Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Stu seniorów w Raciborskiej czyli seniorówka lepsza niż studniówka

Ponad 2000 osób należy do związku emerytów na ziemi raciborskiej. Zrzeszeni są w 18 kołach. Ponad 100 z nich przyszło w poniedziałek 8 listopada, by spotkać się na największej imprezie środowiska seniorów w powiecie. Uhonorowano zasłużonych w działalności na rzecz starszych mieszkańców.

Stu seniorów w Raciborskiej czyli seniorówka lepsza niż studniówka
Małgorzata Krawczyńska ze "Złotej Jesieni" składa życzenia Krystynie Loch na Dniu Seniora

- Niechaj żyją nam 100 lat. A kto? Seniorzy! - takie zbiorowe życzenia składano sobie w restauracji. Dzień Seniora określono tam czasem podsumowań i podziękowań. - Wczoraj - to historia, jutro - tajemnica, a dzień obecny jest darem - mówiła Krystyna Loch pełniąca rolę gospodarza wydarzenia. Międzynorodowy dzień seniora obchodzono w Raciborzu po roku pandemicznej przerwy.

Ponad 200 nowych członków

Loch przypomniała, że zarząd związku mierzył się z rzeczywistością w cieniu koronawiursa, ale udało się zająć organizacją wypoczynku dla seniorów. W 2020 roku odbyły się wyjazdy dla ponad 200 osób, a w tym roku ze związkiem wyjechało ich już ponad 300. Było 7 wycieczek wielodniowych, 5 kolejnych trwało po jednym dniu i zorganizowano 4 pikniki.

Seniorów wsparto dotacjami z urzędów w Raciborzu, Kuźni, Krzyżanowicach i Nędzy. Na uroczystości dziękowano też darczyńcom: firmom Kulik Travel, „Agata” z Rybnika i prowadzącym Dom Wczasowy w Porąbce.

Najbliższe plany związku emerytów to wyjazdy na spektakl do Chorzowa, na galę operetkową, zabawa Andrzejkowa, spotkanie opłatkowe i organizacja turnusów świątecznych.

W szeregi związku wkroczyło 117 nowych członków w 2020 roku. Kolejnych 125 zapisało się w tym roku. Ogółem zrzeszonych jest w tych strukturach ponad 2000 osób.

Przyjaźnie w kołach

Krystyna Loch wspomniała o pracach związkowych komisji ds. wolnego czasu i socjalno - bytowej. - Opiekują się seniorami, odwiedzając ich w domach. To wizyta z paczką i dobrym słowem - podkreśliła przewodnicząca. oddziału rejonowego związku emerytów. Wskazała przy tym rolę kół terenowych, dzięki którym związek jest bliżej seniorów. W powiecie działa 18 takich kół, które organizują cykliczne spotkania. - Tam zawierają się przyjaźnie i znajomości, bo razem można więcej - oznajmiła K. Loch.

Na spotkaniu seniorów wyróżniono Zdzisławę Ostrowicz, która 12 lat spędziła w komisji socjalno-bytowej związku. Nazwano ją „człowiekiem o dużym sercu, osobą pełną empatii, gotową pomagać innym”. Przewodniczący okręgu związku z Katowic - Marian Mucik przekazał jej list gratulacyjny, zaznaczając, że kieruje pod adresem pani Zdzisławy wyrazy szczególnego uznania za duże zdolności organizacyjne.

Życzliwa i skromna

Nie zabrakło podziękowań w imieniu seniorów dla „naszej pani Krysi”. - Dobrze, że jesteś, że nie żałujesz nikomu uśmiechu i dobrego słowa. Dzięki tobie się gromadzimy, nie dzielimy, jesteśmy sercem ze sobą. Ty emanujesz dobrocią, organizujesz nam tyle różnych rzeczy, dzięki temu się dobrze czujemy. My chcemy towarzystwa drugiego człowieka, to jest nam w życiu bardzo potrzebne - usłyszała od seniorów przewodnicząca Loch. Dziękowała za życzliwość, ale podkreśliła, że sama mogłaby jedynie odbierać telefony - To jest praca zespołowa. Nasz zespół tworzą: sekretarz Danuta Stogiewicz, Barbara Dytrych - skarbnik, zastępczynie przewodniczącej - Grażyna Płonka, Katarzyna Łozińska - wymieniła pani Krystyna.

Występujący w roli gościa honorowego prezydent Dariusz Polowy zażartował, że seniorzy zaskoczyli go werwą i energią. - Widzę, że niejedna studniówka mogłaby wam pozazdrościć. Nie młodniejemy, posuwamy się na osi czasu, ale jesteśmy bogatsi o doświadczenia, o to, co przeżyliśmy. Życzę państwu, aby tych doświadczeń - wywołujących uśmiech, łzę radości, było ich jak najwięcej. Byśmy wszyscy w zdrowiu cieszyli się światem, w którym żyjemy - powiedział włodarz. Zaproszał do przejażdżki windą, za co dostał brawa z sali. - Tylko nie przychodźcie wszyscy naraz, jednego dnia, bo jest was 2000 - uśmiechał się prezydent.

Czułość, uznanie i miłość

Szef struktur wojewódzkich Marian Mucik przyznał, że z przyjemnością przybywa do Racibora, gdzie panuje atmosfera domu rodzinnego. - Dzień seniora jest po to, żeby wyjść z domu, żeby przedłużyć szczęśliwe życie. Przytoczę słowa Jana Pawła II, by nie tylko mówić a czynić. To właśnie robi wasza przewodnicząca - czyni - chwalił Krystynę Loch.

Gratulacje w imieniu starosty raciborskiego składała członkini zarządu Ewa Lewandowska.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Janusz Loch

Radny Gminy Racibórz

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~fanklubprezesa (46.223. * .74) 06.02.2022 17:00

Prezydent Dariusz Polowy zażartował, że seniorzy zaskoczyli go werwą i energią. Pewnie pozazdrościł sukcesów Malcharczykowi.Ten pan obniża nie tylko flagi...