Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Politycy od prawa do lewa wstawiają się za Rafako

Firma z Raciborza aktywnie zabiega o poparcie parlamentarzystów w sporze ze spółkami Skarbu Państwa oraz pomoc państwowych agencji. Do premiera Morawieckiego oraz ministra Jacka Sasina wpływają kolejne interpelacje w tej sprawie.

Politycy od prawa do lewa wstawiają się za Rafako
Poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Krząkała, senator PiS Ewa Gawęda, poseł Lewicy Maciej Kopiec to parlamentarzyści z naszego regionu, którzy interpelowali w sprawie Rafako.

Przyszłość Rafako wciąż jest niepewna. Układ z wierzycielami czeka na uprawomocnienie. Bez tego Rafako nie może myśleć o wdrażaniu planu naprawczego i pozyskiwaniu nowych zleceń. Tymczasem sytuacja finansowa największego pracodawcy z Raciborza pogarsza się z tygodnia na tydzień. Złożony do Agencji Rozwoju Przemysłu wniosek o udzielenie pożyczki wciąż czeka na rozpatrzenie. Branżowy portal Business Insider twierdzi, że bez tych pieniędzy Rafako może mieć problem z wypłatą wynagrodzeń w marcu. Nieoficjalnie mówi się, że rozważane są różne scenariusze, od przejęcia firmy przez państwo (poprzez Polski Fundusz Rozwoju lub inny podmiot, np. którąś ze spółek Skarbu Państwa) po... upadłość.

W Rafako dwoją się i troją, aby problemami spółki zainteresować jak najwięcej wpływowych osób. 13 stycznia senator Ewa Gawęda (PiS) zwróciła się do Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego niektóre ze spółek Skarbu Państwa (m.in. Gaz-System S.A.) głosowały przeciwko układowi Rafako z wierzycielami. Reprezentująca nasz region senator Gawęda zwróciła uwagę na rolę Rafako w życiu gospodarczym Raciborza, województwa śląskiego oraz Polski.

W następnych tygodniach związkowcy oraz pracownicy Rafako wysłali listy do innych parlamentarzystów, w tym do premiera Mateusza Morawieckiego, a także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prosili o udzielenie pomocy Rafako przez państwowe agendy, m.in. Polski Fundusz Rozwoju oraz Agencję Rozwoju Przemysłu, a także wpłynięcie na nieprzejednana postawę wrogich Rafako spółek Skarbu Państwa.

Sprawą Rafako zainteresowali się również parlamentarzyści opozycyjni. Poseł Lewicy Maciej Kopiec z Rybnika wskazał, że ewentualny upadek Rafako przysporzy spółkom Skarbu Państwa sporych strat (konieczność rozpisania nowych przetargów na realizację inwestycji, które wykonuje na ich rzecz Rafako, m.in. elektrociepłownia Radlin oraz bloki w Bełchatowie). M. Kopiec zwrócił się do premiera również z pytaniem, czy planuje sprawdzić, dlaczego Agencja Rozwoju Przemysłu dotychczas nie przyznała Rafako pożyczki, która umożliwiłaby firmie przetrwanie trudnego czasu. Zapytania w sprawie Rafako zostały skierowane przez posła Kopca również do Ministra Aktywów Państwowych oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.

O wyjaśnienie działań spółek Skarbu Państwa wobec Rafako zwrócił się do Ministra Aktywów Państwowych również poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Krząkała z Rybnika (razem z parlamentarzystami Martą Golbik z Gliwic oraz Jarosławem Urbaniakiem z Ostrowa Wielkopolskiego). Oprócz spraw podjętych już wcześniej, M. Krząkała zapytał również o widoki na przejęcie Rafako przez Państwowy Fundusz Rozwoju lub inny podmiot należący do Skarbu Państwa.

O działania rządu zmierzające do zapobieżenia upadkowi Rafako pytała Ministra Aktywów Państwowych również Mirosława Nykiel - posłanka Koalicji Obywatelskiej z Bielska-Białej. Dotychczas żadna ze wspomnianych interpelacji nie doczekała się odpowiedzi.

Ludzie

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Ewa Gawęda

Senator RP

Maciej Kopiec

Poseł na Sejm

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Janzbedny (5.173. * .172) 24.02.2021 12:00

Czyli co komuna wraca?

~raciborzanie (31.42. * .37) 24.02.2021 11:50

Nie ma o co kopii kruszyć , Rafako po upadłości zostanie zagospodarowane przez rząd ZP zgodnie z interesem narodowym , a nie w interesie kombinatorów z III Rp