Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co zrobić z pływalnią w Oborze? "To nie basen, to jeziorko do stania"

- Sezon się zbliża. Jak daleko posunięte są prace remontowe na basenie w Oborze? - tym pytaniem radny Stanisław Borowik rozpoczął dyskusję nad przyszłością letniego wypoczynku nad wodą w Raciborzu. Ta przetoczyła się na posiedzeniu komisji oświaty, a wzięli w niej udział dyrektor OSiR Paweł Król, wiceprezydent Dawid Wacławczyk i dyrektor ZSOMS Ludmiła Nowacka.

Co zrobić z pływalnią w Oborze? "To nie basen, to jeziorko do stania"
Paweł Król dyrektor OSiR musiał przełknąć gorzką pigułkę podaną przez radnego Stanisława Borowika. Ten uważa, że ośrodek nie ma basenu, a "jeziorko do stania"

Znany raciborski, emerytowany już strażak uważa, że miejskie kąpielisko w pobliżu lasu Obora nie zasługuje na miano basenu. - Nie nazywam tego basenem tylko jeziorkiem do stania - rzucił na forum komisji Stanisław Borowik. Według niego obiekt jest aktualnie zdewastowany. Dlatego jest orędownikiem budowania nowego basenu zamiast inwestycji w lodowisko, co jest oczkiem w głowie prezydenta miasta.

- Będzie w Oborze duży basen, to zyska na tym kemping. Z chęcią ktoś przyjdzie do takiego ośrodka - tłumaczył doświadczony rajca kolegom z komisji.

Według niego OSiR będzie zarabiał tylko na dużej niecce basenowej. - Małego nie ma sensu ciągle remontować - argumentował S. Borowik. Spodziewa się wydatku rzędu 5-6 mln zł.

Łatanie dziur

Ambicje radnego z "Razem dla Raciborza" skonfrontował z możliwościami finansowymi OSiR dyrektor Paweł Król. - Prowadzimy inwestycje na poziomie zabezpieczonych na ten cel środków finansowych - zauważył.

Niecka basenowa w Oborze jest teraz czyszczona. - Później przykleimy folię jak co roku. To jest takie "łatanie dziur" żeby basen zafunkcjonował - dodał Król. Spodziewa się większych nakładów niż 6 mln zł, aby budować nową, większą nieckę. Dyrektor zauważył, że przed podejmowaniem decyzji o inwestycjach w Oborze, trzeba wziąć pod uwagę, że do Miasta należą tereny żwirowni na Ostrogu, a to również potencjalny obszar na nowe miejskie kąpielisko.

Basen w Oborze musi być

Wiceprezydent Dawid Wacławczyk chce zastąpić "nierdzewką" odpadające kafelki z basenu w Oborze. Widzi tam również nowe elementy wodnych uciech dla dzieci. - Bierzemy pod uwagę kilka wersji takiej inwestycji i mówię tu o rozbudowie. W pobliżu grodu Drengów i Arboretum musimy mieć taki basen - stwierdził pierwszy zastępca prezydenta miasta.

Wacławczyk wypowiedział się w kwestii otwartego basenu przy aquaparku H2Ostróg. - Miałem na ten temat rozmowy z szefem i basen letni przy Zamkowej nie musi być częścią aquaparku. Mogą to być dwa niezależne obiegi i jakaś szatnia z boksami, z wypoczynkiem na trawie - snuł plany "wice". Podkreślił, że decyzji o wartości kilku milionów nie podejmuje się w trakcie roku budżetowego. Trzeba taką inwestycję zaplanować wśród wydatków na 2022 rok.

Wykopać, pogłębić, wysypać

Głos zabrała też Magdalena Kusy, radna z Obory, która pierwsza zaalarmowała władze, że kąpielisko pod lasem się sypie. - Forma łatania odbywa się już za długo. Jednak tę modernizację trzeba przemyśleć, choć nie przeciągać decyzji przez kolejne sezony - zaznaczyła radna z tzw. prezydenckiego klubu.

Pomysł racjonalizatorski wysunęła Justyna Henek - Wypior z "Razem". Zaproponowała utworzenie dodatkowej plaży w Oborze, a skupienie wydatków na rozbudowie H2Ostróg o letnią, otwartą część. - Wykopać, pogłębić, wysypać piaskiem i powstanie mała plaża - mówiła markowiczanka.

Dwie wizje pływalni

Ludmiła Nowacka z "Łączy nas Racibórz" pamięta z pracy w magistracie koncepcję inwestycji na Zamkowej. - Zewnętrzna część miała mieć funkcję SPA, ze śluzą i połączeniem z wnętrzem aquaparku - przypomniała. Dyrektor ZSOMS mówiła też o koncepcji budowy w Oborze basenu 50-metrowego. - Środowisko pływackie go chciało, ale nie było pieniędzy w budżecie - dodała.

Według niej są w ministerstwie sportu środki, z których można dofinansować taką inwestycję. Taki obiekt przyciągałby nie tylko mieszkańców, ale i wyczynowych sportowców. Z praktyki zawodowej wie, że trudno o dostęp do takich obiektów i pływacy jeżdżą po całej Polsce, by trenować na otwartej 50-tce.

- Trzeba sobie zadać pytanie czy chcemy obiektu rekreacyjno - zabawowego czy też chcemy zarabiać na takim obiekcie. Można stworzyć basen wielofunkcyjny - podsumowała dyskusję L. Nowacka.

Rozmowy na temat budowy nowego basenu w Raciborzu mają być kontynuowane wczesną jesienią. D. Wacławczyk przypomniał, że jego szef zadeklarował przygotowanie koncepcji rozbudowy H2Ostróg o część otwartą.

Ludzie

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Stanisław Borowik

Strażak, radny miasta Racibórz, zmarł 20 października 2021 r.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Bartekkkkk (5.173. * .5) 23.05.2021 15:53

Zasypac ten syf

~Lysy (10.0. * .224) 23.05.2021 11:18

Po co zlikwidowali basen na Bema tam było super