Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Pszowie komisja sprawdziła cieki wodne. Padły zapowiedzi działań

W środę 7 lipca odbyła się wizja lokalna cieków wodnych w Pszowie - Potoku Syrynka oraz Potoku Jedłownickiego. To dwa miejsca, które nie przyjęły dużej ilości wody podczas tegorocznych ulew i w konsekwencji zalały okoliczne posesje. Podczas wizji lokalnej sprawdzono także mostki i przepusty na wskazanych ciekach wodnych. 

W Pszowie komisja sprawdziła cieki wodne. Padły zapowiedzi działań
Podczas wizji lokalnej 7 lipca sprawdzono stan Potoku Syrynka i Potoku Jedłownickiego w Pszowie.

W Pszowie komisja sprawdziła cieki wodne. Padły zapowiedzi działań

W wizji lokalnej udział wzięły władze Pszowa, wraz z burmistrzem Czesławem Krzystałą, wiceburmistrzem Piotrem Kowolem oraz przedstawicielami rady miasta i urzędu, a także senator Ewa Gawęda i przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie (w tym Andrzej Krzyżostaniak z Zarządu Zlewni w Gliwicach oraz kierownik Nadzoru Wodnego w Raciborzu Mirosław Marzec). 

Potok Syrynka przy ul. Karola Miarki jest obecnie mocno zarośnięty i zamulony.

Zarośnięte i niedrożne

- Potok Syrynka w Pszowie w wielu miejscach jest zamulony, porośnięty krzewami i drzewami. Dodatkowo doszło do zapadnięcia przepustu, co znacznie utrudnia przepływ wód. Przy ul. Karola Miarki odbyła się wizja lokalna z udziałem przedstawicieli Wód Polskich, w trakcie której wspólnie z włodarzami i radnymi Pszowa rozmawialiśmy o konieczności wykonania prac naprawczych oraz wyczyszczenia cieku - mówi senator Ewa Gawęda. - Rozmawialiśmy także o konieczności oczyszczenia Potoku Jedłownickiego. Wykonanie prac konserwacyjnych jest niezbędne, aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców - dodaje Ewa Gawęda. Warto dodać, że podczas wizji lokalnej sprawdzono także przepust, który najbardziej ucierpiał, czy raczej został podmyty w wyniku ulewy i częściowo zawalił się, właśnie na Potoku Syrynka. Co istotne, utrzymanie przepustów należy do ich właścicieli, bo te najcześciej prowadzą do prywatnych nieruchomości. 
Jeden ze zniszczonych podczas ostatnich ulew przepustów na Potoku Syrynka.

Pierwsze prace w tym roku

Jak zapewnia zastępca burmistrza Pszowa Piotr Kowol, według zapowiedzi obecnych na wizji lokalnej przedstawicieli PGW Wody Polskie, już w tym roku wykonane zostaną prace związane z Potokiem Syrynka. Przygotowana ma zostać dokumentacja projektowa oraz wstępne prace dla wyczyszczenia i udrożnienia Potoku Syrynka na całym jego biegu, obejmującym tereny Pszowa i Syryni. W tym roku na ten cel przeznaczone ma zostać ok. 200 tys. zł. Z kolei w sprawie Potoku Jedłownickiego również padły znaczące deklaracje. Ciek będzie wyczyszczony, roślinność, która zarasta potok będzie wykarczowana tak, aby ciek był drożny i nie miał problemu z przyjęciem nawet znacznej ilości wód opadowych. - Odbieramy to spotkanie pozytywnie i mamy nadzieję, że po kilkunastu latach ruszą prace związane z drożnością cieków wodnych, będących w zarządzaniu GPW Wody Polskie - podkreśla zastępca burmistrza Pszowa Piotr Kowol
Podczas wizji lokalnej sprawdzono również stan Potoku Jedłownickiego.

Ludzie

Ewa Gawęda

Senator RP

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Nemo@2 (91.200. * .82) 16.07.2021 18:38

I jest top prawdą jak doszły nas słuchy że sprawa będzie na 100 %
Załatwiona ale dopiero w 2031 r
Może w tej sprawie zabierze jakich odważny radny i zaprzeczy tym plotkom ?
I co ?
Nie ma u was takuiego gościa ?
Wszyscy tchórze ??????????????????????

~Nemo@2 (91.200. * .82) 13.07.2021 21:49

To jest wszystko pic na wodę !