Przedszkolaki stracą na budowie nowego żłobka w Raciborzu

23 lutego przekazano plac budowy pod nowy żłobek przy ul. Bielskiej w Raciborzu (Ostróg). Nowy miejski żłobek powstanie w miejscu placu zabaw, z którego od lat korzystały dzieci z Przedszkola nr 24 w Raciborzu. Gdzie podzieją się przedszkolaki, gdy zrobi się ciepło?

Przedszkolaki stracą na budowie nowego żłobka w Raciborzu
Wizja lokalna na terenie Przedszkola nr 24 w Raciborzu. Na zdjęciu od lewej stoją: radny Paweł Rycka, radny Michał Kuliga, radny Piotr Klima, naczelnik Krzysztof Żychski, prezydent Dariusz Polowy. Za nimi rozległy teren, który przedszkolakom służył jako plac zabaw, a który zostanie zabrany pod budowę przedszkola.

Dotychczasowy plac zabaw miał zostać przeniesiony na sąsiednią nieruchomość, której część należy do miasta. Niestety, nie stanie się to od razu, gdyż teren pod nowy plac zabaw przedszkola będzie wykorzystywany jako droga dojazdowa na plac budowy żłobka. Ponadto będzie nad nim rozstawiony żuraw, a przebywanie dzieci pod takim urządzeniem jest wykluczone. Powstała więc koncepcja zorganizowania tymczasowego placu zabaw na części parkingu przedszkola. Wzburzyło to część radnych raciborskich radnych z Michałem Kuligą na czele. Efektem tego wzburzenia była wizja lokalna, którą zorganizowano 25 lutego. Wzięli w niej udział zainteresowani radni*, mieszkańcy, przedstawicielka Związku Nauczycielstwa Polskiego Anna Nowak-Malcherek, dyrekcja Przedszkola nr 24 oraz urzędnicy z naczelnikiem Krzysztofem Żychskim i prezydentem Dariuszem Polowym na czele.

Problemy z komunikacją

Radny Michał Kuliga podnosił, że budowa nowego żłobka kosztem placu zabaw Przedszkola nr 24 została radnym inaczej przedstawiona. - Naczelnik Żychski powiedział na sesji wyraźnie: przeniesiemy plac zabaw w takim samym stanie - powiedział radny Stanisław Borowik. - Musimy sprawić, żeby to tymczasowe rozwiązanie było dobre dla dzieci - dodała radna Krystyna Klimaszewska. Wiceprezes Międzygminnego Oddziału ZNP w Raciborzu Anna Nowak Malcherek dopytywała, jak to się stało, że pracownicy przedszkola dowiedzieli się o planach urzędu jako ostatni.

Inaczej sprawę przedstawił naczelnik wydziału edukacji Krzysztof Żychski, który stwierdził, że o budowie żłobka w miejscu placu zabaw przedszkola mówiono od 8-10 miesięcy. Jednocześnie wyraził zdziwienie, że Związek Nauczycielstwa Polskiego, a zarazem pracownicy Przedszkola nr 24, nic nie wiedzieli o tych planach. Na pytanie, kogo informowano o tej sprawie, odpowiedział, że poprzednią dyrektor, która najwidoczniej nie przekazała informacji swoim podwładnym. - Za komunikację między pracownikami a urzędem odpowiada dyrektor - podkreślił K. Żychski.

Będą problemy z naborem?

Pełniąca obowiązki dyrektora Przedszkola nr 24 Katarzyna Świerczek stwierdziła, że podstawowy problem z tymczasowym placem zabaw dotyczy niewielkiej liczby urządzeń zabawowych, które się na nim zmieszczą. Pociąg, ścianka wspinaczkowa, konik - to wszystko, z czego będą mogły skorzystać przedszkolaki na tymczasowym placu zabaw, gdy na ich dotychczasowy plac wejdą budowlańcy. Huśtawka nie wchodzi w grę.

K. Świerczek obawia się, że problemy z dostępnością do placu zabaw przełożą się na gorszy nabór do przedszkola, w którym docelowo powinno przebywać 70 dzieci.

Mapka poglądowa tego, co będzie się działo przy ul. Bielskiej w Raciborzu. Kolorem zielonym zaznaczyliśmy obecny plac zabaw, z którego korzystają przedszkolaki, a który zostanie zabrany pod budowę żłobka. Na czerwono zaznaczyliśmy miejsce, w którym będzie znajdował się tymczasowym plac zabaw przedszkola (na czas budowy żłobka). Niebieska linia wyznacza orientacyjną granicę nowego placu zabaw przedszkola, który powstanie po zakończeniu budowy żłobka (fot. ESIM Racibórz, oprac. Nowiny.pl).

Zaufanie jako błąd

Radny Paweł Rycka przyznał, że podchodząc do całej tej sprawy popełnił jeden błąd - zaufał prezydentowi Polowemu i naczelnikowi Żychskiemu. - Przyjęliśmy jako pewnik wasze zapewnienie, że nie będzie żadnych problemów z przeniesieniem placu zabaw. Zaufaliśmy panom. Nie przyszliśmy tutaj, żeby sprawdzić jak w praktyce będzie wyglądać to, co tak fantastycznie wyglądało na waszych prezentacjach - stwierdził P. Rycka.

Naczelnik Krzysztof Żychski odpowiedział radnemu, że w swoich wcześniejszych wystąpieniach nie mijał się z prawdą, gdyż kwestia dojazdu na plac budowy oraz żurawia wyszła w zeszłym tygodniu podczas rady budowy z wykonawcą przedsięwzięcia - pracownikami firmy Borbud.

Przedszkolaki też zapłacą za żłobek

Problem dostępności placu zabaw dla przedszkolaków został rozwiązany tylko częściowo. Uczestnicy wizji lokalnej przystali na to, aby tymczasowy plac zabaw wykonać na części parkingu przedszkola. Zostanie ona wyścielona materiałem zapewniającym bezpieczną zabawę. Tutaj też zostanie przeniesionych kilka urządzeń zabawowych. Prace mają ruszyć w przyszłym tygodniu.

Gdy zakończy się budowa żłobka, wówczas na sąsiedniej nieruchomości powstanie zupełnie nowy plac zabaw dla przedszkolaków. Niestety, ten nowy plac zabaw nie będzie równał się z dotychczasowym. Według zapewnień naczelnika Żychskiego, będzie on miał powierzchnię 12 arów. Dla porównania,  obecny plac zabaw - ten, w miejscu którego powstanie żłobek - zajmuje około 25 arów. 70 dzieci będzie korzystać z niewielkiego placu zabaw. I nie będzie to rozwiązanie tymczasowe, lecz trwałe. Trudno nie odnieść wrażenia, że za budowę nowego żłobka zapłacą również obecne i przyszłe przedszkolaki.

* * *

Na zakończenie dodajmy, że budowa nowego żłobka w Raciborzu ma zostać zakończona jeszcze w tym roku. Żłobek wybuduje firma Borbud. Pracę znajdzie tam 25 osób, a opiekę - 100 maluchów. Koszt realizacji inwestycji to 4,3 mln zł. Dzięki pozyskaniu dotacji na ten cel, udział finansowy gminy w przedsięwzieciu wyniesie niespełna 1 mln zł.

Wojtek Żołneczko


* Paweł Rycka, Michał Kuliga, Krystyna Klimaszewska, Piotr Klima, Marcin Fica, Zygmunt Kobylak, Michał Szukalski, Stanisław Borowik.

Ludzie

Krystyna Klimaszewska

Radna Gminy Racibórz

Krzysztof Żychski

Naczelnik WEKiS UM Racibórz

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Stanisław Borowik

Strażak, radny miasta Racibórz, zmarł 20 października 2021 r.

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Żal (94.254. * .106) 27.02.2021 07:55

Radni po raz kolejny zaprezentowali, nie mają większego pojęcia co robią i że głosują za czymś co było złe od samego początku.Dalszy etap degradacji miasta i mieszkańców w tym wypadku głównie tych najmłodszych.

hbtb 27.02.2021 07:17

Ktoś zapomniał w artykule wspomnieć, że jest to przedszkole z odziałem specjalnym ( jedyne w Raciborzu) dla dzieci z orzeczeniami o kształceniu specjalnym i niepełnosprawnościami. Ciekawe jak te dzieci mają normalnie funkcjonować przy ciągłym hałasie przy placu budowy. Odbiera się tym dzieciom prawo do normalnego funkcjonowania i rozwoju!

~@anna2021 (10.0. * .205) 26.02.2021 21:00

SKANDAL.JEST TO JEDYNE W ACIBORZU PRZEDSZKOLE SPECJALNE .I JEDNO Z INEGRACYJNCH.POZBAWIENIE DZIECI ,KTÓRE SZCZEGÓLNIE WYMAGAJĄ NASZEJ OPIEKI I MIŁOŚCI ,REHABILITACJI NA PLACU ZABAW JEST NIEDOPUSZCZALNE.RODZICE ,DZIADKOWIE ZASTOPUJMY TEN PROJEKT.

~doniżej (5.173. * .29) 26.02.2021 08:46

Radni słuchają samych siebie.Potem są takie konsekwencje.Powinni zablokować całą inwestycję.

~zdzifko (185.136. * .79) 26.02.2021 07:24

skoro Żychski przyznał, że sytuacja się zmieniła już po rozmowach z radnymi i po podjęciu uchwały, to znaczy, że radni głosowali bez pełnej wiedzy. A swoją drogą jak można podejmować uchwały w tak ważnej , a w zasadzie jakiejkolwiek sprawie ,opierając się na zapewnieniach Żychskiego ?

~Oddo (5.173. * .163) 25.02.2021 23:00

Wątpić można aby radni byli w stanie zablokować tą budowę.Mogli by z pewnością spróbować, ale im się nie będzie chciało raczej.

~rowykopac (45.87. * .77) 25.02.2021 22:44

jeszcze nie ma pozwolenia na budowę ,więc nie mogą ruszyć roboty budowlane. a strony mogą zgłaszać uwagi.trzeba zablokować decyzje tj pozwolenie na budowę.sprawdzić trzeba kto może być stroną tego postępowania i się odwoływać..to skandal żeby dzieciakom zabierać plac zabaw.TAM NIE MOGĄ RUSZYĆ PRACE BO NIE MA POZWOLENIA NA BUDOWĘ. RADNI TO W STAROSTWIE SPRAWDZIĆ POWINNI.
Paczkowy Cham Plagiator i Pielucha znowu mają nas wyru...ać?

~Kmiecinski (37.120. * .244) 25.02.2021 20:23

Kolejny problem z d###. Po powstaniu żłobka radni będą się wykłócać o kolor firanek w oknach.

~AleDurnie (46.134. * .134) 25.02.2021 20:06

Konik, huśtawka, karuzela... problemy radnych Miasta Racibórz...

~Terfij (5.173. * .236) 25.02.2021 19:21

Pan Rycka słusznie stwierdził, że na budowie żłobka stracą przedszkolaki. Można było wybrać inną lokalizację a nie zabierać dzieciom placu zabaw.

~XYZZYX (5.173. * .111) 25.02.2021 18:33

Oj radni radni. Głosowałam na jednego z was. Ostatni raz.

~fanklubprezesa (78.43. * .113) 25.02.2021 18:25

Pies drapał jakiś plac zabaw - tak nasz prezydent, włodarz i głowa czołga się w stronę swojej 10-ki.

~MaxK (89.187. * .206) 25.02.2021 18:03

Kolejne bicie piany o nic. Ludzie kto wybrał tych radnych???

~Trojek123 (194.99. * .248) 25.02.2021 17:27

Strasznie ich boli ten żłobek. Szkoda nie widać takiego zaangażowania w naprawie systemu odbioru odpadów