Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radny Szamatowicz pyta: czy polityka niepodwyższania podatków działa?

Wodzisławscy radni pochylili się nad wysokością stawek podatkowych na roku 2022. Po raz kolejny decyzją większości głosów udało się nie sięgać głębiej do kieszeni mieszkańców.

Radny Szamatowicz pyta: czy polityka niepodwyższania podatków działa?
Radny Roman Szamatowicz pytał kierownictwo urzędu, czy zainicjowana przez koalicję większościową polityka niepodwyższania i obniżania podatków wpłynęła na rozwój Wodzisławia Śl. poprzez przyciągnięcie do miasta przedsiębiorców oraz nowych firm transportowych.

Podczas jednej z ostatnich sesji wodzisławskiej rady podjęto wiele ważnych decyzji dotyczących przyszłego roku. Wśród nich również te dotyczące podatków od nieruchomości oraz od środków transportowych. Nie obyło się w tych tematach bez szerokiej i długiej dyskusji.

Polityka podatkowa działa?

Dyskusję rozpoczął radny Roman Szamatowicz. Przypomniał, że w 2019 r. radni z tzw. koalicji większościowej zainicjowali trwający trend niepodwyższania stawek podatku od nieruchomości. - Na przełomie tych lat przekonywano nas, że poprzez takie działanie więcej firm powstanie na terenie naszego miasta - mówił. Radny Szamatowicz przypomniał również, że w zeszłym roku stawki podatku od środków transportowych zostały obniżone. Również z inicjatywy radnych z koalicji większościowej. - Prosiłbym w takim razie o określenie, czy zastosowana polityka jednoznacznie wpłynęła na rozwój Wodzisławia Śl. poprzez przyciągnięcie tutaj przedsiębiorców oraz nowych firm transportowych - mówił zwracając się do kierownictwa urzędu.

Brak jednoznacznych wniosków

Panu radnemu odpowiedzi udzieliła naczelnik wydziału podatków Agata Menżyk. Zwróciła uwagę, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytania. - Na pewno nie możemy powiedzieć, że powierzchnie zajęte pod działalność gospodarczą rosną - mówiła. - Musimy jednak zwrócić uwagę, że ostatnie dwa lata to okres pandemiczny, co miało wpływ na ich prowadzenie - dodała. Dalej pani naczelnik przekazała, że od 2012 r. stawki od środków transportowych pozostawały na tym samym poziomie. Dopiero w ubiegłym roku nastąpiło ich obniżenie. - Od 2012 r. sukcesywnie liczba pojazdów, która jest opodatkowana, rośnie. Trudno jednak wyciągać wniosek, że w ostatnim roku nastąpił znaczący wzrost - zwróciła uwagę Agata Menżyk. Dalej wymieniła, że między 2017 a 2018 r. liczba pojazdów objętych podatkiem od środków transportowych wzrosła o 34, między 2018 a 2019 r. o 4, między 2019 a 2020 r. o 40, a między 2020 a 2021 r. o 28.

Działania promocyjne urzędu

Następnie głos zabrali radni m.in. Łukasz Chrząszcz oraz Adam Króliczek. Ten pierwszy zwracał uwagę, że ostatnie lata naznaczone były największym od 25 lat spadkiem PKB. - W tym czasie przedsiębiorcy myśleli raczej jak przetrwać, aniżeli jak się rozwijać - podkreślał. Radny Króliczek z kolei chciał się dowiedzieć jakie działania podjął urząd miasta, by przedsiębiorcy z regionu związani z branżą transportową dowidzieli się o preferencyjnych i niskich stawkach podatku od środków transportowych. - Jako radni oczekiwaliśmy, że miast chwyci ten haczyk i jakieś działania w tej sprawie podejmie - mówił.

Odpowiadając na pytanie radnego Króliczka, prezydent Mieczysław Kieca zwrócił uwagę, że urząd w sferze promocyjnej miał ograniczone pole manewru. - Zgodnie z uchwalonym budżetem na 2021 r. na wszystkie działania promocyjne mieliśmy 54 tys. zł - zauważył. Dalej poinformował, że np. jednorazowy materiał sponsorowany w prasie branżowej to koszt około kilkudziesięciu tysięcy złotych. - Na każde działania sponsorowane trzeba mieć pieniądze, którymi dysponowaliśmy w określonej kwocie - mówił włodarz. - Ubolewam nad tym, że pan prezydent szuka wymówek, zamiast szukać rozwiązań. Rozumiem, że niektóre działania kosztują. Ale są też inne możliwości np. kontakt osobisty z przedsiębiorcami - odparł radny Chrząszcz. Prezydent Kieca w odpowiedzi podkreślił, że odpowiedni pracownicy urzędu miasta są w kontakcie z różnymi przedsiębiorcami, czego efektem jest m.in. inwestycja Eko-Okien przy ul. Olszyny.


Stawki podatków

Zgodnie z decyzją większości radnych stawki podatków od nieruchomości na 2022 r. zostają na tym samym poziomie co w roku obecnym. Tym samym wodzisławianie nadal będą płacić np. 90 gr za grunty zajęte pod działalność gospodarczą, 48 gr za grunty pozostałe, 77 gr za budynki mieszkalne, 4,70 zł za budynki, w których udzielane są świadczenia zdrowotne i niemal 23 zł za budynki zajęte pod działalność gospodarczą. Utrzymano również obniżony w zeszłym roku poziom stawek podatku od środków transportowych.

Ludzie

Adam Króliczek

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Lilles (77.252. * .31) 06.12.2021 06:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Napewno efekty przyniesie podwyżka diety radnego.

~16000 (92.38. * .42) 03.12.2021 18:56
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Zgodnie z uchwalonym budżetem na 2021 r. na wszystkie działania promocyjne mieliśmy 54 tys. zł .

Panie Kieca to te pieniądze wpompował pan do propagandowej gazety wodzisławskiej , jeśli tak to pan powinien oddać te pieniądze z własnej kieszeni.

~Do_nizej (5.173. * .161) 03.12.2021 17:55
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

A jak cie pis wali po kieszeni to ci nie przeszkadza ?

~Podatek (5.188. * .177) 03.12.2021 16:37
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Jak zwykle Kieca znów chciał wodzisławian uderzyć po kieszeni i podwyższyć podatki.

~Wiedzmapleple (87.101. * .96) 03.12.2021 12:07
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Ten Szamatowicz jeszcze uczy w szkole czy tylko paple bez sensu ?

~dopisiorow (83.26. * .250) 03.12.2021 11:40
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Chory krrr kraj głupich ludzi. 23 zł dla przedsiębiorcy i jeszcze debatują podnieś czy nie ? Wszystkie podatki od własności prywatnej powinny wynosić 0zł !