Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Aktywni Błękitni. Nowy program Wód Polskich dla szkół

Zasoby wody w Polsce są porównywalne z tymi co we Włoszech, Hiszpani, czy nawet Egipcie. Zmiany klimatyczne w naszym kraju skutkują nie tylko lokalnymi suszami, ale też sezonowymi powodziami. Również w przypadku rekreacji nad wodą ryzyko utonięcia w Polsce jest dwukrotnie większe, niż w innych krajach Unii Europejskiej. Z myślą o poprawie sytuacji, Wody Polskie wprowadzają program „Szkoła Przyjazna Wodzie - Aktywni Błękitni” przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych.

Aktywni Błękitni. Nowy program Wód Polskich dla szkół
Zdjęcie poglądowe (fot. PGW Wody Polskie).

Kąpiel w wannie pełnej wody zamiast prysznica, podlewanie ogródka za pomocą węża ogrodowego zamiast ze zbiornika z deszczówką, niezakręcanie wody w trakcie mycia naczyń. To tylko kilka przykładów marnowania słodkiej wody. Jak wskazują statystyki, 97,5% światowych zasobów wodnych pochodzi ze zbiorników słonych. Pozostałe, stale kurczące się 2,5% to woda nadająca się do spożycia. Alarmujący jest również fakt, że na jednego mieszkańca Polski przypada 1600 metrów sześciennych wody pitnej rocznie. To zaledwie jedna trzecia tego co przypada na mieszkańca Unii Europejskiej.

Dlatego Wody Polskie zapraszają do udziału w nowym programie edukacyjnym „Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni”. Inicjatywa dedykowana jest wszystkim klas szkołom podstawowym.

- Wyzwaniem, z którym aktualnie musimy się zmierzyć jest pogłębienie wiedzy na temat sposobu optymalnego wykorzystania zasobów wody i zachowania jej dobrego stanu. Uważamy, że należy zrobić to od podstaw, zaczynając od najmłodszych. Trzeba pamiętać, że dobre nawyki nabyte w trakcie edukacji szkolnej przełożą się na prawidłowe postawy w dorosłym życiu – mówi Mirosław Kurz, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Aktualnie przekazana wiedza, w atrakcyjnej formule może przełożyć się na fakt, że Polska nie znajdzie się wśród krajów ze stałym niedoborem zasobów wodnych. A tej nie gromadzimy zbyt wiele. Rocznie zaledwie 6,5% z opadów atmosferycznych, tymczasem, jak szacują eksperci, ta liczba mogłaby być dwa razy większa.

Kolejnym problemem, z którym zmagamy się współcześnie są sezonowe wezbrania. Nie po raz pierwszy w okresie letnio-jesiennym Polskę nawiedzają lokalne opady atmosferyczne, powodujące raptowny wzrost stanów wód w rzekach.

- Chociaż posiadamy szereg obiektów i mechanizmów, które chronią przed skutkami katastrofalnych powodzi, to jednak sami też możemy podejmować działania, które pomogą minimalizować skutki żywiołu – twierdzi Marcin Jarzyński, Zastępca dyrektora Wód Polskich w Gliwicach ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą.

Jakie to działania? Tego również mogą dowiedzieć się uczniowie oraz nauczyciele, którzy zgłoszą szkołę do programu „Aktywni Błękitni”. Swoją wiedzą podzielą się z nimi specjaliści Wód Polskich w Gliwicach, Strażacy oraz Policjanci w trakcie lekcji edukacyjnych przeprowadzonych w ramach programu. Wiedzę uczniów wzbogacą także lekcje terenowe na obiektach hydrotechnicznych, które poprowadzą eksperci Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

W uczestnictwo w zajęciach włączyli się także przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy opowiedzą uczniom o zasadach bezpiecznego zachowania w trakcie rekreacji nad wodą. Aktualnie mamy jesień, ale za jakiś czas znów przyjdą ciepłe dni. Upały sprzyjają spędzaniu czasu nad jeziorem, czy na basenie. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, utonięcie to wciąż jedna z dziesięciu najczęstszych przyczyn śmierci. W Polsce ryzyko śmierci pod wodą jest dwukrotnie wyższe niż w innych krajach Unii Europejskiej. Tych sytuacji bez wątpienia można uniknąć, wykorzystując wiedzę zdobytą poprzez uczestnictwo w takich programach jak „Aktywni Błękitni”. Co więcej, szkoły uczestniczące w programie otrzymają pakiet materiałów i scenariuszy lekcyjnych do wdrożenia w szkołach, atrakcyjny i pomocny również w czasie zajęć zdalnych.

Jak zgłosić się do programu? Komplet wszystkich niezbędnych dokumentów można znaleźć na stronie https://gliwice.wody.gov.pl/nasze-dzialania/aktywni-blekitni. Dodatkowe informacje można również uzyskać, pisząc na adres mailowy: aktywni.gliwice@wody.gov.pl. Udział w projekcie jest bezpłatny, a nabór zgłoszeń potrwa do końca grudnia br.

źródło: Wody Polskie/RZGW Gliwice, oprac. ż

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].