Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

150 rogali na św. Marcina w Bieńkowicach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Mieszkańców Bieńkowic (gm. Krzyżanowice) zgromadził Martinstag, czyli uroczystości zorganizowane we wspomnienie św. Marcina. To powrót tych obchodów po rocznej przerwie.

150 rogali na św. Marcina w Bieńkowicach [ZDJĘCIA, WIDEO]
Po raz drugi w rolę św. Marcina wcielił się Aleksy Ćmok, który dosiadł ogiera Artes

W czwartkowe popołudnie 11 listopada pochód ze św. Marcinem - ubranym w strój rzymskiego legionisty, w którego po raz drugi wcielił się Aleksy Ćmok - dziećmi z lampionami oraz mieszkańcami, ruszył ulicami wioski. Orszak przeszedł do starego klasztoru, gdzie mieści się siedziba DFK. Tam na przybyłych czekało 150 rogali świętomarcińskich oraz dla dzieci kakao, a dla dorosłych grzaniec. Był też obficie zaopatrzony bufet.

Mieszkańcy w orszaku wyruszyli spod miejscowego kościoła.

Martinstag to spotkanie, które od 11 lat organizuje miejscowe koło DFK. Społecznicy i mieszańcy nie wyobrażają sobie więc, że mogłoby tego wydarzenia zabraknąć, choć w zeszłym roku z powodu pandemicznych obostrzeń obchody przybrały inną formę, bo nie zorganizowano dorocznego festynu, a paczki z rogalami rozdano najstarszym mieszkańcom wsi. - Na pewno z tymi obchodami nie skończymy i co roku będziemy pielęgnować tradycję - mówi Ruta Piechaczek, przewodnicząca DFK Bieńkowice, która na jego czele stoi 5 lat, zaś z organizacją związana jest już 30 lat.

W organizację bieńkowickich obchodów zaangażowani byli: Barbara Trojańska, Zuzanna Ćmok, Konrad Hańczuch (wiceprzewodniczący DFK Bieńkowice), Zofia Korfant, Agnieszka Tomaszewska, Henryk Tomaszowski, Ruta Piechaczek, Jadwiga Socha, Gerard Glowik (były przewodniczący DFK Bieńkowice) oraz Krystyna Cmok.

Rogale zakupiono w bieńkowickiej piekarni pana Wyleżoła, zaś gospodynie upiekły kołocz z jabłkami przygotowując aż 300 porcji. - Ludzie pytają o to wydarzenie, chcą, aby się odbywało. To więc oczekiwana impreza, która scala naszą lokalną społeczność - podkreśla szefowa DFK. Wyjaśnia, że ponownie spotkanie odbyło się przy wsparciu finansowym gminy, za co przewodnicząca Piechaczek dziękuje wójtowi Grzegorzowi Utrackiemu. Włodarza w tym roku na wydarzeniu nie było, ale zastępował go wicewójt Wolfgang Kroczek.

Zobacz także:

Dzień Świętego Marcina, rogale świętomarcińskie czyli o tradycji prosto z Poznania [ZDJĘCIA]

Ludzie

Wolfgang Kroczek

Wicewójt gminy Krzyżanowice 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].