Czterech duchownych z tytułem kapelana Jego Świątobliwości. Wśród nich proboszcz z Cyprzanowa

Ojciec Święty Franciszek uhonorował godnością kapelana Jego Świątobliwości czterech księży posługujących w diecezji opolskiej. W środę 19 maja biskup Andrzej Czaja wręczył duchownym stosowny dokument, potwierdzający nadanie tego tytułu.

Czterech duchownych z tytułem kapelana Jego Świątobliwości. Wśród nich proboszcz z Cyprzanowa
Ks. Ewald Cwienk z parafią Trójcy Świętej w Cyprzanowie związany jest od 37 lat.

Zaskoczenie i radość

Wśród kapelanów Jego Świątobliwości (dawniej prałat) znalazł się ks. Ewald Cwienk, z parafii Trójcy Świętej w Cyprzanowie (gm. Pietrowice Wielkie), który posługę proboszcza w tym miejscu pełni od 14 listopada 1986 roku. Wcześniej, bo od 25 sierpnia 1984 roku był administratorem tej parafii, a w latach 2001 – 2011 był dziekanem pietrowickiego dekanatu. Na samym początku posługę wikariusza pełnił w parafii pw. Bożego Ciała i św. Norberta w Opolu Czarnowąsach (1975-09-03 – 1978-10-14), a później w parafii Świętego Jana Chrzciciela w Zabrzu-Biskupicach (1978-10-14 – 1984-08-25). Duchowny urodził się 8 marca 1951 r. w Pniowie, wyświęcony został 18 maja 1975 r. w Opolu.

– To było dla mnie wielkie zaskoczenie, ale i radość. To docenienie mojej pracy, ale nie tylko mojej, proboszczów na mniejszych parafiach – komentuje ks. Ewald Cwienk.

Dodaje, że uhonorowanie go takim tytułem wiązało się z pewnym zakłopotaniem.– Dla mnie najważniejsze jest, abym był dobrym kapłanem, dobrym proboszczem. W takich sytuacjach sięgam do mojej dewizy z obrazka prymicyjnego, która brzmi: „Panie daj mi łaskę zrozumienia i zrealizowania tego, co sam przygotowałeś dla mnie”. Jeśli Pan Bóg to dla mnie przygotował, to nie pozostało mi nic innego, jak się z tym zgodzić i prosić o wszelkie łaski, aby temu podołać – przyznał w rozmowie z nami proboszcz cyprzanowskiej parafii, w skład której wchodzą trzy pietrowickie sołectwa: Cyprzanów, Lekartów i Żerdziny.

Ojciec Święty Franciszek tym tytułem uhonorował również: ks. Wacława Leśnikowskiego, kapelana Ośrodka Caritas w Głuchołazach, ks. Stanisława Wąsika, emerytowanego proboszcza parafii Nawiedzenia NMP w Polskiej Nowej Wsi oraz ks. dr hab. Krystiana Ziaję, proboszcza parafii Matki Boskiej Szkaplerznej w Chrząszczycach.

Zasłużeni dla Kościoła

– Tytuł ten przyznawany jest przez papieża zasłużonym dla Kościoła kapłanom – wyjaśniają znaczenie w diecezji opolskiej, do której należy cyprzanowska parafia.

Uhonorowanie nadaje papież na wniosek biskupa ordynariusza. Jeszcze kilka lat temu Ojciec Święty mógł przyznać księżom tytuł prałata Jego Świątobliwości, kapelana Jego Świątobliwości oraz infułata. Zmienił to papież Franciszek, pozostawiając wśród uhonorowań tylko odznaczenie Kapelan Jego Świątobliwości. Mogą go otrzymać duchowni, którzy skończą 65 lat.

Nowi księża prałaci: ks. Krystian Ziaja, ks. Wacław Leśnikowski, ks. Stanisław Wąsik, ks. Ewald Cwienk (fot. diecezja opolska)

Ludzie

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.