Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radny Fiołka: komisja rewizyjna nie popisała się w sprawie absolutorium

Były przewodniczący rady miasta podzielił się na forum komisji oświaty swoją opinią na temat stanowisk komisji rewizyjnej, która wnioskuje, aby nie udzielać prezydentowi Raciborza absolutorium na czerwcowej sesji. Leon Fiołka zwrócił uwagę na rozbieżność ocen wykonania budżetu przez radnych opozycji i Regionalną Izbę Obrachunkową.

Radny Fiołka: komisja rewizyjna nie popisała się w sprawie absolutorium
Zuzanna Tomaszewska była ciekawa argumentacji komisji rewizyjnej. Leon Fiołka krytycznie ocenił wniosek komisji, która sugeruje, aby nie udzielać prezydentowi Polowemu absolutorium

Poprzednik Mariana Czernera w funkcji szefa rady miasta zwrócił uwagę, że prezydent Dariusz Polowy wykonał „na plusie” budżet Raciborza za 2020 rok, mimo że był to rok naznaczony pandemią koronawirusa. Regionalna Izba Obrachunkowa oceniła pozytywnie wykonanie budżetu przez włodarza miasta.

Czekając na wieści z RIO

Leon Fiołka czeka teraz na dodatkową opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczącą wniosku komisji rewizyjnej rady miasta. Ta pod przewodnictwem Anny Szukalskiej, większością głosów („za” byli poza szefową - Justyna Poznakowska, Ludmiła Nowacka i Stanisław Borowik) w siedmioosobowym składzie, zawnioskowała do rady, by Polowemu nie udzielać absolutorium. Wytknęła mu wydatki na opracowanie o połączeniu Zamku z Muzeum (autorstwa Dawida Wacławczyka) oraz na Unię Racibórz (kapitał założycielski spółki i dotację w konkursie dotacyjnym).

- Będę zdziwiony, jeśli Regionalna Izba Obrachunkowa podzieli zdanie komisji rewizyjnej. Moim zdaniem komisja rewizyjna niezbyt się popisała - ocenił L. Fiołka na czerwcowym posiedzeniu komisji oświaty, gdzie po raz pierwszy projekty uchwał o opinii dla sprawozdania z wykonania budżetu i udzielenia absolutorium zostały zaprezentowane.

Zdanie byłego szefa rady skomentowała radna Krystyna Klimaszewska, określając je komentarzem, że to „policzek dla prac członków komisji”.

Kto ma oceniać warsztat pracy komisji?

Przewodnicząca komisji Zuzanna Tomaszewska spytała radnych, czy chcą dyskusji nad tym punktem?

Ludmiła Nowacka, która jest zastępcą przewodniczącej komisji rewizyjnej, stwierdziła, że forum komisji oświaty nie jest miejscem, aby zajmować się warsztatem komisji rewizyjnej. - Stanowisko zostało przedstawione szczegółowo na piśmie. Komisja oświaty nie ma kompetencji, aby opiniować jakość pracy komisji rewizyjnej. Takiej dyskusji nie mamy też w porządku obrad - dziwiła się była wiceprezydent Raciborza.

Z. Tomaszewska zakończyła dyskusję, mówiąc, że liczyła na omówienie tematu z wnioskiem o nieudzielenie absolutorium dla Dariusza Polowego, dla tych radnych, którzy nie są członkami komisji rewizyjnej. W komisji oświaty zasiada troje członków tej komisji (Nowacka, Poznakowska i Borowik).


Czytaj także:

https://www.nowiny.pl/179172-komisja-rewizyjna-negatywnie-ocenila-wykonanie-budzetu-raciborza-przez-prezydenta-polowego.html

Ludzie

Krystyna Klimaszewska

Radna Gminy Racibórz

Leon Fiołka

Radny Raciborza

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~FikaZnika (188.146. * .148) 23.06.2021 18:21

Ta komisja rewizyjna to jakiś absurd. Robią sobie jakieś polityczne gierki i nic więcej.

~Krak (217.138. * .76) 23.06.2021 17:09

Jestem ciekaw ile mieszkańców kosztowała komisja która nic nie wnosi oprócz politycznego smrodu???

~Inicjator (143.244. * .179) 23.06.2021 16:25

Wstyd że radni ulegają Szukalskiej, która prowadzi chyba jakąś prywatną wojenkę z prezydentem Polowym.

~Doktor (46.204. * .26) 23.06.2021 16:20

Kur.. policzek.
Powinni dostać kopa w ...

~OlkaLaka (89.238. * .252) 23.06.2021 16:19

Śmiech na sali. Takiej żenady jeszcze nie widziałem. Wstyd państwo radni.

~Poiuytrew (5.184. * .120) 23.06.2021 16:18

Jaki prawnik taka komisja.
Ile nas kosztowała to cała komisja????

~LodowyLudek (152.89. * .140) 23.06.2021 16:17

Określenie "Komisja się nie popisała" jest bardzo delikatne. Tak naprawdę to polityczna hucpa.

~StareDobreCzasy (37.120. * .215) 23.06.2021 16:17

Mówimy o komisji rewizyjnej której wnioski były znane przed rozpoczęciem prac tej komisji. Kto by się spodziewał??