Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

10 sadzonek zainaugurowało wielką akcję. W Krowiarkach powstaje aleja czereśniowa [ZDJĘCIA]

W Krowiarkach na Turmasach (gm. Pietrowice Wielkie) zainaugurowano akcję nasadzeń czereśni. Docelowo ma powstać tam aleja takich drzew, co ma być powrotem do dawnych czasów. W planach jest organizacja przedsięwzięcia na szerszą skalę.

10 sadzonek zainaugurowało wielką akcję. W Krowiarkach powstaje aleja czereśniowa [ZDJĘCIA]
Czereśnie sadzili m.in. wicestarościna Ewa Lewandowska i starosta Grzegorz Swoboda

Prawie 170 drzew

Pomysłodawcą akcji jest Szymon Bolik – radny powiatowy, ekolog i społecznik. Założeniu nadał nazwę „Łączą nas drzewa”.

- Staramy się odtworzyć tę starą aleję czereśniową, która rosła tutaj kiedyś. Chcemy odtwarzać takie miejsca, aby ludziom żyło się przyjemnie, ale też chodzi o bioróżnorodność - mówi.

Przedsięwzięciem zainteresował szerokie grono osób, bo ci, którzy chcieli się w nią włączyć, mogli stać się fundatorem nasadzenia, stając się jego matką lub ojcem chrzestnym. Łącznie zasadzonych ma być prawie 170 drzew. A to, jak przyznaje radny Bolik, przerosło jego najśmielsze oczekiwania, bo zakładał, że jeżeli będzie 30 drzew, to i tak będzie dużo.

Akcję nasadzeń planowano przeprowadzić pod koniec roku, ale przełożono ją na wiosnę. Przyczynił się do tego m.in. późniejszy termin odbioru buraków cukrowych z terenu wyznaczonego pod nasadzenia. Przedsięwzięcie zainaugurowano jednak symbolicznie w czwartek 28 października. Wówczas m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Raciborzu na czele ze starostą Grzegorzem Swobodą i wicestarościną Ewą Lewandowską pojawili się na Turmasach, aby posadzić 10 sadzonek. Przy okazji na początku alei umieszczono tablicę pamiątkową ufundowaną przez Gravton z Baborowa, na której wypisano wszystkich, którzy przyczynili się do jej powstania.

Odporne na choroby i mrozy

Do nasadzeń wybrano stare odmiany czereśni. Jak tłumaczy Magdalena Bazak z Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Raciborzu, nasadzenia są odporne na mrozy, chłody, większość chorób oraz szkodniki. - Nie są to odmiany karłowate. To będą większe drzewka, z pięknie wykształconymi koronami - wyjaśnia.

Barbara Kostka, kierownik tegoż referatu zwraca z kolei uwagę, że takie akcje nasadzeń są bardzo cenne. - Chcemy, aby światło ekologiczne było widoczne w całym powiecie. Wspieramy takie przedsięwzięcia - stwierdza.

Wyjaśnia, że na przestrzeni roku Starostwo Powiatowe w Raciborzu stara się przeprowadzać kilka takich akcji. Zwraca jednocześnie uwagę, że nasadzenia w Krowiarkach nie były jedynymi tego dnia. Przedstawiciele Starostwa pojawili się także na ulicy Podmiejskiej, na granicy Raciborza-Miedoni, w kierunku Brzeźnicy, aby dokonać uzupełnienia nasadzeń, które przeprowadzono w zeszłym roku wspólnie z Auchan. Wówczas posadzono tam 18 sadzonek gruszy drobnoowocowej Chanticleer. Cztery z nich się nie przyjęły, więc aleję uzupełniono.

- Nasze działania nie obejmują tylko i wyłącznie ochrony przyrody, nasadzeń drzew, ale również co roku wspieramy akcję sprzątania świata - dodaje kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

Na plus

Grzegorz Swoboda zwraca uwagę, że aleja powstaje przy drodze powiatowej łączącej gminy Pietrowice Wielkie i Rudnik. - Trwa właśnie przygotowanie nawierzchni asfaltowej. Ścieżka rowerowa, a przede wszystkim droga transportu rolnego, będą, mam nadzieje, mocno wykorzystywane przez mieszkańców - mówi.

Starosta akcję nasadzeń ocenia na plus, bo jak zauważa, czereśnie będą dawać cień oraz stwarzać warunki do poprawy ekologii w powiecie. - Wszystkie takie inicjatywy są bardzo cenne - podkreśla. A czy włodarz wybierze się na czereśnie, kiedy pojawią się na drzewach? - Z mojej miejscowości (Tworkowa – przyp. red) mam tutaj daleko, ale ze ścieżki rowerowej na pewno będziemy korzystać - odpowiada.

Ewa Lewandowska widzi sens, aby aleje czereśniowe powstały we wszystkich gminach powiatu raciborskiego.

- To fantastyczna inicjatywa, bo ma wiele przesłań. Piękna aleja przy ścieżce rowerowej, a do tego drzewa, które będą służyły też pszczołom - stwierdza.

Mówi, że chętnie włączył się w nią Powiat, fundując 10 sadzonek, ale nie tylko, bo Starostwo zadba o zabezpieczenie drzewek przed zniszczeniem. Docelowo mają zostać tam również zamontowane fotopułapki, aby uchronić drzewa przed wandalami, jak działo się to już przy innych akcjach. - Będziemy wspólnie o nie dbać - zapowiada.

A czy Ewa Lewandowska wróci na Turmasy na czereśnie? - Myślę, że tak - odpowiada. Przyznaje, że w akcję zaangażowała się także prywatnie, stając się matką chrzestną jednego z drzew, które będą sadzone na wiosnę.

5 ha pod nasadzenia

Akcję wsparł również Zakład Nasienno-Rolny Danko w Modzurowie, udostępniając grunt pod nasadzenia. Dyrektor Franciszek Klim przyznaje, że Danko jest za pomysłami, które służą społeczeństwu. - Od razu powiedzieliśmy, że chcemy tych nasadzeń. Co więcej, oddaliśmy nawet 5 ha gruntów pod inne nasadzenia, gdzie powstaną lasy. Uważamy, że powinnyśmy w takich przedsięwzięciach uczestniczyć, bo taka jest nasza misja - zaznacza.

Zauważa, że choć drzewa w pewnym stopniu mają wpływ na nasiewy, to całościowo wpływają korzystanie na uprawy. - Chronią glebę przed erozją, są schronieniem dla zwierząt, chronią przed wiatrami - wylicza zalety.

Minister ojcem chrzestnym nasadzenia

W akcji nasadzeń uczestniczył Szymon Szrot, reprezentant posła i wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia. W rozmowie z Nowinami zwracał uwagę, że dla ministra takie akcje są bardzo ważne, a w przypadku Krowiarek został ojcem chrzestnym nasadzenia. - To nie pierwsza akcja, w którą angażuje się pan minister, te przedsięwzięcia są dla niego ważne - stwierdził.

Ludzie

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].