Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wielkie ćwiczenia strażaków w Eko-Oknach [ZDJĘCIA] [RELACJA NA ŻYWO]

23 syreny strażackie zawyły w powiecie raciborskim rankiem 16 października.

Wielkie ćwiczenia strażaków w Eko-Oknach [ZDJĘCIA] [RELACJA NA ŻYWO]
Strażacy-ochotnicy oraz zawodowcy otrzymali informację, że mają udać się do Kornic, gdzie na terenie Eko-Okien doszło do szeregu zdarzeń.

Wszyscy do Eko-Okien

W ćwiczeniach wzięły udział jednostki ochotniczej straży pożarnej z powiatu raciborskiego, które funkcjonują w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (o tym, czym jest KSRG, piszemy w dalszej części artykułu).

Punktem koncentracji był parking samochodów ciężarowych w pobliżu zakładu nr 6 Eko-Okien w Kornicach. Pierwsi na miejscu zjawili się strażacy z Kornic*, później dojechali drugowie z Pietrowic Wielkich, Cyprzanowa i Modzurowa. W ciągu kolejnych minut na miejsce dojechali zawodowcy z Raciborza oraz strażacy-ochotnicy z bardziej odległych części Raciborszczyzny. Strażacy zostali podzieleni na pięć plutonów, które zostały skierowane do trzech stanowisk ćwiczebnych.

Na czym polegały ćwiczenia?

- Cała kompania KSRG na potrzeby dzisiejszych ćwiczeń została pogrupowana na pięć plutonów. Przygotowane są trzy stanowiska ćwiczebne. Na pierwszym stanowisku ćwiczebnym strażacy będą ćwiczyć techniki prowadzenia linii gaśniczych w przypadku pożarów wewnętrznych. Chodzi o przećwiczenie rozpoznania bezpiecznego wejścia do działań. Na tym stanowisku strażacy ćwiczą na mokro. Drugie stanowisko to rozwinięcia gaśnicze w przypadku pożarów wewnętrznych. W tym przypadku strażacy, aby nie zalewać i nie powodować strat, będą ćwiczyć na sucho, czyli bez podawania wody. Na trzecim stanowisku ćwiczebnym strażacy będą ćwiczyć ratowanie rannego strażaka z pożaru wewnętrznego, ewakuację osób poszkodowanych z pożaru wewnętrznego oraz kwalifikowaną pierwszą pomoc - mówi o ćwiczeniach bryg. Roland Kotula, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Czym jest KSRG?

Do KSRG należą jednostki charakteryzujące się wysokim poziomem wyszkolenia strażaków, co wiąże się z zakresem działań, kóre mogą oni podejmować (ratownictwo medyczne, ratownictwo wodne, ratownictwo gaśnicze, ratownictwo drogowe i techniczne, pierwsza pomoc).

Co więcej, jednostki należące do KSRG mogą być kierowane do działań na terenie całego powiatu, a nawet województwa i kraju. W przypadku powiatu raciborskiego jednostki OSP funkcjonujące w ramach KSRG mogą być dysponowane również do akcji w Republice Czeskiej.

Które jednostki są w KSRG?

Aktualnie w ramach KSRG funkcjonują:

Racibórz:

 • OSP KSRG Racibórz – Brzezie
 • OSP KSRG Racibórz - Markowice
 • OSP KSRG Racibórz – Sudół

Kuźnia Raciborska

 • OSP KSRG Kuźnia Raciborska
 • OSP KSRG Siedliska
 • OSP KSRG Rudy
 • OSP KSRG Ruda Kozielska
 • OSP KSRG Jankowice

Gmina Krzanowice

 • OSP KSRG Krzanowice
 • OSP KSRG Bojanów

Gmina Krzyżanowice

 • OSP KSRG Krzyżanowice
 • OSP KSRG Tworków

Gmina Pietrowice Wielkie

 • OSP KSRG Pietrowice Wielkie
 • OSP KSRG Cyprzanów

Gmina Rudnik

 • OSP KSRG Rudnik
 • OSP KSRG Modzurów

Gmina Nędza

 • OSP KSRG Nędza
 • OSP KSRG Górki Śląskie

Gmina Kornowac

 • OSP KSRG Kobyla
 • OSP KSRG Łańce

Wkrótce do KSRG zostaną włączone również OSP Racibórz-Miedonia oraz OSP Zabełków. W tym miejscu dodajmy, że w powiecie raciborskim mamy 53 jednostki OSP (w tym jedną zakładową, w Henklu).

* OSP Kornice nie należy do KSRG jednak została włączona do ćwiczeń ze względu na miejsce przeprowadzenia ćwiczenia.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~romek12121 (188.137. * .89) 16.10.2021 15:38
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem