Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Takiego otwarcia Dni Raciborza jeszcze nie było. Muzycy i aktorzy na dachu Tęczowej i placu Ofki Piastówny. Wszędzie róże. A całość... po śląsku! [ZDJĘCIA] [FILM]

Dzięki "Różowisku" sztuka wyszła do ludzi. Zobaczcie, jak rozpoczęły się Dni Raciborza 2021.

Takiego otwarcia Dni Raciborza jeszcze nie było. Muzycy i aktorzy na dachu Tęczowej i placu Ofki Piastówny. Wszędzie róże. A całość... po śląsku! [ZDJĘCIA] [FILM]
"Śląski czwartek" na początek Dni Raciborza. Po spektaklu "Różowisko" ludowa potańcówka, a w kolejnych dniach... imprezy w rytmach elektro, reggae i piosenki dla dzieci. A na zakończenie... powód do zadumy. Szczegółowy program imprezy znajdziesz na końcu artykułu.

Siła w różnorodności

- Podoba mi się taka forma Dni Raciborza. Ta różnorodność. To, że będą imprezy taneczne, ale też familijne - mówi raciborzanka Aleksandra Kotala, która w czwartkowe popołudnie 19 sierpnia przyszła na plac Ofki Piastówny z synami Tytusem i Leonem, aby zobaczyć "Różowisko, czyli śląskie kwiatki". Właśnie to wydarzenie zainaugurowało tegoroczne dni miasta.

Bez podziału na widownię i scenę

- To jest widowisko po śląsku z elementami teatru i tańca. W sumie można powiedzieć, że jest to spektakl teatru tańca. Stawiamy na interakcję z widownią oraz muzykę na żywo - mówi Nowinom Wojciech Chowaniec, reżyser "Różowiska".

Paweł Zaufal i Adam Zuber tuż przed występem. Aktorzy stoją na dachu "Tęczowej", gdzie odegrano część widowiska. Dla Pawła Zaufala był to pierwszy w życiu występ na dachu. - Choć zdarzało mi się już występować na rusztowaniach i balkonach - dodaje z uśmiechem. Adam Zuber grał już kiedyś na dachu. - To było w Bytomiu, na uczelni - wspomina aktor.

Wspomnianej przez Wojciecha Chowańca interakcji nie zabrakło w Raciborzu. Już na wstępie raciborzanie zetknęli się z aktorkami, które rozdały publiczności róże. Później młodsi widzowie spełnili rolę... pachołków, niezbędnych do przeprowadzenia specyficznego egzaminu na kartę rowerową.

Reżyser "Różowiska" Wojciech Chowaniec z wicedyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Anną Kokolus. 

Dla Wojciecha Chowańca właśnie taka forma sztuki, bliska publiczności, ma prawdziwą wartość. - Wychodzimy ze sztuką do ludzi. Zależy nam na tym, żeby ta sztuka dotknęła ludzi, którzy tu są. Aby oni mogli w tym aktywnie uczestniczyć. Łamiemy tę "czwartą ścianę" - nie ma podziału na widownię i scenę. W plenerze mamy możliwość bycia i życia razem z publicznością przez tę godzinę - dodaje artysta.

Oto fragment "Różowiska":

"Różowisko" skrzyło się od komedii, a całość została zagrana po śląsku.

Tytus, Leon i Aleksandra Kotala oraz Iza. Rozmawialiśmy z nimi o tegorocznych Dniach Raciborza. Oprócz "Różowiska", Ola zamierza wybrać się z rodziną również na imprezy taneczne organizowane na plaży, a także "Rodzinną niedzielę" w parku Roth. Dla Izy największą zaletą tegorocznych Dni Raciborza jest mnogość miejsc, w których odbędzie się święto miasta.


Zobacz również:

Dni Raciborza 2021 [PROGRAM][RELACJA] 22 wiadomości, 31 komentarzy w dyskusji, 964 zdjęcia, 1 film
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].