Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Racibórz z innej perspektywy. Tak na miasto spojrzały studentki PWSZ [ZDJĘCIA]

Dwie studentki raciborskiej PWSZ spojrzały na miasto inaczej. Na zdjęciach uwieczniły znane miejsca, choć z mniej znanej perspektywy.

Racibórz z innej perspektywy. Tak na miasto spojrzały studentki PWSZ [ZDJĘCIA]
Anna Grzenik i Zuzanna Sczyrba do zdjęcia na tle swoich prac pozują z Aleksandrą Jańską z Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej (fot. mad)

Studenckie Koło Naukowe Fotografii Artystycznej Foton, które pod przewodnictwem dr Gabrieli Habrom-Rokosz działa przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu pokazało wystawę fotografii wTowarzystwie Miłośników Ziemi Raciborskiej. Jej autorkami są: Zuzanna Sczyrba i Anna Grzenik, studentki drugiego roku edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. Wernisaż ubarwił wieczór poezji przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu (Maję Wacławczyk, Filipa Kuziela i Piotra Ritzkę) oraz seniorów (Jadwigę Wojnowską, Krystynę Kulę i Aleksandrę Jańską).

Inaczej niż na co dzień

Wystawie nadano tytuł „Racibórz niecodzienny”. Jak tłumaczą autorki, zdjęcia mają na celu pokazanie dobrze znanych miejsc, z mniej znanej perspektywy.

Anna w swoich pracach postawiła na przedstawienie detali architektonicznych. - Uważam, że detale to część naszej codzienności, a na co w ogóle nie zwracamy uwagi. Wchodząc do jakiegoś budynku, nie patrzymy na kształt drzwi, ich zdobienia czy zdobienia klamek - wyjaśnia. Na swoich zdjęciach pokazała m.in. klamkę i rzeźbę z budynku prokuratury oraz elementy drzwi raciborskich kościołów.

Zuzanna zaprezentowała natomiast typowe dla Raciborza miejsca, ale z innej perspektywy. Głównie pokazała dworzec kolejowy. - Ponieważ to miejsce zawsze potrafi mnie zaskakiwać. Nie raz spóźniałam się na pociąg, bo zatrzymywałam się gdzieś i patrzyłam na jakiś detal, który musiałam utrwalić na zdjęciach - opowiada.

Pierwsza wystawa

To była pierwsza autorska wystawa dla dziewczyn. I też pierwsza dla Fotonu w tym roku po pandemicznej przerwie, która odbyła się w sposób realny, a nie wirtualny. Studentki spotkanie odbierają jako nowe, ciekawe doświadczenie. - Zawsze takie wystawy kojarzą mi się z wielkimi artystami, a nagle ja mam taką możliwość - tłumaczy Anna. Zuzanna dodaje, że to niesamowite, że mogły w takiej formie pokazać swoje prace i przy tym „na żywo” porozmawiać z odbiorcami ich zdjęć.

Dostrzegły niedostrzegane

Aleksandra Jańska mówi, że to pierwsza taka wystawa dla Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. - Studentki pokazały coś, czego, na co dzień nie dostrzegamy. To trudna praca, którą podziwiam i życzę jej wszystkiego dobrego - mówi. Dodaje, że w planach TMZR-u jest organizacja kolejnych spotkań z udziałem studentów raciborskiej PWSZ.

W galerii (TUTAJ) zdjęcia z wernisażu oraz fotografie, które pokazano w TMZR (fot. Zuzanna Sczyrba i Anna Grzenik).

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].