Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kolejna stacja bazowa telefonii komórkowej oburzyła mieszkańców

Prawie każda stacja bazowa telefonii komórkowej budowana w terenie zabudowanym, budzi obawy i wątpliwości co do jej negatywnego wpływu na ludzi i środowisko. Tak też się stało w Radlinie.

Kolejna stacja bazowa telefonii komórkowej oburzyła mieszkańców
Nowa stacja bazowa budząca obawy i wątpliwości okolicznych mieszkańów stanęła przy ul. Rybnickiej w Radlinie

RADLIN Wiele emocji wśród mieszkańców Radlina w ostatnim czasie wzbudziła budowa stalowej konstrukcji. Chodzi o wysoki na prawie 50 metrów maszt stacji bazowej dla telefonii komórkowej, który stanął przy ul. Rybnickiej. – Wszystko potoczyło się błyskawicznie. Ekipa budowlana przyjechała i raz dwa wszystko było gotowe – powiedzieli nam zaniepokojeni sytuacją mieszkańcy Radlina.

Zbulwersowani mieszkańcy

Budowa masztu przy ul. Rybnickiej rozpoczęła się w lutym i od razu wzbudziła duże zainteresowanie wśród mieszkańców. Część z nich była oburzona inwestycją. Obawy dotyczyły ewentualnego negatywnego wpływu konstrukcji na stan ich zdrowia. – To sprawa, która nas bulwersuje – mówi nam jedna z mieszkanek okolicy. – To już drugi maszt ze szkodliwymi dla zdrowia ludzi i zwierząt urządzeniami w tej okolicy. Pierwszy znajduje się zaledwie 300 metrów dalej – dodaje. Nasza rozmówczyni podkreśla, że rozumie znaczenie i powstawanie stacji bazowych dla rozwoju telefonii komórkowej. Nie rozumie jednak zagęszczenia ich w jednym miejscu. – W samym Radlinie są już cztery takie maszty – zauważa. Nasza rozmówczyni zwraca również uwagę, że stacja przy ul. Rybnickiej zaburza otaczający ją krajobraz. W sąsiedztwie stacji, w trakcie jej budowy pojawiały się m.in. banery oburzonych mieszkańców z hasłem „Nie dla stacji 5G”.

Brak podstaw do niewydania pozwolenia

Informacje o zaniepokojeniu części mieszkańców dotarły do radlińskiego magistratu. – Nie jest to inwestycja miejska, jak również nie jest realizowana na miejskim gruncie, z zasady nie komentujemy tego typu inwestycji – mówi nam rzecznik prasowy Marek Gajda. Dodaje, że samorząd gminny nie jest organem administracji architektoniczno-budowlanej ani instytucją nadzoru budowlanego. Rzecznik zauważa, że zgodę na budowę tego typu inwestycji wydaje starostwo, w tym wypadku wodzisławskie. – Zawsze działamy na wniosek inwestora. Jeżeli planowana inwestycja spełnia aktualnie obowiązujące normy i wymagania, urząd nie może odmówić pozwolenia na jej realizację – wyjaśnia nam Marcin Celmer, naczelnik wydziału administracji architektoniczno-budowlanej. Zaznacza, że w tym wypadku spółka Play w lutym zeszłego roku złożyła do starostwa wniosek o pozwolenie na budowę stacji bazowej przy ul. Rybnickiej. – Nie mieliśmy podstaw prawnych, aby pozwolenia nie wydać – mówi Marcin Celmer. Dodaje, że na maszcie, na wysokości 47 m zaprojektowano 6 anten sektorowych . Maksymalna równoważna moc promieniowania izotropowo EIRP dla anten to 1780 W i 1930 W.

Lobbing parlamentarzystów

– Samorządy nie mają dużego pola manewru w temacie stacji bazowych – zwraca uwagę naczelnik Celmer. Dodaje, że w październiku 2019 r. weszła w życie tzw. megaustawa o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Nowe przepisy mają usprawnić i przyspieszyć realizację inwestycji telekomunikacyjnych. – Do dokumentu dodano artykuł, mówiący o tym, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie może ustanawiać zakazów, a przyjmowane w nim rozwiązania nie mogą uniemożliwiać lokalizowania inwestycji z zakresu łączności publicznych, jeżeli taka inwestycja jest zgodna z przepisami odrębnymi – mówi Marcin Celmer. Zauważa, że w 2019 r. ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. Na mocy tego dokumentu wrosła 100-kortnie wartość parametrów fizycznych częstotliwości pola elektromagnetycznego dla anten od 300 MHz do 300GHz. – Wszelkie uwagi, pytania i zastrzeżenia co do przedsięwzięć telekomunikacyjnych należy zatem kierować do parlamentarzystów i ministerstw – mówi pan naczelnik. Dodaje, że starostwo wszystkie wnioski i pozwolenia dotyczących stacji bazowych publikuje pod linkiem https://bip.powiatwodzislawski.pl/bipkod/23176932.

(juk)

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ZalamkaXD (94.254. * .13) 20.04.2021 17:59

> Jakies 50 lat szczegółowych badań fizykow i biologów nad ewentualnym wpływem fal na zdrowie:
- żadnego udokumentowanego wpływu.
> Budują masz w Radlinie:
- "Panie redaktorzu!!! To szkodzi ludziom i zwierzętom !!!!!"

~Gmeooo (92.118. * .135) 20.04.2021 09:22

Trzeba było iść na wybory i do rządzenia wiaską wybrać mądrych ludzi a nie teraz beczeć!

~żenada (188.121. * .4) 18.04.2021 21:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Hahahaha jakie 5G ? to zwyczajna stacja bazowa LTE będzie dekle tępe, ciemnogród nigdy w tym kraju się nie skończy.

~Stolkers (87.101. * .96) 18.04.2021 20:07

Jest rozwój tak trzymać janusze