Gdzie powstaną punkty masowych szczepień? Powiat i miasta złożyły propozycje [AKTUALIZACJA]

POWIAT, RYDUŁTOWY Dyrekcja Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. poszukuje pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych, którzy chcieliby podjąć pracę w masowym punkcie szczepień przeciw covid-19, jaki w najbliższym czasie planuje uruchomić Powiat Wodzisławski. Oferowane jest zatrudnienie w formie umów cywilnoprawnych. Osoby zainteresowane współpracą proszone są o kontakt z Działem Służb Pracowniczych w Szpitalu w Wodzisławiu Śl. telefonicznie: 32 459 18 40 lub 32 459 18 10 lub mailowo: mbugla@zoz.wodzislaw.pl.

Gdzie powstaną punkty masowych szczepień? Powiat i miasta złożyły propozycje [AKTUALIZACJA]

Jak podaje Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl., masowy punkt szczepień przeciwko Covid-19 ma powstać w szpitalu w Rydułtowach we współpracy powiatu z Powiatowym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu – o ile zgodę na utworzenie takiego punktu wyrazi wojewoda. – Jako powiat zostaliśmy zobligowani przez służby wojewody do wskazania możliwości utworzenia punktu masowych szczepień. I to zrobiliśmy. Natomiast decyzja o tym, czy nasza propozycja zostanie zaakceptowana należy do wojewody. Wskazaliśmy na Rydułtowy, bo po pierwsze mamy w rydułtowskim szpitalu miejsce, którego z kolei w szpitalu w Wodzisławiu nie mamy. W punkcie masowych szczepień szczepionych, wedle założeń, ma być kilkaset osób dziennie. W wodzisławskim szpitalu nie mielibyśmy logistycznych możliwości przeprowadzenia takiego zadania. Przypominam, że w wodzisławskim szpitalu funkcjonuje punkt wyjazdowych szczepień, a ponadto szpital szczepi nadal pracowników grup zawodowych wskazanych przez rząd – wyjaśnia Wojciech Raczkowski. Zaznacza zarazem, że jeśli punkt w Rydułtowach zgłoszony przez powiat zostanie zatwierdzony ostatecznie przez wojewodę, to wówczas punkt ten będzie służył mieszkańcom całego powiatu.

Nieoficjalnie wiadomo, że do programu szczepień masowych zgłosiły się również dwie gminy miejskie powiatu: Wodzisław Śl., Rydułtowy. Klaudia Bartkowiak z Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śl. potwierdza, że miasto ubiega się o utworzenie takiego punktu. Na szczegóły trzeba jednak poczekać. Burmistrz Rydułtów Marcin Połomski potwierdza, że złożył wniosek o utworzenie punktu szczepień masowych na bazie sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4. Więcej piszemy o tym na kolejnej stronie.

Gminy w przeciwieństwie do powiatu mogły, ale nie musiały zgłaszać chęci utworzenia punktów. Szczepienia w punktach masowych szczepień miały rozpocząć się 18 kwietnia, ale już teraz wiadomo, że termin ten zostanie przesunięty o 2 tygodnie.

(art)


Więcej grup zawodowych z uprawnieniami do wykonywania szczepień

W piątek, 9 kwietnia Ministerstwo Zdrowia zwiększyło listę zawodów z uprawnieniami do wykonywania szczepień przeciwko Covid-19. Poza lekarzami iniekcje będą mogli wykonywać ratownicy medyczni, fizjoterapeuci czy studenci kierunków medycznych. – Chodzi o to, by personel mógł skutecznie i efektywnie przeprowadzić akcję szczepień i by nie zabrakło osób z uprawnieniami do wykonywania szczepień – wyjaśnia minister Adam Niedzielski.

Pierwsza grupa osób mogących wykonywać szczepienia to lekarz, lekarz stomatolog, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny. Te osoby bez dodatkowych szkoleń będą dokonywać kwalifikacji szczepień. Drugą grupę będą stanowili: diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, fizjoterapeuta. W tym przypadku przygotowywany jest pakiet szkoleniowy. Trzecia grupa to studenci V i VI roku lekarskiego oraz studenci III roku kierunku pielęgniarskiego. Ci studenci będą mogli wykonywać tę pracę pod nadzorem lekarza.AgaKa


AKTUALIZACJA

Wczoraj propozycję Powiatu wodzisławskiego dotyczącą utworzenia Punktu Szczepień Powszechnych na terenie szpitala w Rydułtowach zaakceptował Narodowy Fundusz Zdrowia.

Punkt w założeniu ma szczepić 200-300 osób dziennie. W tym celu uruchomione zostaną 3 zespoły szczepiące. Powiatowe szpitale pomogą w zapewnieniu personelu medycznego, zaś starostwo zapewni personel obsługowy oraz wyposaży punkt szczepień w niezbędny sprzęt i środki.

Punkt w Rydułtowach będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców powiatu i nie tylko. Zgodnie z procedurą, punkt po przygotowaniu będzie musiał jeszcze przejść ostateczną weryfikację, którą przeprowadzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Dopiero po tym będzie mógł zamawiać szczepionki i szczepić pacjentów. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl., realistyczny termin uruchomienia PSP w Rydułtowach, o ile nie wystąpią nieprzewidziane przeszkody, to zatem przełom kwietnia i maja.

Zgodnie z materiałem przekazanym przez Ministerstwo Zdrowia procedura zapisywania pacjentów na szczepienie ma wyglądać następująco:

Na wolne terminy będą zapisywane osoby z aktywnymi e-skierowaniami przez centralną e-Rejestrację. Będą obowiązywały poniższe kanały zapisów:

● kontakt telefoniczny z PWDL ,

● infolinia, SMS, IVR,

● IKP".

Objaśnienia skrótów:

PWDL – podmiot wykonujący działalność leczniczą, np. ośrodek zdrowia,

IVR – interaktywna głosowa obsługa klienta,

IKP – internetowe konto pacjenta.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~slowa (188.172. * .74) 14.04.2021 15:43
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

tylko nasz jest wciąż zajęty budową boiska sztucznego , lodowiska i pompowaniem kasy w Unię,a zdrowie nasze ma w dupie.ile szczepień za kasę co Unia przetraci można zrobić?
Ale jak Prezes powiedział :dzban wodę nosi póki ucho się nie urwie, a ucho się już wkrótce urwie!!!
Święte słowa Panie Prezesie.