Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Śmierdząca i brudna woda w kranach. PWiK: robimy wszystko, co się da, żeby dobrą jakość wody przywrócić

Wracamy do tematu brudnej wody w naszym regionie. Przypomnijmy, że od minionej soboty (19.06) na terenie powiatu wodzisławskiego nie brakuje mieszkańców, którzy odkręcają swoje "kurki" z niepokojem. Sprawę opisywaliśmy wczoraj w artykule pn. Żartują, że z kranu leje się whisky. Mieszkańcom Wodzisławia Śl. nie jest jednak do śmiechu.

Śmierdząca i brudna woda w kranach. PWiK: robimy wszystko, co się da, żeby dobrą jakość wody przywrócić
Z rdzawą wodą mierzą się przede wszystkim mieszkańcy Wodzisławia Śl. oraz Radlina. Zdjęcie nadesłane przez naszego czytelnika, pana Krzysztofa.

Okazuje się, że problemy z wodą zaczęły się wcześniej, bo już 18 czerwca. Wówczas mieszkańcy m.in. Rogowa, Olzy oraz Odry informowali Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) w Wodzisławiu Śl. o spadkach ciśnień i brakach wody. - Z powodu wysokich temperatur, które występują w naszym regionie od kilku dni, nastąpiło większe zapotrzebowanie na wodę. Ciśnienie, które do tej pory było w rurach, okazało się niewystarczające, więc poprosiliśmy naszego dostawcę wody, czyli Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach o zwiększenie ciśnienia - przekazuje nam Katarzyna Machowska-Bujak, dyrektor ds. technicznych w wodzisławskim PWiK. Kiedy jednak zwiększono ciśnienie, to zaczęły się pojawiać problemy z zabarwieniem i smakiem wody.

Problemy u dostawcy wody

Jak tłumaczy nam pani dyrektor, PWiK nie ma możliwości oczyszczenia i przepłukania brudnej wody. - Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach podaje nam brudną wodę już na studniach zakupowych. Dlatego nie mamy innego wyjaśnia jak tylko przeczekać tę falę do momentu kiedy sytuacja poprawie się na studni zakupowej. Dopiero wtedy będziemy mogli zacząć płukać wodę na naszych sieciach - mówi nam Katarzyna Machowska-Bujak. Dodaje, że problemy mogą się jednak utrzymać jeszcze nawet przez kilka najbliższych dni.

Pomagają mieszkańcom

Wodzisławski PWiK deklaruje, że robi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc mieszkańcom regionu w tym trudnym dla nich czasie. - W sobotę i niedzielę rozwoziliśmy wodę. Będziemy kontynuować te działania, aż sytuacja się nie poprawi - zapewnia dyrektor Machowska-Bujak. Dodaje, że w ciągu minionego weekendu pracownicy PWiK dowozili mieszkańcom wodę gospodarczą w kontenerach, ale również wodę butelkowaną. - Dostarczyliśmy już ponad 576 butelek wody pitnej po 1,5 litra - zauważa pani dyrektor. - Robimy wszystko, co się da, żeby jakość wody przywrócić. Nie jest to zależne jednak od nas, bo taką wodę dostajemy od dostawcy - dodaje.

Będą wypłacane odszkodowania

Okazuje się, że rdzawa woda nie zagraża zdrowiu tych, którzy ją spożywają. Jak wyjaśnia nam Katarzyna Machowska-Bujak, jest ona czysta bakteriologicznie i po przefiltrowaniu nadaje się picia. - Woda ma podwyższony poziom żelaza. W efekcie ma zmieniony kolor i smak, ale nikomu nie zaszkodzi i nikt się nią nie otruje. Zdaje sobie jednak sprawę, że taka jakość wody jest uciążliwa dla mieszkańców. Zwłaszcza że może ona zabrudzić np. pranie - mówi. Dlatego PWiK zwraca uwagę, że jeśli mieszkańcy ponieśli jakiekolwiek szkody związane z dostawą brudnej wody, to powinni takie sytuacje zgłaszać. Wówczas będą mogli uzyskać odszkodowanie za poniesione straty.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KrajRad (193.200. * .16) 22.06.2021 06:21

W każdym razie, jak się w "roztomańtych" w radach zasiada, to się godnie inkasuje, ale niekoniecznie radzi z problemami.

~KrajRad (193.200. * .16) 22.06.2021 06:20
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Księciu się zapajał na swojego idola w Warszawie i może czegóś z Karkoszki (tutejsza Czajka) dodaje, żeby "ciśnienie" ludziom POprawić? Może to taka recyrkulacja czy rekuperacja ekologiczna, żeby się ludziska po "pan"-demii ożywili?

~Dfghjk (46.204. * .13) 21.06.2021 21:40

Płacić za SYF ? Czemu pytam?

~Do_partacza_niżej (46.204. * .81) 21.06.2021 21:04
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Do niżej Debila to sobie w rodzinie poszukaj bo tam was jest dużo razem z tobą

~HanysSapiens (5.184. * .72) 21.06.2021 20:31
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Szambo (31.0. * .59) 21.06.2021 16:59
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

To co tutaj się dzieje u Kiecy to jest dramat z kranu leci syf, jak żyć panie Kieca jak mamy żyć co pan zrobił z tym miastem tego nigdy w Wodzisławiu nie było

~i_po_klopocie (5.184. * .97) 21.06.2021 16:20
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

podjechać na posesję
zobaczyć czy jest basen