Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szpaler GŁOgów poprowadzi na GŁOżyny

W Radlinie wpadli na pomysł, by jadących w stronę Głożyn witały głogi. Drzewa zasadzono przy ul. Rymera.

Szpaler GŁOgów poprowadzi na GŁOżyny
Szpaler głogów ma być wizytówką ul. Rymera

Akcja sadzenia głogów przy ul. Rymera w Radlinie rozpoczęła się 1 czerwca. Na razie w tamtym miejscu pojawi się prawie 30 nowych drzew. Docelowo szpaler głogowy ma ciągnąć się jeszcze dalej.

Nowe drzewka zasadzono po drugiej stronie chodnika, wciąż w pasie drogowym, ale jednak dalej od jezdni, przez co nie będą stanowiły żadnego zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego.

Głóg dwuszyjkowy - bo tak nazywa się gatunek roślin, które pojawiły się w charakterystycznym szpalerze przy ul. Rymera, pięknie kwitnie (część z nowych drzewek już może poszczycić się kwiatami), rośnie do wysokości kilku metrów, dając wokół sporo cienia, roztaczając piękną woń i pełniąc ważną rolę w ekosystemie (jest to roślina miododajna i pyłkodajna).

W tamtym miejscu przez lata funkcjonowały lipy. Niestety w ostatnich latach z powodu ich stanu zdrowia konieczna okazała się wycinka drzew (drzewa były wypróchniałe i miały naruszony system korzeniowy).

Przy okazji nasadzeń zastępczych w postaci głogów postanowiono przywrócić radlińskim ulicom tradycję szpalerów tych charakterystycznych roślin, które rosły w tych rejonach miasta wiele lat temu. - I jak to bywa w ostatnich latach w Radlinie, zawsze przy okazji nasadzeń zastępczych pojawia się większa liczba młodych drzew, niż zostało wyciętych - podkreśla Marek Gajda, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Radlinie.

Niewykluczone, że głogi pojawią się przy tej okazji również na innych zieleńcach w mieście. Dotychczas zdobiły m.in. zieleńce na osiedlu familoków na Emmie, przy tamtejszym przedszkolu.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~AKtoToPrzyszedlPanMaruda (94.254. * .130) 07.06.2021 15:37

Drogą sie chwali , czy głogami przy drodze, mistrzu dedukcji ? ;D.

~Donizejnieudacznikaurzednika (87.101. * .96) 04.06.2021 01:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

#znaffca- od wtedy kiedy się nimi Magierka chwali.Proste?

~Znaffca (94.254. * .130) 03.06.2021 22:12
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Wkurzony - a od kiedy o powiatowych drogach decyduje gmina?

~Wkurzony2 (87.101. * .96) 02.06.2021 12:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A gdzie trasa rowerowa? Miejsca dość Magierka jak zwykle spierniczyla sprawę