Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tysiąc z Kopernikiem za 1000 zł i trend na rzeczy z PRL. Jarmark Staroci na Dniach Raciborza

Sobotni pchli targ z 21 sierpnia spotkał się tym razem z dużym zainteresowaniem zarówno sprzedających, jak i kupujących. Handlarze zwrócili uwagę, że na placu Dominikańskim zaczyna się robić za ciasno. Pojawiły się myśli, żeby ustawiać stoiska na rynku. Doświadczeni sprzedawcy wróżą jarmarkowi w Raciborzu rozwojową przyszłość.

Tysiąc z Kopernikiem za 1000 zł i trend na rzeczy z PRL. Jarmark Staroci na Dniach Raciborza
Tomasz Niedźwiedzki z Pietrowic Wielkich rozkręca raciborski jarmark, liczy, na jego dużą popularność w krótkim czasie

Pan Henryk opowiedział nam, że aktualnie sprzedają się bardzo dobrze monety i banknoty z PRL. - Popyt na te kolekcje ostatnio jest wyraźny, ale schodzą też dobrze szkło i porcelana, a także zegarki z tamtych czasów - oznajmił handlarz. Miał bogatą kolekcję banknotów z PRL. - Po ile tysiąc złotych z Kopernikiem? Zależy od stanu, w jakim się zachował, można go kupić za 1 zł, ale są egzemplarze po 1000 zł - przyznał wystawca.

Widać potencjał

Jego zdaniem rozwój raciborskiego jarmarku zależy od tego, czy jego organizatorzy (Miasto) staną na wysokości zadania i przygotują odpowiednie warunki sprzedającym. - Na pierwszej edycji było nas kilka osób, ale to, co się dzieje dziś, skłania do myśli, jak będzie za miesiąc, co zastaniemy, bo dziś już nie było się gdzie ustawić. W tym rejonie jest ogólnie dużo miejsca, ale trzeba to dobrze zorganizować. Widzę tu potencjał - stwierdził pan Henryk.

Dodał, że sprzedający zawsze znajdą sobie giełdę i pojadą tam, gdzie czują się dobrze i dużo sprzedają. - Dlatego trzeba stawiać na reklamę takich przedsięwzięć, żeby przyszło tu jak najwięcej osób. Wiem, że to jest wskrzeszanie tej giełdy w Raciborzu i oby się udało. To się stanie, jak ktoś tym dobrze pokieruje. Jeździmy po całym Śląsku, w każdy weekend gdzieś jesteśmy i wiemy czego brakuje pod kątem organizacji - podał nam doświadczony handlarz.

Może trzeba zająć rynek?

Spotkaliśmy Tomasza Plutę z Krzanowic, któremu z powodzeniem wyszła inauguracja z pchlim targiem na krzanowickim rynku. - Jak na drugą edycję to powiem, że Racibórz wyszedł też fajnie, bo przed miesiącem było tego o wiele mniej. Rozwija się, możliwe, że Dni Raciborza pomagają. U nas zapraszam w drugą niedzielę września, na drugą edycję do Krzanowic - stwierdził Pluta. Zastanawiał się, czy nie warto wykorzystać rynku na miejsce pod kolejne stoiska, bo handlarzy jego zdaniem może przybywać.

"Ta giełda się rozwinie"

Pan Sławek to handlarz z 10-letnim stażem. Na swoim stoisku miał „troszkę mosiądzu, figurki, rycerza z Włoch i stary kałamarz z pawiem”. Pokazał nam dzbanek z Węgier z 1910 roku. - Następnym razem może okazać się, że to miejsce jest za małe dla wszystkich chętnych. Proponuję rozwinąć się w tę ulicę boczną. Jestem przekonany, że ta giełda się rozwinie - powiedział nam sprzedawca.

Jego konikiem są młynki kawowe. - Lubię je, fajna sprawa. To ważne, by zbierać i coś wiedzieć na ten temat. Młynki mam sprawne, do mielenia, do kawy, do ziół. Ostatnio pojawiły się rzadko spotykane u nas młynki wieszane na ścianę - zachęcał pan Sławek.

Więcej rozmów z jarmarku w materiale wideo - transmisji na żywo prowadzonej z placu Dominikańskiego.

Dni Raciborza 2021 [PROGRAM][RELACJA] 22 wiadomości, 31 komentarzy w dyskusji, 964 zdjęcia, 1 film
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].