Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Podatki bez zmian, choć wójt chciał inaczej

MSZANA Stawki podatkowe na przyszły rok, program współpracy z organizacjami pozarządowymi, program profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi oraz projekt uchwały wyrażającej sprzeciw Rady Gminy wobec planów przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez teren gminy były tematami wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Społecznych oraz Komisji Budżetu i Infrastruktury w dniu 27 października. Komisje opiniowały projekty uchwał na najbliższą sesję, zaplanowaną na 10 listopada.

Podatki bez zmian, choć wójt chciał inaczej

Po dyskusji na temat stawek podatkowych i opłat lokalnych większość radnych jest za tym, aby podatki w 2021 roku pozostawić na poziomie tegorocznych. Wójt i skarbnik gminy proponowali podwyżkę podatków o wskaźnik inflacji, czyli 3,7 procent, ale propozycja ta nie zyskała większości. Na sesję trafi więc projekt uchwały ze stawkami dokładnie na tym samym poziomie, jak w roku obecnym.

– Wszyscy chcielibyśmy płacić jak najniższe podatki, ja również, ale z drugiej strony widzimy, że wszystko drożeje. Rosną też koszty inwestycji, których mieszkańcy oczekują. Wzrastają ceny materiałów i koszty pracy. Dlatego proponowałem wzrost przynajmniej o stopień inflacji. Nie wiem, czy obecna decyzja nie odbije się negatywnie za kilka lat, kiedy być może trzeba będzie bardziej podnieść podatki i mieszkańcy bardziej to odczują. Ale to decyzja radnych i zamierzam ją uszanować – mówi wójt Miosław Szymanek.

Na dotychczasowym poziomie – 25 zł na rok – ma też pozostać opłata za psa. Obie komisje jednogłośnie uznały również, żeby nie podejmować na 2021 rok uchwały w sprawie opłaty targowej. Taką możliwość dopuszczają przepisy antycovidowe, mające na celu pomoc przedsiębiorcom. W Mszanie opłata targowa jest pobierana w zasadzie tylko podczas odpustów parafialnych, które w czasie epidemii i tak wyglądają inaczej niż zawsze.(art)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].