Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Burmistrz Paweł Macha o budowie przedszkola i żłobka w Rudach: inwestycja jest możliwa, ale potrzebne jest finansowanie zewnętrzne

Z burmistrzem Kuźni Raciborskiej Paweł Machą o budowie przedszkola i żłobka w Rudach, czyli inwestycji oczekiwanej przez grupę inicjatywną dążącą do realizacji tego zadania rozmawia Dawid Machecki.

Burmistrz Paweł Macha o budowie przedszkola i żłobka w Rudach: inwestycja jest możliwa, ale potrzebne jest finansowanie zewnętrzne
Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Wracamy do tematu "W Rudach mówi się o potrzebie wybudowania przedszkola i żłobka. Jaki plan mają w sołectwie?"

- Zauważa burmistrz potrzebę budowy nowego obiektu w Rudach, dedykowanego na przedszkole i żłobek?

- Czy to zdanie jest na chwilę obecną rzeczywiście aż tak potrzebne i już do realizacji? Uważam, że nie. Dlaczego? Ponieważ każde dziecko w mojej gminie znajduje miejsce w przedszkolu. Ciągle także myślimy o jeszcze lepszych warunkach dla naszych podopiecznych. Dla przykładu pod koniec zeszłego roku w przedszkolu w Rudach wykonaliśmy inwestycje za ponad 1 mln złotych - mowa m.in. o modernizacji obiektu, ale i zakupieniu pomocy dydaktycznych dla dzieci. To projekty, które realizowaliśmy przy pozyskaniu środków zewnętrznych. Co ważne w ramach ostatniej modernizacji, zostało też zmienione otoczenie. Mam tutaj na myśli m.in. prace związane przy przejściu dla pieszych, co wpłynęło na bezpieczeństwo, bo placówka mieści się przy drodze wojewódzkiej, co jest bardzo krytykowane. Zaplanowaliśmy także budowę parkingu po przeciwnej stronie obiektu, czego obecnie tam brakuje.

Nasze przedszkole w Rudach podoba się również mieszkańcom spoza naszej gminy. To po raz kolejny pokazał nabór, w ramach którego zgłoszono dodatkowo 20 dzieci. Jako że placówka ma swoje ograniczenia, dzieci znalazły miejsce w otwartym ekstra oddziale w pobliskiej podstawówce, gdzie od kilku lat mieszczą się również przedszkolne oddziały. To więc wykorzystanie naszych zasobów. Wcześniej, gdy mieściło się tam gimnazjum, placówka wypełniona była większą liczbą dzieci. Teraz edukuje się tam jeden rocznik mniej, więc mamy możliwości lokalowe. Obecnie obiekt przystosowujemy do dodatkowego oddziału. Te zabiegi są możliwe dzięki dobrej współpracy z Adrianem Plurą, dyrektorem szkoły.

Jeżeli petycja moich mieszkańców będzie miała doczekać się szczęśliwego zakończenia, to realizacja tego zadania będzie następowała etapami.

I one już następują. Mianowicie na placówkę została wybrana lokalizacja (ul. Brzozowa – przyp. red.) i aktualnie jesteśmy w trakcie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, jeśli chodzi o tę działkę. Należy podkreślić, że dotychczas w żadnej perspektywie unijnej nie było dla nas środków na budowę przedszkoli. Więc jeśli pojawiają się pieniądze w nowej perspektywie unijnej na tego typu działanie, to będziemy już gotowi z dokumentacją, aby ubiegać się o to wsparcie. Należy wspomnieć, że w ramach tego zadania brane są pod uwagę dwa rozwiązania (chodzi o projekty przygotowane przez grupę inicjatywną – przyp. red.) - murowane, albo modułowe. To drugie jest bardzo modne i ja popieram takie inwestycje, bo w każdej chwili można powiększać dany obiekt. Takie moduły można także wykorzystywać do innych celów, w chwili, kiedy w tym miejscu miałyby świecić pustkami.

Co ważne, po podjęciu decyzji o budowie nowego obiektu, należy przemyśleć funkcje dla tego, który pozostanie po przedszkolu. Bo nonszalancja wydatkowa nie może mieć miejsca w tym samorządzie.

- Zatrzymajmy się przy samym żłobku. Jak burmistrz zapatruje się na taką placówkę?

- Na chwilę obecną mamy jeden prywatny żłobek, który ma możliwości rozwoju. Jeżeli komuś zależy, to może skorzystać z jego usług. Budowa gminnego żłobka musi być „szyta pod wymiar”, czyli odpowiadać na konkretne zapotrzebowanie; choć w tym przypadku mówimy o łączeniu funkcji: żłobkowej i przedszkolnej przez jedną placówkę, która miałaby powstać.

Choć ja jestem tradycjonalistą, uważam, że babcia jest najlepszą instytucją, która może zaopiekować się naszym dzieckiem. Apeluję więc do babć: nie zapominajcie o swojej funkcji w społeczeństwie.

Rudy chcą budowy przedszkola i żłobka 8 wiadomości, 7 komentarzy w dyskusji

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MachaWeg (54.90. * .131) 13.05.2021 17:10

Kuźnia musiała poważnie się narazić siłą wyższym że taka kara ją spotkała.

~Sabina_ (185.220. * .241) 12.05.2021 20:00

Człowiek prożka
Bez jaj
Bez kręgosłupa

~Maniek7 (109.70. * .53) 12.05.2021 19:49

Buraczek !!!
Niech wpełznie z powrotem pod kamień, spod którego wylazł !