Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Procesja i cztery ołtarze. Boże Ciało w parafii Wniebowzięcia w Wodzisławiu [ZDJĘCIA]

Piękna pogoda i tłum wiernych na procesji Bożego Ciała w parafii Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim.

Procesja i cztery ołtarze. Boże Ciało w parafii Wniebowzięcia w Wodzisławiu [ZDJĘCIA]

Biel i kwiaty

Podczas tradycyjnej procesji udział biorą dzieci pierwszokomunijne w białych strojach. Dziewczynki mają przywilej sypania płatków kwiatów, chłopcy z kolei mogą dzwonić dzwonkami. 

Cztery ołtarze

Podczas procesji wierni zatrzymują się na czterech ołtarzach, które symbolizują czterech ewangelistów (niektórzy uważają, że cztery strony świata, cztery pory roku lub cztery żywioły).

W Wodzisławiu procesja zatrzymywała się przy ołtarzu zlokalizowanym przy Pomniku Powstańców Śląskich, przy Kościele Wniebowzięcia (kapliczka na ul. Kościelnej), na placu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i na ul. Wałowej.

Gałązki brzozy

Podczas procesji wierni nadal bardzo chętnie zabierają ze sobą do domu gałązki brzozy z przygotowanych ołtarzy. Według wierzeń, gałązki te mają chronić dom od uderzenia pioruna, burzy, gradu, mają także zapewnić urodzaj. Trzymano je albo pod strzechą albo za świętymi obrazkami. Wśród znaczeń gałązki znalazły się też takie perełki jak ochrona przed czarownicami i czarami. Używano jej także do leczenia nadmiernie płaczących dzieci (ponoć uderzenie rózgą miało je uspokoić). Wtykano je też na granicach pola, aby chroniły zasiewy przed chorobą i szkodnikami.

Zobacz krótką relację live

On-line na drugim ołtarzu procesji, przy kościele Wniebowzięcia

Boże Ciało A. D. 2021 w naszym regionie 9 wiadomości, 2 komentarze w dyskusji, 1215 zdjęć, 1 film
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].