnąć wysokiej klasy jury. 

Laureaci z Rydułtów

Iga Kosteczko i Wiktor Pawelec mają po 15 i 16 lat, tańczą od wczesnego dzieciństwa, parę taneczną tworzą od ponad roku. Jak się okazuje, z sukcesem, ponieważ zostali zwycięzcami rydułtowskiego turnieju tańca. - Trenujemy pięć lub sześć razy w tygodniu po trzy godziny, w weekendy wyjeżdżamy na turnieje - powiedziała Iga. Zostali trzecimi wicemistrzami Polski w 10 tańcach na Otwartych Mistrzostwach Polski, obecnie mają tytuł drugich wicemistrzów śląska w stylu standardowym, wygrywają turnieje w swojej kategorii.  Zgodnie odpowiadają, że aby być dobrym tancerzem, trzeba pracować nad dyscypliną i mieć w sobie dużo samozaparcia. - Przede wszystkim też trzeba kochać taniec - dodała Iga. Dla Wiktora z kolei istotną rolę ogrywa trener, do którego musi mieć bezgraniczne zaufanie i który powinien być mentorem, zwłaszcza w tych trudnych momentach. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].