Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wody Polskie przyspieszą akcję koszenia trawy na wałach przeciwpowodziowych w Raciborzu

- Wykaszanie rzeki zostało pierwotnie zaplanowane w drugiej połowie września, jednak widząc pilność sprawy Wody Polskie dołożą starań żeby jeszcze w tym miesiącu wykonać zakres prac na wale rzeki Odry - informuje Linda Hofman, rzecznik prasowa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Wody Polskie przyspieszą akcję koszenia trawy na wałach przeciwpowodziowych w Raciborzu
Do ubiegłego roku Miasto Racibórz kosiło większą część wałów niż obecnie, dzięki czemu wizualny efekt obkaszania utrzymywał się dłużej - zaznacza Linda Hofman (na zdjęciu).

Przyspieszenie akcji koszenia wałów przeciwpowodziowych przez PGW Wody Polskie jest reakcją na sygnały części naszych Czytelników. Zwracali oni uwagę na problem bujnej roślinności porastającej obwałowania Raciborza. - Wygląda to na brak gospodarza - pisał raciborzanin o stanie ścieżek rowerowych na wałach przeciwpowodziowych w Raciborzu.

Za koszenie wałów odpowiada Miasto Racibórz oraz PGW Wody Polskie. Wiosną Racibórz skosi trawę na części obwałowań (metr od krawędzi ścieżki rowerowej w dół wałów). Jesienią Wody Polskie miały skosić cały wał.

To nie my, to oni

- My już raz w tym roku skosiliśmy trawę, jednak nie wiedzieć czemu Wody Polskie dotychczas nie przystąpiły do koszenia. Stąd problem. Nie patrząc na ten harmonogram poleciłem, żeby Przedsiębiorstwo Komunalne własnym sumptem raz jeszcze wykonało nasz zakres koszenia, czyli metr od krawędzi ścieżki - powiedział nam Dominik Konieczny (więcej w artykule: Trawa wysoka na metr. "Ścieżki rowerowe na wałach wyglądają na opuszczone").

Dziesięć lat współpracy

Zwróciliśmy się do PGW Wody Polskie z prośbą o komentarz w tej sprawie. Okazuje się, że współpraca Miasta Racibórz z administratorem obwałowań Odry w Raciborzu* przy koszeniu obwałowań trwa od około 10 lat. Miasto kosiło wały wiosną, administratorzy wałów jesienią.

- Takie rozwiązanie dotąd sprawdzało się w praktyce - informuje nas Linda Hofman, rzecznik prasowa PGW Wody Polskie RZGW Gliwice.

To miasto zmieniło zasady

Jednocześnie L. Hofman zaznacza, że do ubiegłego roku Miasto Racibórz "wykonywało koszenie szerszego odcinka aniżeli 1 metr szerokości od wspomnianej skrajni ścieżki, do którego ograniczyło swoje prace w tym roku".

- Dlatego też efekt wizualny obkaszania utrzymywał się dłużej, a porastające wał trawy nie wzrastały tak szybko. Zgodnie z harmonogramem, wykaszanie rzeki zostało pierwotnie zaplanowane w drugiej połowie września, jednak widząc pilność sprawy Wody Polskie dołożą starań żeby jeszcze w tym miesiącu wykonać zakres prac na wale rzeki Odry - dodaje L. Hofman.

* Do 2018 r. był to Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach, od 2018 r. PGW WP RZGW w Gliwicach.

Ludzie

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rafiki (83.4. * .20) 09.08.2021 15:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Żywopłot na Reymonta też do przycięcia jest.

wili 07.08.2021 20:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

a niech se towa rosnie