Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie będzie wycinki drzew pod miejsca parkingowe. Prezydent Kieca: "Połączymy ekologię z pragmatyką życia codziennego"

Planowana wycinka drzew w Wodzisławiu Śl. podzieliła mieszkańców. Przeciwnicy alarmowali, że nie będzie cienia i naturalnej bariery pomiędzy drogą a oknami bloków. Z kolei część kierowców chciała więcej liczby miejsc parkingowych dla swoich samochodów. Jaki będzie finał tej sprawy?

Nie będzie wycinki drzew pod miejsca parkingowe. Prezydent Kieca: "Połączymy ekologię z pragmatyką życia codziennego"
Przez rezygnację włodarzy z planowanej wycinki lip miejsc parkingowych wzdłuż ul. Tysiąclecia będzie nie 190, a 130.

Trwa długo wyczekiwany przez mieszkańców remont ul. Tysiąclecia w Wodzisławiu Śl. Zgodnie z założeniami po jego zakończeniu miało powstać tam około 190 miejsc parkingowych. Powstanie jednak mniej. Powód? Opór części wodzisławian przed wycinką drzew.

Wycinka drzew

Przypomnijmy, że realizowaną od kilku tygodni inwestycję za nieco ponad 1 mln zł zajmie się firma z Kędzierzyna-Koźlego. Zadanie obejmuje przede wszystkim wymianę nawierzchni drogi, remont i przebudowę chodnika, a także uporządkowanie stref parkingowych poprzez ich modernizację na całym odcinku ul. Tysiąclecia, czyli 550 metrach. O sprawie szeroko pisaliśmy w artykule pn. Już niedług ruszy remont ul. Tysiąclecia w Wodzisławiu Śl. Mieszkańcy: chwila utrudnień, radość na lata. Ten ostatni element wiązał się z wycinką istniejącego tam drzewostanu, którymi są wieloletnie lipy. Do tej pory oddzielały one jezdnię od chodnika, szkoły oraz bloków mieszkalnych znajdujących się po obu stronach ulicy. Kilka tygodni temu pomarańczowym znakiem "X" oznaczono około 50 drzew, które miały zostać usunięte.

Sprzeciw radnego

Kiedy drzewa pod wycinkę zostały oznaczone, to w okolicznych mieszkańcach obudził się sprzeciw. "Mieszkańcy są zszokowani tym procederem" - pisał w swojej interpelacji radny Łukasz Chrząszcz. W imieniu zainteresowanych wodzisławian wskazał, że wycinka przysporzy kolejnych problemów, bo nie będzie cienia i naturalnej bariery pomiędzy drogą a oknami bloków, która zatrzymuje kurz i spaliny. Łukasz Chrząszcz zwrócił uwagę, że budowa miejsc wzdłuż ul. Tysiąclecia jest bardzo ważna, jednak warto ją wykonać z zachowaniem choćby części drzew. W interpelacji pan radny podkreślił, że miejsca parkingowe należałoby wpasowywać pomiędzy istniejącą zieleń. Tak zrobiono m.in. przy ul. 26 Marca, gdzie pozostawiono "zielone wysepki" z drzewami, a pomiędzy nimi ulokowano miejsca dla samochodów.

Projekt był konsultowany z mieszkańcami

Jak wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Wodzisławiu Śl. Grzegorz Połomski, to z inicjatywy samym mieszkańców ul. Tysiąclecia wyszła propozycja o zwiększenie liczby miejsc parkingowych wzdłuż drogi. - Podjęto ustalenia dotyczące zmian projektu z uwzględnieniem uwag mieszkańców - podkreśla pan dyrektor. - Spotkano się z mieszkańcami, odbyły się konsultacje. Opracowano koncepcję powiększenia ilości miejsc postojowych. Nowy projekt był przedstawiony stronie społecznej do rozpatrzenia, również z niezbędną wycinką drzew, na którą się zgodzono - zwraca uwagę. Dodaje, że także przedstawiciele mieszkańców, czyli wspólnota mieszkaniowa oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa ROW pozytywnie zaopiniowały nowy projekt.

Decyzja urzędu

Miasto wycofuje się jednak z planowanej wycinki drzew. 20 października w mediach społecznościowych prezydent Mieczysław Kieca opublikował w tej sprawie krótki filmik. - Te drzewa nie zostaną wycięte - mówił stając koło jednej z lip wzdłuż ul. Tysiąclecia. - Pogodzimy interesy osób, które potrzebują miejsc parkingowych z interesami osób dbających o ekologię - dodał. Następnie poinformował, że aktualnie w ciągu drogi znajduje się około 64 miejsca parkingowe. Projekt ich przebudowy zakładał ich zwiększenie do 190 miejsc. - Jeśli nie wytniemy drzew i je pozostawimy, to zwiększymy ilość miejsc parkingowych do 130. Zyskamy miejsca, a co najważniejsze, zostanie z nami piękna aleja z drzewami - mówił Mieczysław Kieca.

Dwie strony medalu

W ostatnich dniach nie milkną echa podjętej przez włodarzy decyzji. - Nie ma rzeczy niemożliwych. To nasz mały lokalny sukces, mierzony kilkudziesięcioma uratowanymi lipami - cieszy się z obrotu sytuacji radny Chrząszcz. Innego zdania jest radny Roman Kapciak. - Cała sprawa z wycinką drzew na ul. Tysiąclecia nie miałaby miejsca, gdyby miasto ze swojej strony potrafiło współpracować z mieszkańcami już na etapie planowania inwestycji. O potrzebie remontu ulicy i trudnościach z parkowaniem na tym odcinku drogi wiadomo było już wcześniej. Szkoda jednak, że znowu osoby odpowiedzialne za nasze miasto nie wsłuchały się w apele mieszkańców, nie przeprowadziły rzetelnych konsultacji z osobami, które mieszkają tu i najlepiej wiedzą jak to wszystko wygląda na co dzień. Uniknęlibyśmy obecnej sytuacji, w której nagle pan prezydent zmienia zdanie, a tym samym całą koncepcję remontu - mówi nam.

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~pamięćZłotejRybki (178.36. * .55) 29.10.2021 14:16

""Brawo panie prezydencie ! Czas skończyć z bezmyślny wycinaniem drzew i to jeszcze ood parkingi !"" - na przykład z takim, jakiego dokonał jakiś niezidentyfikowany ;) rzeźnik, dookoła ronda przy Dworcu PKP, przy okazji oparkingowania tej części miasta :)))))

beatamix 29.10.2021 14:12
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nie wycinać !!! blokersom należy utrudniać codzienne życie, a nie ułatwiać !!! samochody parkuje się w garażu, a nie jak niektórzy na dworze !!! tak samo jak miejce psa jest w budzie, a nie w bloku !!!

~M7 (93.179. * .248) 29.10.2021 11:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Pewnie że szkoda drzew. A co do ilości miejsc postojowych to i ile by ich nie było to będzie za mało jak na jednego dorosłego mieszkańca przypada min.1 samochód. najpierw chcą wyciąć wszystkie drzewa a potem narzekają na zanieczyszczenie powietrza i na upały w lecie

~Zieloniutka (116.203. * .206) 29.10.2021 09:09
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jakoś temu samemu prezydentowi parkowanie samochodów na alejkach w zabytkowym parku nie przeszkadza. Parkują w parku codziennie, do parki trudno wejść, a wjechać z wózkiem to jest niemożliwe.
Co robi straż miejska, policja? Ile mandatów wypisali za parkowanie w parku. Nawet z takimi prostymi rzeczami "prezydent" sobie nie radzi. Ekolog!

mhl999 28.10.2021 22:54
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

skoro kieca taki skory do dialogu i współpracy to powinien chrząszcza zaprosić do wspólnej relacji ;-) wszak sukces ponoć ma wielu ojców..

~gazeta (141.95. * .155) 28.10.2021 22:20
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Trochę dziwne zachowanie prezydenta tu niby tak walczy o drzewa a tym czasem nakład gazety wodzisławskiej jest w wersji papierowej do którego są wycinane drzewa. Najwyższy czas aby gazeta wodzisławska była tylko w wersji on line. No chyba że robi pan to wszystko na pokaz.

beg 28.10.2021 18:24
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Brawo panie prezydencie ! Czas skończyć z bezmyślny wycinaniem drzew i to jeszcze ood parkingi !

~Halny (87.101. * .96) 28.10.2021 14:47
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Ekolog goni ekologa od radnych bezradnych po prezia. A potem pierwszy silniejszy wiatr i gałęzie lecą po łbach.