Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bolatice oficjalnym partnerem Kuźni Raciborskiej. Co zyskają mieszkańcy? [ZDJĘCIA]

Kuźnia Raciborska i Bolatice scementowały swą współpracę porozumieniem podpisanym w kuźniańskim urzędzie stanu cywilnego. Zadziało się to po 21 latach współdziałania czeskiej miejscowości z sołectwem Rudy.

Bolatice oficjalnym partnerem Kuźni Raciborskiej. Co zyskają mieszkańcy? [ZDJĘCIA]
Podpisanie umowy zgromadziło kilkanaście osób – reprezentujących Kuźnię Raciborską i Bolatice

Miało być hucznie, było kameralnie. Wpłynęła na to pandemia koronawirusa, która ograniczyła zaplanowane wydarzenie do minimum. Wcześniej zdecydowano się nawet na przełożenie uroczystości na późniejszy termin, ale z czasem pandemiczna sytuacja tylko się pogarszała. Podpisanie umowy zorganizowano w urzędzie stanu cywilnego. Tam oprócz włodarzy obu gmin, przybyli reprezentanci jednostek organizacyjnych, które ze sobą będą współdziałać. Wcześniej na współpracę zgodzili się radni, podejmując uchwałę.

Szczebelek wyżej

- Dopiero teraz podpisujemy partnerstwo, co już dawno powinno się wydarzyć - mówił Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej. Zauważał, że choć dokumentu nie było, to wspólne działania pomiędzy samorządami podejmowane są od lat. - Jest mi niezmiernie miło, że poziom tej współpracy skacze o szczebelek wyżej - stwierdził.

Burmistrz Macha mówił, że podpisanie umowy pozwoli samorządom m.in. realizować projekty transgraniczne, co w jego ocenie, ma rozwinąć współpracę na jeszcze wyższy poziom. - Mamy nadzieję na jeszcze intensywniejszą współpracę - życzył sobie i czeskim partnerom.

Herbert Pavera, starosta Bolatic, zapewniał o swojej radości, że udało się spotkać w Kuźni Raciborskiej. Wracał pamięcią do 2000 roku, kiedy taką współpracę zawarto pomiędzy sołectwem Rudy, a gminą, którą rządzi. Mówił, że dążyli do tego wówczas Manfred Wrona (obecnie radny z Rud, wcześniej przewodniczący kuźniańskiej rady) oraz Henryk Siedlaczek, będący wówczas dyrektorem rudzkiej szkoły.

Starosta czeskich Bolatic cieszył się, że teraz współpraca już formalnie będzie odbywała się pomiędzy dwiema gminami, przypominając, że już wielokrotnie dochodziło do współdziałania, nie tylko na poziomie Rud, ale całej Kuźni Raciborskiej.

Włodarze obu gmin wymieniają się podpisanymi umowami

Umowa na 20-lecie

Urzędnicy tłumaczą, że podpisanie umowy ma zacieśnić współpracę w kulturze, edukacji, sporcie, gospodarce. A w szczególności ma objąć: intensywną wymianę młodzieży, współpracę organizacji pozarządowych, wspieranie inicjatyw gospodarczych oraz realizowanie wspólnych projektów kulturalnych.

Z ramienia kuźniańskiego urzędu do podpisania umowy pomiędzy gminami dążyła wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk. W rozmowie z Nowinami wyjaśniała, że w urzędzie stwierdzono, że pięknym uczczeniem ponad 20-letniej współpracy będzie właśnie taki krok. - Pandemia nie pozwala nam w odpowiedni sposób świętować, ale z wielką radością dopełniamy formalności - zaznaczyła.

Bolatice są trzecią gminą, z którą Kuźnia Raciborska ma podpisaną współpracę. Dotąd takie umowy podpisano z czeską miejscowością Odry i niemieckim Kelheim.

Ludzie

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Manfred Wrona

Radny Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miasta

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~fanklubprezesa (46.223. * .125) 03.12.2021 06:22

Współpracują od 20 lat, ale Unia Europejska płaci tylko za współpracę "transgraniczną". W zasadzie nic się nie musi zmienić - wystarczy zmiana szyldu, żeby dorwać się do tzw. kasy.

ble 02.12.2021 23:11

I na tym ruchomym zdjęciu widać klasę p. Pavery i wystającą słomę ze wszystkiego p. Machy. P. Macha mógł w arbaciokach przyjść ubrany, albo w piżamie... Takie chamstwo...