Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Do trzech razy sztuka? Prezydent Kieca kolejny raz bez wotum zaufania [AKTUALIZACJA]

11 radnych było przeciw, a 10 było za. To wynik głosowania nad udzieleniem wotum zaufania prezydentowi Wodzisławia Śl.

Do trzech razy sztuka? Prezydent Kieca kolejny raz bez wotum zaufania [AKTUALIZACJA]
Stosunkiem głosów 10:11 radni nie udzielili Mieczysławowi Kiecy wotum zaufania.

237 stron zawiera trzeci w samorządowej historii Wodzisławia Śl. dokument o nazwie: raport o stanie miasta. Jego sporządzenie i analiza to wymóg wynikający ze znowelizowanych przepisów Ustawy o samorządzie gminnym. Podczas minionej sesji wodzisławskiej rady, która odbyła się dziś (30.06), radni dyskutowali nad dokumentem.

Raport

Na początku prezydent Mieczysław Kieca przedstawił i omówił dokument. - W raporcie znajdą się najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania naszego miasta w ciągu dwunastu miesięcy 2020 r., w szczególności dane związane z realizacją polityk, programów i strategii oraz uchwał rady miejskiej. W dokumencie zgromadziliśmy szereg informacji z różnorodnych dziedzin życia i funkcjonowania miasta. Tworząc raport, dołożyliśmy wszelkich starań, by był on rzetelnym, miarodajnym źródłem wiedzy o tym, co dzieje się w wielu obszarach związanych z Wodzisławiem Śl. - mówił prezydent Kieca. Dodał, że w kontekście minionego roku nie mogło w raporcie zabraknąć danych związanych z ogłoszoną w tym okresie pandemią koronawirusa. - To jeden z istotnych obszarów podjętych przez miasto działań, o które w tym roku wzbogaciliśmy dokument - zwracał uwagę włodarz. Dużą część swojej przemowy poświęcił na podziękowania konkretnym pracownikom urzędu miasta i jednostek podległych. 

Jedni się cieszyli, drudzy punktowali

Następnie odbyła się debata radnych nad dokumentem. Głos zabierali m.in. radni Łukasz Chrząszcz, Roman Kapciak, Adam Króliczek i przewodniczący rady Dezyderiusz Szwagrzak. Ten pierwszy przywołał kontrowersyjną sprawę podwyżki stawki bazowej lokatorów mieszkań komunalnych. - Kontakt urzędu z tymi osobami był moim zdaniem karygodny. Pan panie prezydencie nie miał nawet odwagi wyjść do nich i porozmawiać z nimi kiedy protestowali przed urzędem miasta - mówił. Przewodniczący Szwagrzak krytycznie ocenił działalność Mieczysława Kiecy w zakresie m.in. wynajmu powierzchni dla Centrum Usług Wspólnych, który został zlokalizowany w prywatnym budynku. - W mojej ocenie mówi pan często jedno, a robi zupełnie co innego. Mam nadzieje, że takie podejście się zmieni - mówił. Radni z koalicji większościowej zwracali również uwagę na problem z zarządzaniem terenami zielonymi (przede wszystkim w kwestii niekoszonej trawy) oraz narastającą szkodliwą działalnością dzików oraz zwiększeniu zatrudnienia oraz poziomu wynagrodzenia w Służbach Komunalnych Miasta.

W trakcie debaty padły również pochlebne słowa w stronę prezydenta Kiecy. Ich autorami byli radni opozycyjni m.in. Roman Szamatowicz, Adam Kantor, Grażyna Pietyra i Brygida Adamik. Przede wszystkim dziękowali włodarzami za - ich zdaniem - prawidłowe zarządzanie miastem w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi czy pomocy przedsiębiorcom. - Czytając raport, odniosłem wrażenie, że ten nasz Wodzisław Śl. to nie jest jakaś zapadła dziura, ale prężnie rozwijające się miasto. Gdyby się uprzeć, to pewnie każdy z nas znalazłby jakieś niedociągnięcia, ale uważam, że lepiej cieszyć się z tego co nam się udało zrobić, niż ubolewać nad tym czego się wykonać nie udało - mówił radny Kantor.

Debata bez emocji

Co ciekawe dyskusja odbyła się w spokojnej atmosferze. Przeciwnie jak w latach poprzednich na prezydenta Kiecę nie wylała się fala krytyki. Radni w kulturalny i opanowany sposób mówili o swoich negatywnych spostrzeżeniach. W podobnym tonie odpowiadał prezydent Kieca. - Gdybym nie wiedział, że dzisiaj jest 30 czerwca, to pomyślałbym, że to walentynki - kwitował z uśmiechem Dezyderiusz Szwagrzak. Radni - tak samo jak z koalicji większościowej jak i opozycji - byli w jednej kwestii zgodni: że raport przez miejskich urzędników na czele z prezydentem Kiecą został rzetelnie przygotowany i zawiera wiele ważnych i interesujących informacji na temat miasta.

Furtka otwarta

Ostatnim punktem procedowania raportu było podjęcie przez radnych uchwały w sprawie udzielenia wotum zaufania wodzisławskiemu włodarzowi. Stosunkiem głosów 10:11 rajcy nie udzielili mu go. Przypomnijmy, że w dwóch ostatnich latach radni również nie udzielili prezydentowi Kiecy wotum zaufania. Już w zeszłym roku otwarło im to drogę do podjęcia uchwały o rozpisaniu referendum w sprawie usunięcia Mieczysława Kiecy z urzędu przed upływem kadencji. Z tej okazji nie skorzystali. Jak nam wówczas tłumaczył przewodniczący rady Dezyderiusz Szwagrzak "referendum nie było celem nieudzielenia Mieczysławowi Kiecy wotum zaufania. Radni w ten sposób chcieli pokazać mu żółtą kartkę".

Zobacz także:

Ludzie

Adam Króliczek

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Grażyna Pietyra

Radna Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Walentynkilysego (46.204. * .43) 01.07.2021 01:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Radni od prezia to istny pajacyx a opozycyjni to wydmuszki. Za co wam płacą to głowa mała.

~do_zzaplotu (185.107. * .133) 30.06.2021 20:59
oceniono 7 razy
-3
Zgłoś

jak to nie mają sukcesów ?
chcieli piwo na jarach,popcorn w kinie i masoneria to są ich sukcesy na więcej nie licz

~PeOwiec (155.133. * .231) 30.06.2021 20:51
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

odwołąć go i będzie koniec rządów popaprańców

~Zzaplotu (87.101. * .96) 30.06.2021 20:37
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Zwykle bicie piany przez radnych opozycyjnych. Sami niczego nie potrafią to byle dogryźć prezydentowi. Jakie są ich sukcesy przez ostatnie lata?