Zbiornik Racibórz. Zamiast otwarcia dróg dla rowerzystów, sezon może zacząć się od... remontu

Inicjatywa Rowerowa Bramy Morawskiej apeluje do kierowców pojazdów silnikowych, którzy korzystają z dróg technicznych zbiornika Racibórz. Drogi, o których otwarcie dla rowerzystów czyniono tak wiele starań, teraz są rozjeżdżane przez kierowców.

Zbiornik Racibórz. Zamiast otwarcia dróg dla rowerzystów, sezon może zacząć się od... remontu

Oto apel Inicjatywy Rowerowej Bramy Morawskiej dotyczący korzystania z dróg technicznych zbiornika Raciborza:

Prowadzone są prace nad udostępnieniem dla turystyki i rekreacji pieszo-rowerowej dróg technicznych na Zbiorniku Racibórz Dolny. Drogi te były od momentu otwarcia szlabanów na zaporze czołowej dosłownie oblegane przez rowerzystów i pieszych. Niestety ku naszemu zaskoczeniu często drogami tymi - oprócz rowerzystów i pieszych - poruszają się także pojazdy silnikowe, które powodują degradację nawierzchni dróg. Temat ten szczególnie dotyczy drogi technicznej wzdłuż nowego koryta Psiny (pomiędzy ul. Topolową a Sosnowiecką).

Wcześniej jesienne deszcze i intensywniejsze przejazdy takich pojazdów - pod nieobecność rowerzystów- zaczęły powodować wypadanie dziur wypełnionych wodą. Później z nastaniem zimy sytuacja się nieco zmieniła. Niestety mrozy puściły i sprawa stała się znowu bardzo pilna. Obserwuje się już po kilku dniach znaczne zmiany, gdzie z kilku dziur powstały już wyjeżdżone koleiny wypełnione wodą. Świeże ślady przejeżdżających pojazdów i zapadnięcia wypełnione wodą wskazują, że dalsza degradacja będzie postępowała bardzo szybko. Niektóre fragmenty drogi są w bardzo złym stanie.

IRBM wystąpił do PGW Wody Polskie z prośbą o zamknięcie tych dróg dla ruchu pojazdów silnikowych, aby uchronić nawierzchnię od dalszej dewastacji. Pewne działania zostały podjęte, ale odpowiednie oznakowanie na drodze wzdłuż Psiny stanie dopiero pod koniec tygodnia. Bez względu na to potrzebny jest wyraźny apel społeczny i prośba do tych użytkowników, aby wybierali drogę wzdłuż torów, a nie wzdłuż Psiny.

Jesteśmy przekonani, że w innym przypadku otwarcie sezonu rowerowego na wiosnę nie rozpocznie się przekazaniem ścieżki rowerowej, lecz remontem nawierzchni.

źródło: Inicjatywa Rowerowa Bramy Morawskiej, oprac. ż

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ZielonaLinia (51.68. * .226) 24.02.2021 09:51

A policja co na to, też nic nie widzą? Co robią, za co podatnicy im płacą?