Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kiedy ścieki popłyną do oczyszczalni w Ciechowicach?

Radni z Nędzy podjęli na jednej z ostatnich sesji uchwałę w sprawie ustalenia dopłat do taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków. To więc krok przybliżający mieszkańców do korzystania z wybudowanej sieci. Ale kiedy to faktycznie się zadzieje?

Kiedy ścieki popłyną do oczyszczalni w Ciechowicach?
Oczyszczalnia ścieków w Ciechowicach

Długa droga

To temat związany z wybudowaną w Ciechowicach oczyszczalnią ścieków i siecią kanalizacji sanitarnej w tym sołectwie. Po urzędniczych przeliczeniach wyszło, że do podzielenia pomiędzy odbiorcami a gminą za 18 miesięcy jest kwota 974 607,50 zł. I w ten sposób ustalono cenę. Gmina zaproponowała, że odbiorca będzie płacił 14 zł (za 1 m3), a resztę dołoży samorząd (do kosztów dochodzi jeszcze 10 złotych miesięcznego abonamentu za licznik).

Ustalenie ceny wiązało się z ożywioną dyskusją, którą relacjonowaliśmy w artykule: Ktoś komuś będzie sponsorował ścieki? Burzliwa dyskusja w Nędzy. Przypomnijmy, wówczas mocny sprzeciw wyraził Leszek Gomółka, radny z Ciechowic, który wnioskował o obniżenie ceny dla mieszkańców o 1 zł. Finalnie większość rady była za urzędniczą propozycją.

Kolejnym krokiem było uchwalenie dopłaty do taryfy, jednak w tym przypadku swój sprzeciw wyraził nadzór prawny wojewody. Prawnicy uważali, że uchwała o dopłacie do taryfy powinna być podjęta po uzyskaniu tej taryfy.

Jak wyjaśniała na jednym z posiedzeń rady skarbnik Katarzyna Paszenda, radni najpierw powinni wysłać projekt tej uchwały do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, czyli instytucji, która zatwierdza taryfę. W gminie dziwili się jednak takiemu podejściu, bo składano wniosek o taryfę na początku stycznia według ówczesnych wytycznych. Te, jak dostrzegali w urzędzie, zmieniły się w trakcie, kiedy samorząd ubiegał się już o taryfę. - To niedomówienia administracyjne - stwierdziła wówczas wójt Anna Iskała.

Z końcem października

Temat powrócił, bo jak wyjaśniała na jednej z sesji skarbnik Paszenda, Wody Polskie zatwierdziły taryfę. W efekcie dopłaty ustalono w wysokości 85,21 zł. Zmieniono też cenę, jaką będą uiszczać mieszkańcy. Po konsultacjach z Wodami Polskimi ustalono ją na 10 złotych za 1 m3.

A kiedy ścieki popłyną do oczyszczalni? - Podłączenia są już wszystkie gotowe - odpowiada wójt Iskała. Wyjaśnia, że sieć mogła być już wykorzystywana 4 miesiące temu, ale jako że nie było taryfy, ścieki płynąć nie mogły. Wójt pytana o termin, wyjawia, że sieć zostanie uruchomiona wraz z końcem października. - Ludzie już bardzo czekają na to, ale najpierw musi być taryfa, a później sieć może być wykorzystywana - dodaje Anna Iskała.


Czytaj również: 

Ludzie

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Katarzyna Paszenda

Skarbnik gminy Nędza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~robaczek (80.49. * .212) 28.09.2021 19:35

Gospodarność w wydaniu Nędzy , niedomówienie administracyjne ,ble , ble ble wydaniu Pani Wójtowej