Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ostatnie kuszenie Dariusza. Czy prezydent porzuci Gowina i wstąpi do OdNowy RP?

Poniedziałkowa wizyta wiceministra obrony Marcina Ociepy w Raciborzu, oprócz części związanej z pełnieniem obowiązków członka rządu miała też wymiar polityczny. Ociepa jest liderem ruchu „OdNowa RP” i formuje jego śląskie struktury. Jak odnosi się do tego włodarz Raciborza? - Wszystko przed nami - komentuje w swoim stylu.

Ostatnie kuszenie Dariusza. Czy prezydent porzuci Gowina i wstąpi do OdNowy RP?
Marcin Ociepa przyjechał do Dariusza Polowego. Oficjalnie - by rozmawiać o sprawach miasta

Marcin Ociepa zna się z Dariuszem Polowym z działalności w Porozumieniu Jarosława Gowina. Wiceminister MON zrezygnował z członkostwa w Porozumieniu i został przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa i Rozwoju „Polska OdNowa”. Zawiązali je parlamentarzyści dotąd związani z Porozumieniem. Ociepa lideruje stowarzyszeniu „OdNowa Rzeczypospolitej Polskiej”.

Fundamentalne znaczenie

Wizytę polityka i członka rządu zapowiedziano w dniu jego przyjazdu do Raciborza, w godzinach przedpołudniowych. O godz. 15.30 pojawił się na rynku. Zaczekał w samochodzie, aż pojawi się prezydent Polowy i wspólnie z nim udał się pod pomnik arcybiskupa Józefa Gawliny. Po złożeniu wiązanek kwiatów spytaliśmy Marcina Ociepę o cel jego wizyty w Raciborzu.

- Świętujemy jubileusz związany z arcybiskupem Gawliną. To postać związana ze Śląskiem, z ziemią raciborską. Dla Ministerstwa Obrony Narodowej kwestia pamięci, w tym o kombatantach i o opiece duszpasterskiej sprawowanej nad wojskiem jest bardzo ważna. W tym kontekście postać arcybiskupa Józefa Gawliny ma fundamentalne znaczenie - oznajmił wiceminister.

Ociepa dodał, że odwiedził garnizon w Gliwicach i żołnierzy, którzy tam pracują. - Chciałem im podziękować szczególnie za służbę w pandemii. Poza tym jest wiele wyzwań dla wojska na co dzień - stwierdził.

Ważne miasto Śląska

Od członka rządu usłyszeliśmy również, że Racibórz jest jego zdaniem bardzo ważnym miastem w tej części Śląska. - Ale nie tylko tu, bo także ważnym miastem na ziemi śląsko-opolskiej. Przecież było kiedyś księstwo raciborsko-opolskie. Jako poseł współpracuję z panem prezydentem Polowym, bo działamy po sąsiedzku. Racibórz ma w tym sensie dla mnie symboliczne znaczenie - podkreślił M. Ociepa.

Wiceminister obrony narodowej poinformował, że przyjechał także, by odbyć rozmowy z władzami PWSZ. - Tam prowadzony jest proces kształcenia w zakresie bezpieczeństwa państwa, a my bardzo potrzebujemy młodych ludzi dla wojska, dla policji. Żeby dbali o nasze bezpieczeństwo. Okazją jest także nowa ustawa o powszechnym obowiązku obrony ojczyzny, co też się wpisuje w nasze myślenie, aby długoterminowo umacniać bezpieczeństwo państwa - powiedział w Raciborzu Ociepa.

Były członek Porozumienia J. Gowina przyznał też, że w trakcie jego wizyty w Raciborzu zaplanował spotkanie z członkami stowarzyszenia „OdNowa RP”, które zakłada struktury na Śląsku.

- Jak widać cały szereg argumentów mnie tu przyciągnął - podsumował Marcin Ociepa.

"Będziemy obserwować"

Zapytaliśmy wiceministra, czy zamierza namawiać prezydenta Polowego, by też wstąpił do OdNowy RP?

- Z panem prezydentem rozmawiam o sprawach tego miasta, regionu i współpracy z Wojskiem Polskim - uciął Ociepa.

Dariusz Polowy dopowiedział, że w tym kontekście sprawdza się często powtarzana przezeń fraza: nie da się przecenić wartości osobistych kontaktów i relacji.

A czy prezydent Polowy chce przyłączyć się do „OdNowy RP”?

- Wszystko przed nami. Różne decyzje są do podjęcia. Przyjrzymy się, będziemy obserwować. Na pierwszym planie będzie zawsze dobro miasta i jego mieszkańców - odparł D. Polowy.

Spytaliśmy go przy okazji czy warta honorowa pod pomnikiem J. Gawliny pojawi się także w Święto Niepodległości? - Będziemy starali się maksymalnie wykorzystać te relacje z panem wiceministrem, żeby przedstawiciele sił zbrojnych częściej odwiedzali Racibórz - skwitował prezydent Polowy. Wraz z gościem udali się do magistratu, gdzie spotkali się z rektorem PWSZ. Włodarz podjął wiceministra cateringiem przywiezionym na Batorego z raciborskiej restauracji Opavska.

Wiceministra Ociepę przywitali w Raciborzu także ppłk Adrian Klimek zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach oraz ppłk Andrzej Kuc komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Mieszkaniec121212 (91.199. * .17) 28.10.2021 08:58

Do karol_32 (87.205. * .216), podaj link do tego programu OdNowy.

~AFE (95.175. * .124) 28.10.2021 06:47

Z którą to już odnową chce romansować? wszędzie tam gdzie panuje taki duch , są i będą odciepnięci. tak by the way..kto się jeszcze dziś chce pstrykać ,upubliczniać i odnawiać z opolskim lawirantem?

~karol_32 (87.205. * .216) 27.10.2021 20:30

Stowarzyszenie OdNowa ma fajny program i wiele do zaoferowania. Teraz weszli do koalicji także tym bardziej będą się liczyć.

~Zaskoczony (217.138. * .36) 27.10.2021 18:55

Wiceminister obrony narodowej odwiedza Raciborz żeby nawiązać współpracę z prezydentem. Nasze miasto faktycznie pojawiło się na politycznej mapie Polski. Liczę że przełoży się to na rozwój Raciborza