Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

40 lat minęło, jak jeden dzień. 40-lecie ROD "Gajówka". Tak świętowali działkowcy! [ZDJĘCIA, LIVE]

Działkowcy świętowali 40-lecie Rodzinnych Ogródków Działkowych "Gajówka" w Wodzisławiu Śląskim. Uroczyste obchody rozpoczęła polowa msza święta.

40 lat minęło, jak jeden dzień. 40-lecie ROD "Gajówka". Tak świętowali działkowcy! [ZDJĘCIA, LIVE]

Uroczysta msza święta

Święto działkowców rozpoczęła polowa msza święta, która odbyła się przy Domu Działkowca na terenie ROD "Gajówka". Mszę sprawował ksiądz prałat Bogusław Płonka. Pojawiło się kilkadziesiąt działkowiczów wraz z rodzinami oraz zaproszeni goście. Ksiądz prałat podkreślał jak ważna jest jedność i zgoda wśród ludzi.

Mszę sprawował ksiądz prałat Bogusław Płonka. Na zdjęciu odbiera kwiaty na podziękowanie z rąk prezesa Janusza Jelonka

Nagrody i pamiątkowa tablica

Po mszy świętej odsłonięto pamiątkową tablicę na 40-lecie "Gajówki" ufundowaną przez działkowców, która zawisnęła na ścianie Domu Działkowca. Oficjalnego odsłonięcia dokonali prezes zarządu ROD "Gajówka" Janusz Jelonek oraz dwaj byli prezesi ogrodu, Stanisław Antoniewicz oraz Karol Górecki.

Oficjalne odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Od 3 lat przyznaje się wyróżnienia w postaci odznaki Zasłużony dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Odznaczenia przydziela zarząd ogrodu. Wyróżnia się działkowiczów, byłych działkowiczów oraz osoby cywilne. Uchwałą zarządu odznaczeni zostali: Wojciechowska Mirosława, Siemianowska Halina, Tuła Jan, Kacprzak Zygmunt, Bienias Ryszard, Jasiński Tadeusz, Śnieg Władysław, Klepek Franciszek, Wójtowicz Adam, Janecki Krzysztof, Radomski Janusz, Urbańczyk Stanisław, Dragon Jerzy, Antoniewicz Stanisław, Mazurkiewicz Zygmunt, Kujawka Jerzy, Adamczyk Jan, Zimoń Czesław.

Uchwałą Okręgowego Zarządu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców w Katowicach wyróżniony odznaką Zasłużonego Działkowca został Edward Pradziad. Z kolei Uchwałą Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Gajówka" w Wodzisławiu Śląskim odznaki Zasłużonego Działkowca przydzielono Arturowi Szuszce i Markowi Pyrchale.

Przyznano także nagrody w konkursie na najładniejszą działkę, biorąc pod uwagę 40-letni okres działalności ogrodu. Wyróżnienie przyznano trzem działkom: nr 124 działka Jadwigi i Jerzego Kujawka, nr 8 działka Ireny i Józefa Palik, nr 50 działka Barbary i Grzegorza Matuszek.

Wręczono także dyplomy uznania oraz pamiątkowe puchary z okazji 40-lecia. Po uroczystościach na działkowiczów czekał poczęstunek.

Działkowicze mogli poczęstować się między innymi ciepłą grochówką z kotła

Nieco historii

Historia ogrodu sięga 1976 roku, kiedy to kopalnia „1 Maja” z Funduszu Socjalnego zakupiła grunt wraz z budynkiem gospodarczo-mieszkalnym, który się na nim znajdował. Był to teren bagnisty, porośnięty łąkami i chaszczami. Co ciekawe, znajdowała się tu spora liczba niewypałów po II wojnie światowej. Kopalnia odkupiła grunt i przekazała go na ogrody działkowe. Pierwsze działki zaczęto przyznawać w 1981 roku i to właśnie od tego czasu liczy się data powstania ROD "Gajówka".

Ogród tworzy 155 działek, jakie ulokowane są w obrębie powierzchni 8,2 hektara. "Gajówka" może poszczycić się tytułem Najpiękniejszego Rodzinnego Ogrodu Działkowego przyznawanego przez Polski Związek Działkowców.

– Kiedy zaczęto przekazywać działki na terenie ogrodu panował spory nieład. Woda była doprowadzona w sposób bardzo prowizoryczny, nie było energii elektrycznej, ani kompletnego ogrodzenia – wspomina prezes "Gajówki" Janusz Jelonek, który tę funkcję pełni od 1991 roku.

Teren odwodniono, częściowo ogrodzono, wytyczono drogi oraz uporządkowano przestrzeń. W 1987 roku grunty przekazano miastu, a ogród został zarejestrowany w Krajowej Radzie, jako pracowniczy ogród działkowy. Pierwsi działkowcy systematycznie zaczęli upiększać teren. W 2000 roku ogród przekazano w użytkowanie wieczyste Polskiemu Związku Działkowców. W kolejnych latach między innymi dokończono ogrodzenie, zrobiono parking przed ogrodem, doprowadzona została energia elektryczna do ogrodu – jednym słowem dookoła zaczęło pięknieć.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].