Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Metropolitalny odpust w Rudach wraca na dziedziniec dawnego opactwa

Tradycyjnie w Rudach (gm. Kuźnia Raciborska), w uroczystość Wniebowzięcia NMP odbędzie się metropolitalny odpust. - Po raz 10., niemal jubileuszowy, gorąco zapraszam do udziału - zachęca bp gliwicki Jan Kopiec.

Metropolitalny odpust w Rudach wraca na dziedziniec dawnego opactwa
W tym roku, o ile nie zmienią się obostrzenia, główna uroczystość zostanie odprawiona na dziedzińcu opactwa. To więc powrót do tradycji sprzed pandemii koronawirusa. Wyjątkiem były zeszłoroczne obchody, kiedy uroczystą eucharystię odprawiono wewnątrz rudzkiej bazyliki (na zdjęciu uroczystości z 2019 roku, fot. arch. Nowiny.pl).

Uroczystą eucharystię zaplanowano na niedzielę 15 sierpnia. Będzie sprawowana – o ile, jak zaznacza biskup Kopiec, pozwolą na to obostrzenia pandemiczne – na dziecińcu dawnego opactwa cysterskiego w Rudach. Mszy przewodniczyć będzie biskup Jan Wieczorek. Słowo Boże wygłosi arcybiskup metropolita Wiktor Skworc. Po południu, o godzinie 15.00 w bazylice rudzkiej tradycyjnie odprawione zostaną świąteczne nieszpory pod przewodnictwem ordynariusza gliwickiego, z homilią biskupa Andrzeja Iwaneckiego.

Biskup Jan Kopiec o uroczystościach w Rudach pisze, że to "spuścizna wielkiego i głębokiego kultu tajemnicy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pielęgnowanego w sięgającym średniowiecza zakonie cysterskim, który od 1258 r. miał swoje opactwo w Rudach".

- Wielowiekowej posłudze tych zakonników zawdzięczamy włączenie nas w powszechne oddziaływanie Kościoła Świętego, w którym żarliwa wiara w spełnianą przez Maryję opiekę nad dziełem Jej Syna, a naszego Zbawiciela - Jezusa Chrystusa, stanowiła fundament zawierzenia ludzkich losów woli Najwyższego Pana i Stwórcy. Ufając tej niezawodnej opiece, okazywanej na wiele sposobów w ciągu długich dziejów Kościoła, odnawiajmy w tym pięknym, świątecznym dniu, naszą niezachwianą więź z łaską Bożą, wypraszaną nam przez pokorne trwanie Maryi przy nas - pisze ordynariusz.

Zwyczajowo uroczyste obchody są jednocześnie okazją do świętowania jubileuszy biskupów metropolii. W tym roku przypada 40. rocznica sakry biskupiej wcześniej pomocniczego biskupa opolskiego, a po utworzeniu diecezji gliwickiej jej pierwszego ordynariusza, obecnie biskupa seniora Jana Wieczorka. Z kolei pomocniczy biskup gliwicki Andrzej Iwanecki obchodzić będzie 35. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].