Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ścieżka rowerowa łącząca Wodzisław Śl. z Radlinem. "W mediach pokazano tylko jej najlepszy fragment" krytykują radni urzędników

Ciąg pieszo-rowerowy łączący Wodzisław Śl. z Radlinem. Jedna ścieżka, ale różne wykonawstwo. - Od strony miasta Radlin jest to zrobione profesjonalnie tak jak powinno być - uważa jeden z wodzisławskich radnych krytykując tym samym wykonanie ścieżki po stronie Wodzisławia Śl.

Ścieżka rowerowa łącząca Wodzisław Śl. z Radlinem. "W mediach pokazano tylko jej najlepszy fragment" krytykują radni urzędników
Po lewej - jedno ze zdjęć listujące artykuł napisany przez wodzisławskich urzędników dotyczący oddania do użytku trasy pieszo-rowerowej łączącej Wodzisław Śl. z Radlinem. Po prawej - jak ścieżka wygląda po skończeniu się nawierzchni asfaltowej.

24 września na oficjalnej stronie internetowej wodzisławskiego urzędu miasta pojawił się artykuł dotyczący oddania do użytku ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż bocznej ul. Głożyńskiej. Sprawę poruszono także podczas wrześniowej sesji. Wówczas radni podzielili się swoimi negatywnymi spostrzeżeniami dotyczącymi wykonanej przez miasto inwestycji.

Przekaz urzędników

W krótkiej notce sporządzonej przez pracowników z wydziału dialogu, promocji i kultury można się dowiedzieć, że nowy odcinek trasy pieszo-rowerowej liczy 720 m, a jego szerokość to 3,5 m. Realizacja zadania została sfinansowana ze środków własnych miasta w wysokości około 200 tys. zł. Ścieżka biegnie od bocznej ul. Głożyńskiej do granicy z miastem Radlin, gdzie przechodzi w ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Reymonta. Do artykułu dołączono także dwa zdjęcia. Widać na nich ograniczony z obu stron krawężnikami ciąg z równą i pięknie wyglądającą nawierzchnią asfaltową.

Spostrzeżenia radnych

W trakcie wrześniowych obrad nową miejską inwestycję skomentował radny Adam Króliczek. - Dlaczego tylko na odcinku kilkuset metrów ta ścieżka jest wyasfaltowana, a dalej jest wykonana z szutru? - pytał urzędników. - Od strony miasta Radlin jest to zrobione profesjonalnie tak jak powinno być - dodał zwracając uwagę, że odcinek wodzisławski daleko odbiega jakościowo od radlińskiego.

Głos w sprawie zabrał także radny Adrian Jędryka. Zwrócił uwagę, że czytając artykuł dostępny w miejskich mediach i oglądając zamieszczone tam zdjęcia, inwestycja bardzo mu się spodobała. W trakcie obrad za sprawą radnego Króliczka ku jego ogromnemu zdziwieniu dowiedział się jednak, że ścieżka nie jest w całości asfaltowa. - Żeby mieszkańcom przekazać rzetelnie informacje, powinno się pokazać, jak ta ścieżka w całości wygląda, a nie tylko jej najlepszy fragment - mówił nieco zirytowany sytuacją.

Odnosząc się do wypowiedzi radnych do dyskusji włączył się naczelnik wydziału inwestycji miejskich Adam Firut. Wyjaśnił, że zapisy Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego nie pozwalały, aby ścieżka w całości została wykonana w nawierzchni asfaltowej. Więc tam, gdzie nie było to możliwe, jedynie utwardzono teren i uzupełniono nawierzchnię szutrową.

Jak jest w Radlinie?

Przypomnijmy, że miasto Radlin ścieżkę rowerową w ciągu ul. Reymonta oddało do użytku w marcu 2019 r. Koszt inwestycji wyniósł ponad 800 tys. zł. Trasa w całości wiedzie przez tereny zielone znane m.in. z harcerskich Eko-Biegów.

Oświetlony ciąg rozpoczynający się tuż za głożyńskim cmentarzem parafialnym o długości nieco ponad 600 m podzielony jest na dwa pasy. Jeden przeznaczony jest dla rowerzystów, zaś drugi - samochodów. Ten pierwszy wykonany jest z nawierzchni asfaltowej, a drugi kostki brukowej. Przed wjazdem na teren Wodzisławia Śl., gdzie ścieżka jest wykonana z szutru, stoi znak zakaz wjazdu samochodów osobowych. Podobnie jest od strony Wodzisławia Śl., gdzie kończy się ciąg asfaltowy, a zaczyna szutrowy.

Ocenę wystawią rowerzyści

Poprosiliśmy radliński magistrat, aby odniósł się do wykonania wodzisławskiego odcinka ścieżki. - Możemy odpowiadać za tę część, która została przygotowana w Radlinie. Trochę mija się z celem, aby to urzędnicy, czy samorządowcy nawzajem oceniali swoje inwestycje, nieważne czy chwaląc czy krytykując - mówi nam rzecznik prasowy Marek Gajda. - Ocenę muszą wystawić sami użytkownicy, czyli rowerzyści. A na taką całościową ocenę użytkowników będziemy musieli poczekać na przyszłoroczny sezon wakacyjny, kiedy to częściej nasi mieszkańcy przesiadają się na rowery - dodaje.

Ludzie

Adam Króliczek

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego.

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Don_C 17.10.2021 23:20

Każdy remont drogi powiatowej jest konsultowany z urzędem lokalnego pierdziszewa czy osady. Nie ma takiej możliwości żeby na drodze powiatowej zrobiono coś bez aprobaty i wiedzy lokalnych kacyków. Także na ul Rymera jest pas trawy i czegoś tam jeszcze plus nasadzenia drzew zamiast drogi rowerowej którą chcieli wszyscy. Co ciekawe na przedłużeniu tej drogi już w Pszowie droga dla rowerów już jest. Czyli tam się dało? Radlińska pedagogiczna koteria rządzi już w ten sposób osadą ćwierć wieku. Zawężone skrzyżowania czy inne cuda to też ich dzieło. Prawdziwe laurki nieudacznictwa co tylko potwierdza powiedzenie że nauczyciel powinien rządzić ale w szkole i tylko w szkole.

~DonCKochaNauczycieli (5.173. * .122) 17.10.2021 11:14
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Donuś C nie zapomniał o uprzejmościach względem pedagogów, tuż po Dniu Nauczyciela. Niestety, sam chyba lekcje WOS-u omijał (albo uczył się na nich z radzieckich książek) bo kompetencje gmin caly czas mieszają się mu z powiatowymi.

Don_C 16.10.2021 22:22

Z jednej strony przerost formy z drugiej minimalizm tak u mnie to wygląda. A temat drogi rowerowej na ul. Rymera to dzieło sztuki radlińskiej pedagogicznej koterii.

~Tuturutu (83.30. * .124) 16.10.2021 16:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Firut, orzestań człowieku zasłaniać się przepisami ! Trochę zdrowego rozsądku wystarczy. Sami wiele idiotyzmów wymyślcie a doiero później zastanawiacie się nad sensownością tych głupot

~Cycu123 (5.173. * .122) 16.10.2021 13:49
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Widzę że wiekszosc z was rower ostatni raz widziala na komunii i nie byly to nawet wigry3, niestety... Sciezka po stronie radlinskiej jest zrobiona na dobrym poziomie - można sie czepiać jedynie braku wymalowanych oznaczen, bo srednio wiadomo co dla aut a co dla samochodów. Ale to zawsze mozna dorobić. Oświetlenie jest KONIECZNOSCIĄ i tylko rowerowy ignorant bedzie pisał o lampach dla kretów. Strona wodzislawska to faktycznie spory zawód - liczyłem na ten sam albo chociaz podobny standard. Co do komentujących tu o Rymera- zasadniczo macie rację. Sciezki rowerowe powinny byc wyznaczane na trasach powiatowych (czyli np. na Rymera) - wtedy tylko bedzie pewnosc ze bedzie taki sam standard w miescie X, w mieście Y i w miescie Z.

~Dff (37.7. * .128) 16.10.2021 11:17
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Magierowa powinna zobaczyć jak się robi ścieżki na Kraszewskiego w Pszowie

~ZalPl (46.204. * .221) 16.10.2021 01:00
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Magierka zamiast postarać się o drogę rowerową przy ul Rymera to wolała tam drzewa posadzić. Za to w szczerym polu na bogato. Żal Pl.

~yggiH (37.248. * .41) 16.10.2021 00:01
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Czy naprawdę ideą jazdy na rowerze jest jazda po asfalcie ? Ścieżka rowerowa, jak sama jej nazwa wskazuje to nie asfaltowana droga dla rowerów ale po prostu ścieżka !

W czasach studenckich pokazałem kiedyś znajomym z UŚ zdjęcia raciborszczyzny i początkowo skłamałem że to północna Chorwacja żeby zobaczyć efekt. Finalnie wszyscy uwierzyli ! A wiecie dlaczego ? Dlatego że dla mieszkańców Katowic, Siemianowic, Świętochłowic, Chorzowa, Rudy Śląskiej czy Bytomia to po prostu zdjęcia z raju. Dlatego właśnie mieszkańcy górnośląskiej aglomeracji którzy mają na co dzień wszystkie "udogodnienia" współczesnej cywilizacji bronią Parku Śląskiego i lasów panewnickich przed patologią deweloperów i asfaltowych dróg ponieważ mają dosyć syfu jaki niesie za sobą wszechobecna betonoza. Niestety mieszkańcy górnośląskiego południa nie rozumieją tego i najchętniej zaasfaltowali by każdą mozliwą przestrzeń. Wiecie o czym to świadczy ? O kompletnym i całkowitym wieśniactwie !

@Cyclist_ - "(...) a co do tej drogi, przydałaby się tam szeroka, oświetlona dla aut i dla rowerów" ... oczywiście ! Ja też uważam że nie ma większej przyjemności niż jeździć na rowerze wśród samochodowych spalin.

~Fgg (37.7. * .128) 15.10.2021 21:32
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

.miejscowych wkurza że przy drodze powiatowej ścieżki niema a jest w szczerym polu

~Cyclist_ (5.173. * .122) 15.10.2021 21:12
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Do "śmiechu warte" - te same teksty tu, na tym portalu czytalismy parę lat temu o fotowoltaice - że gdzie tam w Polsce, tu nie Zachód, tu mentalność bla bla bla. Kompostowanie? To samo. Gdzie tam u nas, na Zachodzie, "we Niemcach, to ja!". Teraz rowery i niesmiertelny przykład Holandii... To jakieś nerwicowe natręctwa nakazują Wam myśleć ze tu są ludzie inni, gorsi i że nie bedziemy jezdzic na rowerach jak gdzie indziej? Bedziemy, jeszcze pare lat (albo rządów PiS z akcyzą na paliwo - wtedy miesiecy, nie lat :D ) a co do tej drogi - przydałaby sie tam szeroka, oświetlona dla aut i dla rowerów. Ludzie potrzebują tego łącznika.

~śmiechu_warte (83.26. * .246) 15.10.2021 19:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

powiedzmy sobie szczerze nikt ta scieżką nie jeździ na rowerze do pracy, a już na pewno nie na pociąg do "centrum przesiadkowego" w Wodzisławiu. Jednak wodolejestwo w opisywaniu inwestycji i patoinwestycje mają się dobrze. Autostrada dla rowerzystów na zadu..iu . Za kupę kasy buduje sie coś co ma pachnie holenderskim ruchem rowerowym tylko ani rowerzystów ani pogody jak w kraju rowerów

~Spokoloko (87.101. * .96) 15.10.2021 15:57
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

To włodarze dogodali się jak zawsze. Oświetlenie w szczerym polu dla kretów spoko...

~partactwo (92.223. * .169) 15.10.2021 14:15
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Dlaczego Kieca jak już coś zrobi to są same buble budowlane ta ścieżka po stronie Wodzisławia to jest tragedia.Po stronie Radlina fajny asfalt a po stronie Wodzisławia syf

~prawdępoproszę (5.173. * .114) 15.10.2021 10:42
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Znowu byk w artykule. Proszę wskazac gdzie znajduje się oznakowanie na ścieżce Radlinskiej i proszę o zdjęcia z lata gdy kostka do polowy była zarośnięta. Jak pokazywać to całość

~AktywiataPO (185.206. * .138) 15.10.2021 09:21
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Gdzie, w przepisach ruchu drogowego znajduje się nazwa "Ciąg pieszo rowerowy" Proszę wskazać!