Nie będzie podwyżki podatków

Wodzisławscy radni pochylili się nad wysokością stawek podatkowych na roku 2021. Po raz kolejny decyzją większości głosów udało się nie sięgać głębiej do kieszeni mieszkańców, ale i przedsiębiorców.

Nie będzie podwyżki podatków
Radny Łukasz Chrząszcz zaproponował obniżenie stawki od nieruchomości czasowo nieczynnej o 25%. Po dyskusji radni jednogłośnie zgodzili się, aby ostatecznie wprowadzić ulgę w wysokości większej, bo o 50%

WODZISŁAW ŚL. Podczas październikowej sesji wodzisławskiej rady podjęto wiele ważnych decyzji dotyczących przyszłego roku. Wśród nich również te o niepodwyższaniu podatku od nieruchomości i o obniżeniu w dużej mierze do minimum stawek podatku od środków transportowych. – W ten sposób konsekwentnie realizujemy plan, by nasze miasto stało się najbardziej atrakcyjne podatkowo w całym powiecie wodzisławskim – podkreślali w trakcie obrad wodzisławscy radni z tzw. koalicji większościowej.

Zgodnie z decyzją radnych stawki podatków od nieruchomości zostają na tym samym poziomie. Tym samym w przyszłym roku wodzisławianie nadal będą płacić np. 90 gr od m2 za grunty zajęte pod działalność gospodarczą, 48 gr a grunty pozostałe, 77 gr za budynki mieszkalne, 4,7 zł za budynki, w których udzielane są świadczenia zdrowotne, a niemal 23 zł za budynki zajęte pod działalność gospodarczą. Zauważmy, że to już trzeci rok z rzędu, kiedy stawki podatku od nieruchomości w Wodzisławiu Śl. pozostają na tym samym poziomie.

Ponadto wodzisławscy radni pochylili się także nad branżami, które zawiesiły swoje działalności z powodu pandemii koronawirusa. Sprawę poruszył radny Łukasz Chrząszcz, który zaproponował początkowo obniżenie stawki od nieruchomości czasowo nieczynnej o 25%. – Jest to działanie na rok, zobaczymy ilu przedsiębiorców skorzysta z tej możliwości – tłumaczył rajca. Po dyskusji radni jednogłośnie zgodzili się, aby ostatecznie wprowadzić ulgę w wysokości większej, bo 50%. Podczas posiedzenia radni obniżyli również 67 stawek podatku od środków transportowych, w tym aż 60 do minimum określonego w ustawie. – Ten krok ma na celu stworzenie lepszych warunków do rozwoju działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego na terenie miasta – argumentowali radni.

Na sesji prezydent zwrócił uwagę na inny aspekt decyzji podjętych przez radnych. – Jesteśmy w roku trudnym. Wsparcie należy się przedsiębiorcom, bo to oni ponoszą największy ciężar związany z pandemią. Musimy tylko pamiętać, że dając, jak podkreślam, słuszne, preferencyjne stawki, będziemy musieli zrównoważyć stawki w innych sferach życia i dokonać gdzie indziej oszczędności – podkreślał prezydent Mieczysław Kieca.

(juk)

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].