Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dzieje kopalni „Anna” zebrane w nowej książce Andrzeja Adamczyka

W zaciszu pracowni wielkiego pasjonata historii zakładów górniczych w regionie Andrzeja Adamczyka powstała nowa publikacja o kopalni „Anna”. To zapis dziejów przedsiębiorstwa od 1832 do 2018 roku.

Dzieje kopalni „Anna” zebrane w nowej książce Andrzeja Adamczyka
Autor najnowszej książki o historii kopalni „Anna” Andrzej Adamczyk wraz ze swoimi poprzednimi publikacjami w tematyce kopalni naszego regionu.

Dzieje kopalni „Anna” zebrane w nowej książce Andrzeja Adamczyka

Nie jest to pierwsza książka Andrzeja Adamczyka traktująca o śląskim górnictwie. W poprzednich latach pasjonat z Buzowic (część rybnickiej dzielnicy Niewiadom) stworzył już monografie o innych kopalniach: Rydułtowy, Charlotte, Ignacy – Hoym oraz książkę „Dzieje górnictwa w Orzeszu”, a także jest autorem trzech rozdziałów (Reden, Szczęście Beaty i Fryderyk) w książce „Jak umierały kopalnie”.

Andrzej Adamczyk od 1973 do 1996 roku pracował na Ruchu II Kopalni Rydułtowy, czyli niegdyś kopalni Ignacy. Początkowo jako pracownik niewykwalifikowany (śleper), a na emeryturę przeszedł w 1996 jako cieśla górniczy. Już w 1992 roku zainteresował się historią swojego zakładu pracy w 200-lecie jego działalności, a później jego pasja objęła wszystkie kopalnie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Jego smykałka do historii zainteresowała Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku i od 2000 roku jest zapraszany na konferencje naukowe ze swoimi referatami na temat dawnej działalności górniczej.

Ciekawostki i zarys dziejów

Książka „Kopalnia Węgla Kamiennego Anna” to kolejne dziecko wydawnicze byłego górnika. - Wydałem książkę własnym sumptem, nakładem Oficyny Wydawniczo-Poligraficznej HALEGG z Krzyżanowic. Przy okazji zbierania materiałów do książki pojawiło się sporo ciekawostek, o których sam nie wiedziałem. Pojawiły się m.in. odniesienia do wód siarkowych, o których w ubiegłym roku pisał również Paweł Porwoł, opierając się m.in. na moich materiałach. Na mapie planów górniczych Pszowa są pola wydobywcze, które pokrywają się z polami siarkowymi – wyjaśnia autor książki o „Annie”.

"Piszę o tym, na czym się znam"

Pasjonat historii w swojej monografii skupia się wyłącznie na działalności zakładu górniczego. Opisuje pracę górników, funkcjonowanie kopalni, poszczególne zarządy, dyrektorów i rozwój oraz likwidację zakładu. W publikacji nie znajdziemy zapisków o strukturze okołokopalnianej, jak np. orkiestrze górniczej czy sporcie. - Piszę o tym, na czym się znam, a z drugiej strony, gdyby opisywać zakład wraz z jego całą otoczką społeczną to książka stałaby się ogromną kobyłą. W przygotowaniu tej książki bardzo pomogli mi zmarły zeszłego roku Eryk Markiewka, tłumacz z języka niemieckiego, Bogusław Kołodziej, autor m.in. albumu o kopalni „Anna” i Jerzy Grycman, również autor publikacji o „Annie”, a obecnie pracownik Spółki Restrukturyzacji Kopalń – podkreśla Andrzej Adamczyk. Recenzentem książki został dyrektor Muzeum w Rybniku Bogdan Kloch. Książka jest dostępna m.in. w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, księgarni przy ul. Targowej w Wodzisławiu i salonie prasowym „Tabako” na dworcu autobusowym w Pszowie. Poprzednie książki Andrzeja Adamczyka dostępne są w cyfrowym archiwum Biblioteki Śląskiej.

Szymon Kamczyk

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Oup (37.30. * .59) 16.06.2021 11:22
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

gf 12.06.2021 19:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Brawo

puchacz 12.06.2021 16:08
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Chylę czoło wobec Pana , za "chciejstwo" i pasję . Szacun,