Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ktoś zniszczył posadzone drzewka w Krowiarkach. "Żal sadzonek i pracy wielu ludzi" [ZDJĘCIA]

To już kolejny taki akt wandalizmu na terenie powiatu raciborskiego. Tym razem ucierpiały sadzonki, które posadzono w Krowiarkach (gm. Pietrowice Wielkie), w miejscu, gdzie Starostwo Powiatowe w Raciborzu przy współdziałaniu lokalnego samorządu realizowało scalanie gruntów. To tereny nieopodal lasu, u skraju województwa śląskiego. – Nie chcę stać się nudnym, ale o tym trzeba mówić. Żal sadzonek i pracy wielu ludzi – przekazuje Szymon Bolik, radny powiatowy, który dążył do posadzenia drzew.

Miało być pięknie...

Akcję przeprowadzono 22 kwietnia. Wówczas zasadzono 200 sztuk takich drzew jak: platany, dęby, klony, wiązy i lipy. Wójt Andrzej Wawrzynek zauważał, że tym działaniem zakończono procedurę scalania gruntów w tym miejscu. – W trakcie tamtych robót należało dokonać wycinek, ale nie złośliwe, tego wymagały prace. Teraz nadszedł czas, aby dokonać nasadzeń uzupełniających, tak, aby wszystko miało ręce i nogi – mówił nam. Jednocześnie przypomniał, że gmina Pietrowice Wielkie jest rolnicza, z małym procentem zalesienia, więc „każda taka akcja jest na wagę złota”.

Sadzonki przekazało wówczas Nadleśnictwo Rybnik, firma Danko udostępniła grunty pod nasadzenia, natomiast drzewa sadzili wychowankowie raciborskiego zakładu poprawczego. Czytaj więcej TUTAJ.

... a wyszło średnio

Drzewa jednak długo nie nacieszyły lokalnej społeczności. – Część posadzonych (około 1/4 – przyp. red.) niedawno w szerokim pasie drogowym drzewek została po raz kolejny zwyczajnie zniszczona. Rozwiązań brak. Pozostaje nam więc nadal edukować. Chociaż w tym wypadku nie zdążyliśmy nawet postawić już zaprojektowanych, pięknych tablic – przyznaje Szymon Bolik.

Radny ubolewa, że po raz kolejny doszło do takiej sytuacji, choć jak wyjaśnia, to nie zniechęca go do kolejnych akcji nasadzeń. – Wręcz motywuje do dalszych działań – uśmiecha się. I zapowiada: – Będziemy przeprowadzać kolejne akcje nasadzeń w ścisłej współpracy z właścicielami gruntów sąsiadujących z poboczami.

Wkrótce w Krowiarkach, wśród tamtych nasadzeń, mają pojawić się tablice uświadamiające spacerowiczów, jak ważne jest utrzymywanie bioróżnorodności i pielęgnowanie drzew w otoczeniu człowieka. To działanie realizowane wspólnie z Fundacją Ekorozwoju z Wrocławia.

Aleje czereśniowe

Szymon Bolik wyjaśnia, że wśród społeczników pojawia się pomysł, aby zachęcać właścicieli posiadających grunty w sąsiedztwie dróg do udostępniania ich na nasadzenia czereśni. Sadzonki miałyby być kupowane z środków pozyskiwanych w ramach zbiórki przeprowadzanej w internecie. – Chcemy tak odtworzyć aleje czereśniowe. Później już będzie można przyjechać na te aleje i zbierać owoce. Ta idea zrodziła się, jak zobaczyłem te wyrywane drzewa. Pomyślałem sobie, że jeśli ktoś już będzie miał swoje drzewo, bo wpłaci na niego pieniądze, to będzie miał z nim jakąś emocjonalną więź. I nie będziemy musieli walczyć z tymi niszczycielami – dodaje.

W galerii prezentujemy zdjęcia zniszczonych drzewek oraz tablice, które niedługo pojawią się w miejscu nasadzeń.


Czytaj również: 

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Dżiibi (195.254. * .110) 29.06.2021 22:02

Edukować? W pierwszej kolejności na słuchanie brać właścicieli przyległych gruntów czyt. rolmopsów ! Banda!