Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Coraz młodsi i piękniejsi. W Krzyżanowicach uczczono Dzień Seniora [ZDJĘCIA]

Maria Stanik, przewodnicząca koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Krzyżanowicach okres zaostrzonych restrykcji sanitarnych wspomina jako czas, który był najtrudniejszy dla zrzeszonych w kole. Członkowie nie mogli się integrować, a jak podkreśla przewodnicząca Stanik, najważniejsza w życiu seniora jest obecność drugiej osoby.

Coraz młodsi i piękniejsi. W Krzyżanowicach uczczono Dzień Seniora [ZDJĘCIA]
Katarzyna Łozińska z Zarządu Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Raciborzu przekazująca na ręce przewodniczącej koła Marii Stanik odznakę nadaną przez Zarząd Główny Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Warszawie

Po rocznej przerwie seniorzy znów mogli zasiąść do stołu z okazji swego święta, które tradycyjnie odbyło się w restauracji Staruszek. - Powoli życie seniorów wraca do normy - ocenia przewodnicząca, która krzyżanowickim kołem kieruje od 2009 roku. Wylicza, że w tym roku członkowie uczestniczyli już w spotkaniu z okazji Dnia Matki i Ojca oraz wyjechali na wycieczki do sztolni w Zabrzu i Kolejkowa w Gliwicach. Dla zrzeszonych w tym roku przygotowane zostaną jeszcze świąteczne paczki, co wsparł finansowo Urząd Gminy w Krzyżanowicach.

Obecnie w kole jest 118 osób – mieszkańców Krzyżanowic, Roszkowa, Nowej Wioski, Owsiszcz, Bieńkowic, Tworkowa, Raciborza-Sudoła i Rogowa. Pandemia koronawirusa zabrała pięciu członków, natomiast pięciu nowych dołączyło. - Seniorzy potrzebują takich spotkań. Mogą ze sobą porozmawiać, powspominać. Ludzie chcą takiej formy, co pokazuje nasza działalność. Kiedy zaczynaliśmy, było nas 33 członków, a teraz ciągle dołączają nowe osoby - mówi szefowa krzyżanowickiego koła.

Młodsi i piękniejsi

Wśród zaproszonych gości na uroczystości pojawili się: Katarzyna Łozińska z Zarządu Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Raciborzu, ksiądz proboszcz Jerzy Witeczek oraz wójt Grzegorz Utracki. Przewodnicząca Stanik składając seniorom życzenia, cieszyła się ze słów, które usłyszała od proboszcza, że wszyscy zrzeszeni w kole są coraz młodsi i piękniejsi. Przekazywała również życzenia od wójta-seniora Wilhelma Wolnika.

Odznaka dla przewodniczącej

Katarzyna Łozińska z Zarządu Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Raciborzu powiedziała seniorom, że cieszy się, że po rocznej przerwie mogła do nich przyjechać z okazji Dnia Seniora. Nawiązując do słów proboszcza, żartowała, że w takiej sytuacji członkowie muszą zmienić restaurację, bo w „Staruszku” już nie wypada. W odpowiedzi usłyszała, że to dziarski staruszek, więc spotkania są na miejscu. Katarzyna Łozińska życzyła seniorom ochoty do życia, zdrowia oraz spokoju, szczęścia i miłości w rodzinach. - Tak, aby tym jesiennym i zimowym dniom częściej towarzyszyło słońce niż deszcz - winszowała.

Przewodniczącej Stanik przekazała odznakę nadaną przez Zarząd Główny Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Warszawie za działalność społeczną na rzecz seniorów. - Ta odznaka jest dla pani Marysi, ale to podziękowanie dla całego zarządu - tłumaczyła.

Wójt ucieszony

Wójt Grzegorz Utracki również cieszył się, że może spotkać się z seniorami. - Były czasy różne, miejmy nadzieję, że one aż tak nas lockdownowo nie dotkną, że będziemy mogli się spotykać. Mnie to cieszy, bo i w Tworkowie, i Chałupkach koła się spotykają - mówił. Gratulował przewodniczącej odznaki i winszował, aby mobilizowała ją oraz zarząd do dalszego działania.

Nawiązał do przeprowadzanych remontów drogowych na terenie gminy, w tym do tego rozpoczynającego się przed „Staruszkiem” (droga Krzyżanowice – Owsiszcze). Przypominał, że realizowany jest wspólnie z powiatem ze środków samorządów oraz budżetu państwa, i muszą być wydatkowane przed końcem roku, aby dotacja nie przepadła. - W ministerstwie się jeszcze rozstrzyga czy na rowy nam dadzą i na inne drogi - relacjonował.

Seniorom wójt Utracki życzył dużo radości, zdrowia, błogosławieństwa Bożego i wszystkiego, co najlepsze. Na ręce skarbnik Urszuli Szuły zdecydował się przekazać kwiaty, bo wcześniej bukiet przewodnicząca Stanik otrzymała z rąk Katarzyny Łozińskiej.

Zarząd Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Krzyżanowicach tworzą: Maria Bańczyk, Maria Krupa, Maria Stanik (przewodnicząca), Urszula Szuła (skarbnik) i Renata Krupa (sekretarz)

Ludzie

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~fanklubprezesa (46.223. * .74) 19.11.2021 11:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Taaa, coraz młodsi... Za parę lat zaproszą seniorów na dzień dziecka, conie?