Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Glifosat – czy na ziemi raciborskiej bada się jego stężenie w wodzie i glebie?

W starostwie zajmowano się ostatnio zapytaniami o toksyczny środek z rodziny herbicydów. To efekt wniosku o udostępnienie informacji publicznej w sprawie eliminacji glifosatu z żywności. Takowy trafił m.in. do raciborskiego samorządu.

Glifosat – czy na ziemi raciborskiej bada się jego stężenie w wodzie i glebie?

We wniosku tym, jak zreferowała przed zarządem powiatu starościna Ewa Lewandowska, podkreślono, że glifosat jest obecnie powszechnie stosowany w rolnictwie oraz do pielęgnacji i oczyszczania terenów zielonych. – Potężne ilości pestycydów w żywności są bardzo niebezpieczne, dlatego dzieci i dorośli chorują na nowotwory oraz takie choroby jak celiakia, choroba Leśniowskiego–Crohna, nietolerancja laktozy, glutenu, stłuszczenie wątroby czy niepłodność – przekazała Lewandowska na marcowym posiedzeniu zarządu. We wniosku o informacje pytano Powiat czy w trosce o rozwój i kondycję zdrowia swoich mieszkańców prowadzi pomiary stężenia glifosatu w wodzie i w glebie?

W starostwie nie są jednak gromadzone takie informacje. – Z zakresie zanieczyszczania wód gruntowych i rzek, a także zatrucia wody pilnej kontrolę sprawują PGW Wody Polskie, przedsiębiorstwa wodno–kanalizacyjne, i stacje sanitarno–epidemiologiczne – wyjaśnili powiatowi urzędnicy.

Sprawy wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin pozostają w kompetencji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Jak wynika z informacji uzyskanych przez kierownika referatu ochrony środowiska Barbarę Kostkę, Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział Terenowy w Raciborzu badała zawartość glifosatu w płodach rolnych. Na terenie powiatu nie stwierdzono takiej substancji w badanych próbkach. Autorzy wniosku domagali się przedstawianie problemu na sesji samorządu, a także podjęcia odpowiedniej uchwały w tej sprawie.

– Forma i styl przekazywanych informacji o środku chemicznym glifosat może powodować odczucie próby wykorzystania autorytetu samorządu do przekonania społeczeństwa o swoich racjach. Jednostki zajmujące się szeroko rozumianym rolnictwem, w tym badaniami naukowymi aktywnie działają w przedstawianych przez wnioskodawcę zagadnieniach – uznano na forum zarządu powiatu.

Ludzie

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Dżiibi (46.170. * .86) 15.04.2021 09:08

Panie jaki glifosat? Toż to odżywki i witaminy ;) Kiedyś opryskiwali raz , dwa razy , a teraz : bez wspomagania nie ma plonu.