Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Lenartowicz o Ramecie: kontrola PFRON wykazała, że spółdzielnia zrezygnowała z 3 mln zł dopłat

Posłanka Platformy Obywatelskiej na konferencji w swoim biurze w Raciborzu podała dziennikarzom informacje o swym bieżącym zainteresowaniu upadłą spółdzielnią meblarską. Sprawy Ramety badają dwie prokuratury oraz PFRON. Zawieszono rozprawy z powództwa zwolnionych z fabryki, które toczyły się w sądzie pracy w Rybniku.

Lenartowicz o Ramecie: kontrola PFRON wykazała, że spółdzielnia zrezygnowała z 3 mln zł dopłat
Jednym z tematów poruszonych przez posłankę Gabrielę Lenartowicz na konferencji z 28 czerwca były sprawy SM Rameta

Gabriela Lenartowicz wiosną tego roku wnioskowała do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro o przyjrzenie się sytuacji spółdzielni meblarskiej pod kątem ewentualnego naruszania tam przepisów karnych.

Wznowiono postępowanie

- Z informacji jakie mi przekazano, wiem, że podjęto działania prokuratorskie. Jedną z nich początkowo zakończono i umorzono, ale następnie to umorzenie uznano za przedwczesne i postępowanie dalej jest prowadzone. Podnoszone przeze mnie wątpliwości co do działań na szkodę spółdzielni Rameta przekazano do rozpoznania Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach. Będę na bieżąco informowana o postępach tych działań - przekazała mediom posłanka.

Lenartowicz przypuszcza, że zainteresowanie Prokuratora Generalnego mogło przyspieszyć reakcję innych agend, o których zainteresowanie losami spółdzielni zabiegała posłanka. - Wcześniej, mimo moich wniosków, nie reagowały. Apel o kontrolę PFRON wystosowałam w październiku 2020 roku i dopiero teraz przeprowadzono tę kontrolę w Ramecie. Ustalono szereg nieprawidłowości w aplikowaniu i wydatkowaniu środków z PFRON w Ramecie - oznajmiła na konferencji G. Lenartowicz.

Kosztowne zrzeczenie się

Z jej wiedzy wynika, że zgodnie z kontrolą wykazano nie tylko naruszenia formalne, ale także nieprawidłowości w pobraniu dofinansowania na rzecz niepełnosprawnych w kwocie ok. 200 tys. zł. - PFRON będzie teraz egzekwował zwrot tych środków - stwierdziła G. Lenartowicz.

Dodała, że z wyników kontroli funduszu widać, z jakiego dofinansowania wynagrodzeń swoich niepełnosprawnych pracowników korzystała spółdzielnia. Zarząd spółdzielni zrzekł się statusu Zakładu Pracy Chronionej dla Ramety, a PFRON podał, że kwota dofinansowań wypłat pracowniczych wynosiła 3 mln zł.

Zawieszono procesy

Lenartowicz śledzi na bieżąco sytuację w zakładzie na Ostrogu. - W tej chwili jest tam syndyk i realizuje proces upadłości oraz zaspokojenia roszczeń pracowniczych, tych jeszcze zatrudnionych jak i tych wcześniej zwolnionych - podała posłanka.

Gabriela Lenartowicz posiada też wiedzę o tym, że toczą się procesy z powództwa zwolnionych z Ramety w sądach pracy. - Wstrzymano ogłoszenie kolejnych wyroków, bo w miejsce pracodawcy-Ramety wstępuje teraz syndyk. Jest sugestia z sądu pracy, aby syndyk polubownie rozwiązał te kwestie pracownicze, interpretowane jednoznacznie na korzyść zwolnionych pracowników - podsumowała Gabriela Lenartowicz.

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Siarczysty (31.0. * .248) 04.07.2021 04:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Byli pracownicy czekają z niecierpliwością na wyroki dla byłego prezesa i jego świty

~pracaownik (195.116. * .121) 03.07.2021 14:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

HA HA Ha