Racibórz pilnie potrzebuje polityki mieszkaniowej - wywiad Nowin z Anną Ronin

Czy w Raciborzu będzie kiedyś jak w Wiedniu, gdzie każdy, kto chce zamieszkać w tym mieście dostaje szansę na lokal komunalny? Raciborska kolejka po mieszkania komunalne i socjalne już przekracza 300 pozycji, a zdaniem radnej Anny Ronin po nowelizacji miejskich zasad przydziału mieszkań poszybuje w górę i może znacznie przekroczyć 1000 zainteresowanych. – Dlatego potrzebna jest polityka mieszkaniowa, której w mieście wciąż brakuje – mówi nam w wywiadzie A. Ronin.

Racibórz pilnie potrzebuje polityki mieszkaniowej - wywiad Nowin z Anną Ronin
Raciborska radna Anna Ronin.

– Zainteresowała się pani „mieszkaniówką” Raciborza, kiedy weszła do rady miasta, w 2014 roku. Dlaczego zajęła się pani tym tematem?

– Kiedy zdobyłam mandat radnej to trafiło do mnie wiele osób z problemami z zakresu spraw społecznych. Wśród nich byli raciborzanie, którzy zgłaszali problem z otrzymaniem mieszkania od Miasta. Sprawdziłam i okazało się, że odbijają się od naszego lokalnego prawa. W teorii uchwała miejska powinna maksymalnie sprzyjać wnioskowaniu o najem mieszkania komunalnego czy socjalnego, a u nas było wręcz przeciwnie.

– Czy pamięta pani szczególnie jakieś przypadki zgłoszeń z tamtego okresu?

– Zetknęłam się wtedy z dosyć trudnymi sprawami. Pamiętam osobę niepełnosprawną, której prawnie należy się oddzielny pokój, a tymczasem musiała zamieszkiwać w jednym pomieszczeniu ze schorowaną matką. Blokował ją właśnie tzw. problem metrażowy, który obecna nowelizacja przepisów zniosła. Zgłosiłam to już w 2016 roku i tak jak ten mieszkaniec odbiłam się wtedy od miejskich przepisów. Inny przypadek, który bardziej zapadł mi wówczas w pamięć to osoba samotnie wychowująca dzieci, ofiara przemocy domowej. Mimo, że zakwalifikowano ją do udzielenia pilnej pomocy, to jeśli chodzi o mieszkanie ta osoba musiała czekać tak jak każdy inny kolejkowicz. W tych trudnych dla niej okolicznościach to było dla mnie niepojęte. Oczekiwałam, że jest jakiś tryb interwencyjny, żeby takie osoby mogły przeskoczyć kolejkę, z uwagi na szczególny aspekt. Ale w urzędzie słyszałam – taką mamy uchwałę.

– I co pani zrobiła?

– Zaczęłam szukać rozwiązań w innych śląskich samorządach. Znalazłam takie na przykładzie Bielska-Białej. Co ważne, to były regulacje gminne, których nie unieważniał nadzór prawny wojewody. I z tym przyszłam do urzędu, żeby nad tym pracować.

– Które z wcześniejszych rozwiązań najbardziej przeszkadzało starającym się o mieszkanie komunalne?

– Oczywiście największą blokadą, dla mnie absurdem było kryterium metrażowe. Osoba, która nie może sobie kupić mieszkania, bo za mało zarabia żeby dostać kredyt z banku, wynajmuje jakieś mieszkanie w Raciborzu. Bierze takie jakie jest na rynku. Stara się o lokal od Miasta, ale nie dostaje go bo np. o 1 mkw. przekracza ten maksymalny metraż wynikający z przepisów. Co słyszy w urzędzie? Żeby zmieniła wynajmowane na rynku mieszkanie na mniejsze, żeby się zakwalifikować.

– Czyli żeby dostać mieszkanie trochę trzeba było się nakombinować ?

– Wiadomo, że człowiek próbuje wszystkiego, żeby osiągnąć cel, ale dla mnie to było nie do przyjęcia, żeby tak rozwiązywać ten problem. To ja jako radna miałam tłumaczyć komuś zgłaszającemu się o pomoc, żeby stosował taką ścieżkę? Uznałam, że trzeba zmienić przepisy, a nie przerzucać ciężar zmian na mieszkańca.

– Starania, w jakich pani uczestniczyła zajęły kilka lat. Dlaczego tyle?

– Ponieważ to jest cały proces, który trwał. Po latach rozmów, przekonywania, udowadniania, że nie trzeba wyważać otwartych drzwi doszliśmy do dzisiejszych rozwiązań. Pracownicy wydziału lokalowego wykonali ogrom pracy, ale najważniejsze, że otworzyli umysły i spróbowali przelać na raciborską uchwałę te nowe zasady.

Ludzie

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~trufla (46.246. * .7) 05.04.2021 17:18

wojewoda tak zjechał tę uchwałę, że jej "tfórcy " powinni mieć nietęgie miny a prawnik który to parafował jeszcze pracuje w UM?

~paraGrafka (159.8. * .183) 05.04.2021 14:25

" Do 18 marca trzeba odczekać z realizacją nowego prawa. To termin dwóch tygodni od publikacji uchwały w dzienniku urzędowym wojewody. Jego służby mają na reakcję 30 dni. Jestem jednak o nią spokojna. Bazujemy na przepisach z Bielska-Białej, gdzie już z powodzeniem obowiązują oraz na przepisy krajowych. W nowelizacji nie ma żadnych naszych wymyślonych dodatkowo kwestii. Wszystko jest podparte przepisami, które aktualnie obowiązują, więc nic nieoczekiwanego nie powinno się wydarzyć.– Tyle pracy w to włożyliśmy, że jeśli nadzór prawny teraz odrzuci naszą uchwałę, to poważnie rozważymy podjęcie kroków zaskarżających takie rozstrzygnięcie. Jednak liczę, że takich poprawek nie będzie, że nie pojawi się coś, czego nie oczekujemy. Uważam, że nie można tego odpuścić, bo jest o co walczyć. Chodzi o dobro mieszkańców." tyle Ronin . a stan faktyczny to :
TA UCHWAŁA TO WG WOJ. KOMPLETNY BUBEL PRAWNY, WOJEWODA ZNALAZŁ TAM WIĘCEJ NARUSZEŃ PRAWA NIŻ MERYTORYCZNEJ TREŚCI. TAK KOŃCZY SIĘ CHCIEJSTWO I AMATORSZCZYZNA .TYLKO CZEMU NOWINY TO PROMUJĄ?

~niejestemrobotem (46.5. * .84) 23.03.2021 21:51

Wiedeń rozwiązuje swoje problemy poprzez budowę socjalnych i komunalnych mieszkań - Racibórz łudzi się, że zarządzanie oraz lepsze czy gorsze zasady przydziału skromnych zasobów poprawią sytuację.

~Interesradnejjj (94.254. * .205) 23.03.2021 12:07

Pani radna składa wniosek???

~ad_vocem (89.25. * .182) 23.03.2021 10:56

Do poniżej: Nie dostawać, tylko wynajmować. Nie są ich własnością. A jak musisz mieć własne to bierz kredyt, nikt nie broni.

~PeeŚ (98.158. * .71) 23.03.2021 10:44

A dlaczego ludzie mają dostawać mieszkania od miasta? Jedni mają pół życia odkładać, później na drugie pół życia brać kredyt i cały ten czas płacić podatki aby Ci drudzy też mieli mieszkanie. Dajcie ludziom możliwość zarobienia w tym mieście na mieszkanie, samochód czy cokolwiek innego. Wędka, nie ryba!