Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Licealiści dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych przygotowali ciekawy projekt. Mówią o bohaterach naszych czasów [ZDJĘCIA]

Grupa uczniów z Diecezjalnego Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu w dniach 12 i 13 maja przeprowadziła zajęcia mające na celu przybliżenie pracy ratownika medycznego, strażaka i ratownika wodnego. Wszystkie działania odbywały się w przedszkolu „Elfik” w Raciborzu przy ulicy ks. Józefa Londzina.

Co to za projekt?

Młodzież, która podjęła się realizacji całego przedsięwzięcia, pragnęła przybliżyć problem społeczny dotyczący negatywnego i stereotypowego postrzegania służb ratunkowych oraz medycznych. Postanowili rozpocząć edukowanie od tych najmłodszych, dlatego projekt jest przeznaczony dla przedszkoli oraz szkół podstawowych. Na zajęciach grupa licealistów opowiadała o pracy strażaków, ratowników medycznych i wodnych. Akcji nadano nazwę „Bohaterowie naszych czasów”.

Jak wszystko wyglądało w praktyce?

12 maja na placu przedszkolnym wjechał wóz strażacki, a z niego wyszli członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Samborowic. Dzieci miały okazję nie tylko posłuchać o tym, czym zajmują się strażacy i jak bardzo ich praca jest istotna, ale również mogły przymierzyć mundury, kaski i usiąść w wozie strażackim. Największą atrakcją okazało się lanie wody z węża oraz zabawy w pianie stworzonej przez strażaków.

Drugiego dnia członkowie grupy „Bohaterowie naszych czasów” zaproponowali zajęcia z ratownikiem medycznym i wodnym. Pokazy były przeprowadzane przez członkinię drużyny WOPR z Kietrza - Wiktorię Dradrach oraz ratownika medycznego – Agatę Szymecką. Dziewczyny pokazały dzieciom sprzęt ratowniczy i medyczny oraz jak udzielić pierwszej pomocy. Przedszkolaki chętnie angażowały się w akcję RKO oraz z zaciekawieniem poznawały wszystkie zaprezentowane rekwizyty.

Od czego się wszystko zaczęło?

Grupa uczniów Diecezjalnego Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu w składzie Oliwia Lichtorowicz, Agata Szymecka, Bianka Koterba, Daria Powalla, Wiktoria Dradrach oraz Justyna Latton, postanowiła wziąć udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, w ramach której młodzi ludzie sami organizują projekty społeczne. W całym przedsięwzięciu pomaga im platforma edukacyjna, na której przedstawione są wszystkie kroki potrzebne do wcielenia w życie swojego pomysłu. W czasie realizacji uczennice wykorzystały swoje umiejętności, pokazały talenty i pasje. Miały okazję samodzielnie pozyskiwać partnerów i od podstaw stworzyć własną i niepowtarzalną akcję społeczną, która wpłynęła na rozwój najmłodszych.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].